Pod patronatem „Gazety Częstochowskiej
7 października” w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 odbyła się sesja popularyzatorska „Twórczość Ludmiły Marjańskiej”. – Spotkanie miało na celu uczczenie pamięci poetki w 5. rocznicę jej śmierci, a także przybliżenie uczniom postaci słynnej częstochowianki – mówią Renata Sowada i Izabela Sitek, nauczycielki-bibliotekarki z SP 53, koordynatorki przedsięwzięcia.
Główną prelegentką była prof. Maria Nasińska, która znała poetkę osobiście i zachowała w pamięci wiele wspomnień na jej temat. Ich pierwsze zetknięcie się miało charakter literacki i odbyło się za pośrednictwem powieści, Powrócić do miłości. – Sięgnęłam po nią, bo na obwolucie przeczytałam, że autorka pochodzi z Częstochowy. Osobista znajomość zaczęła się od 19 lutego 1997 r., kiedy pani Marjańska po wielu latach powróciła do swojej dawnej szkoły – niegdyś gimnazjum, a dziś I Liceum im. Juliusza Słowackiego. Ze wspomnień o latach szkolnych napisała powieść Pierwsze śniegi, pierwsze wiosny i miała spotkanie autorskie z młodzieżą w I Liceum. W tym samym roku w maju organizowałam w Częstochowie zlot uczniów z liceów im. Juliusza Słowackiego z całej Polski, pani Ludmiła była na nim gościem honorowym. Od tego jej pobytu zaczęła się jej wielka przyjaźń ze szkołą i ze mną. Korespondowałyśmy, bywałyśmy u siebie nawzajem. Była mi bardzo bliska, dlatego staram się utrwalić jej pamięć. Ona zadedykowała mi wiersz Ptasi bunt z tomu Zmrożone światło. Ja napisałam wspomnienie o niej opublikowane w 2006 r., przybliżałam jej sylwetkę m.in. w Muzeum Poświatowskiej – wspominała prof. Nasińska.
Z jej relacji można było dowiedzieć się także, jaka Ludmiła Marjańska była prywatnie. – Była damą w wyglądzie i sposobie bycia. Pozbawiona dumy, choć świadoma swojej urody. Utalentowana estetka, olbrzymia wrażliwość. Postać bardzo ciepła, życzliwa ludziom, otwarta, przyjazna. Jej cechą charakterystyczną było poczucie humoru. Patrzyła na świat i na siebie z dystansu. Poza tym, że była wielką damą i artystką, była także żoną, matką, babcią i prababcią. Bywała w wielkim świecie ale potrafiła też rozmawiać z prostą kobietą z Sandomierza i utrwalić ją w swym wierszu. Jej pasją były podróże, poznawanie nowych ludzi i krajobrazów. Raziła ją obłuda, dwulicowość oraz pewna nachalność i natarczywość ludzka – opowiadała prelegentka.
Swe wystąpienia miały także Grażyna Sobol-Borecka z Oddziału Informacji Regionalnej Biblioteki Publicznej im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie oraz prof. Elżbieta Hurnikowa kierownik Zakładu Historii Literatury Polskiej XX wieku i Literatury Najnowszej Akademii Jana Długosza w Częstochowie, która skupiła się na omówieniu twórczości poetki. Nawiązywała do nurtu poezji kobiecej, w tym do twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Wisławy Szymborskiej oraz Anny Kamieńskiej. Zwróciła również uwagę na motywy literackie dominujące w poezji Ludmiły Marjańskiej.
Ostatnia podczas sesji głos zabrała Beata Brodowicz-Szymanek poetka i nauczycielka w Zespole Szkół Specjalnych nr 23 im. J. Korczaka w Częstochowie, która nie tylko pisze wiersze inspirowane osobą i twórczością zmarłej poetki ale również znała ją osobiście. – Moje najmilsze wspomnienie o pani Ludmile dotyczy tego, jak kiedyś się do mnie zwróciła. Kiedy miałam przyjemność spotkać się z nią i porozmawiać, powiedziała: „Mów do mnie „babciu”, nie „pani””. Przygarnęła mnie, jakbym była jej prawdziwą wnuczką. Natomiast kiedy mój mąż zwrócił się do niej w ten sposób, zaprotestowała odpowiadając: „Znam pana tak krótko, a pan już do mnie „babciu”. Jestem cała w pretensjach”. Właśnie ten piękny starodawny zwrot utkwił mi w pamięci – mówiła.
Na koniec wyświetlony został film przygotowany przez uczniów klasy 6, „Śladami Ludmiły Marjańskiej”. Obraz ukazywał krótki rys biograficzny poetki i był zarazem multimedialnym spacerem po Częstochowie jej śladami.
Organizatorami sesji byli: Biblioteka Publiczna w Częstochowie, Sekcja Bibliotekarska ZNP w Częstochowie oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie.
Kolejnym spotkaniem pod patronatem naszego tygodnika – 21 października w godz. 10.00-15.30 w SP nr 53 – będzie II Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Centra informacji multimedialnej w bibliotekach” i VII Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie.
IZABELA WOŹNICKA