Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Sobuczynie w gminie Poczesna 6 grudnia 2012 roku oficjalnie uruchomiło dla mieszkańców Częstochowy i gminy Poczesna Stacjonarny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. – Każdy częstochowianin będzie mógł tu zostawić nieodpłatnie np. stare meble czy niewykorzystane podczas remontu resztki farb i lakierów. Wystarczy tylko odpady dowieść. Na własny koszt.
SPSZOK to pierwszy oddany do użytku tego typu obiekt w regionie. Całość projektu: punkt w Sobuczynie oraz dwieście terenowych punktów zbiórki odpadów komunalnych i pięć terenowych punktów zbiórki odpadów biodegradowalnych w Częstochowie pochłonie ponad 6 milionów złotych, ale 60 procent kosztów przedsięwzięcia sfinansuje Unia Europejska. Punkt jest przystosowany do zbierania i czasowego magazynowania odpadów komunalnych, niebezpiecznych, poremontowych oraz wielkogabarytowych.
– Wszystkie, nawet większe ilości odpadów, przyjmiemy od mieszkańców nieodpłatnie. Jednym kosztem dostarczyciela będzie cena transportu. Ponadto we wszystkich dzielnicach w Częstochowie rozstawimy dwieście gniazd, złożonych z trzech pojemników, gdzie również nieodpłatnie będzie można deponować posegregowane odpady – mówi prezes Zarządu CzPK Robert Kalinowski.
Nie wszyscy z entuzjazmem patrzą na nową propozycję dla mieszkańców – Wprawdzie to piękny obiekt, ale oddalony od miasta. Przedsiębiorstwo oczekuje, że mieszkańcy sami posegregują odpady i na własny koszt je tu przywiozą. Ale dzisiaj na śmieciach się zarabia. W Częstochowie są miejsca, gdzie można oddać metal, papier i otrzymać za to pieniądze. Jaki więc zysk będą mieli z tego częstochowianie? Może będzie to dobre dla mieszkańców okolicznych wiosek, ale nie wierzę, że częstochowianie, będą tłumnie przywozić do Sobuczyny swoje posegregowane odpady – mówi radny PiS Artur Gawroński.
Senator Andrzej Szewiński podkreśla, że najważniejsza jest edukacja w zakresie kultury segregowania odpadów. – Wdrażanie ustawy o zagospodarowaniu odpadów jest trudne. To swoisty poligon doświadczalny. Ceny z pewnością się podniosą, tym bardziej ważne jest opracowanie optymalnej kalkulacji cenowej, niezbyt szokującej dla mieszkańców – mówi senator.
Gospodarz gminy Poczesna, wójt Krzysztof Ujma, wierzy, że mieszkańcy gminy skorzystają z nowej inwestycji CzPK. – Ten ogromny zakład przetwórstwa odpadów z jednej strony jest uciążliwością dla gminy, ale z drugiej to źródło jej dochodu. W ramach tego przedsięwzięcia również na terenie gminy zostaną uruchomione instalacje zbierania segregowanych odpadów – mówi wójt Ujma.
Poza punktem selektywnej zbiórki odpadów CzPK przygotowało kolejną 10-hektarową kwaterę na odpady. Kontynuuje też budowę kompostowni w systemie zamkniętym. Koszt tego przedsięwzięcia to około 55 miliomów złotych.
Odpady przyjmowane są w SPSZOK w godzinach pracy składowiska:
– poniedziałek- piątek – godz. 6-22, sobota – godz. 8-16.
URSZULA GIŻYŃSKA