Zielone czeki dla propagatorów ochrony przyrody


Podczas uroczystej gali w Kinoteatrze Rialto w Katowicach wręczone zostały „”Zielone Czeki 2015’”. To doroczna nagroda finansowa przyznawana z okazji „Dnia Ziemi”. Od 1994 roku nagradzane są osoby wyróżniające się w działalności proekologicznej na terenie województwa śląskiego. Przybyłych na uroczystość przywitał Andrzej Pilot, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 55 zgłoszeń. Decyzją Kapituły przyznanych zostało 13 „Zielonych Czeków” – 3 nagrody zespołowe i 4 nagrody indywidualne. Przyznano także 1 dyplom uznania i 15 dyplomów honorowych.
Wysokość nagród pieniężnych jest następująca: nagroda indywidualna – do 7.500 tys. zł; nagroda zespołowa – do 15.000 tys. zł przy uwzględnieniu, że zespół nie może liczyć więcej niż trzy osoby, a nagroda dla członka zespołu nie może przekroczyć kwoty 5.000,00 zł.

Zielone czeki otrzymali:
Kategoria: INNOWACJE I TECHNOLOGIE – nie wyłoniono laureata ZC.
Kategoria: PROGRAMY I AKCJE PROEKOLOGICZNE DOTYCZĄCE OCHRONY PRZYRODY
· zespół: Adam Gabryś, Izabela Cogiel, Radosława Radziwończyk-Gabryś za całokształt działalności proekologicznej w ramach Stowarzyszenia „Nasze Kalety”, które aktywnie włącza się w popularyzację wiedzy ekologicznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Kategoria: PRACE NAUKOWO-BADAWCZE
· dr inż. Robert Mysłajek za wieloletnie badania nad składem gatunkowym, ekologią, behawiorem, genetyką i problemami ochrony ssaków województwa śląskiego.

Kategoria: EDUKACJA EKOLOGICZNA DZIECI I MŁODZIEŻY
1. zespół: Ewa Chmielorz, Agnieszka Król, Justyna Soblik – edukatorki z Ośrodka Edukacji Ekologicznej Dzieci z Mikołowa nominowane za ogromne zaangażowanie i poświęcenie jakim kierują się podczas przygotowania i prowadzenia zajęć dla najmłodszych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym,
2. hm Andrzej Lichota – od wielu lat kreator polityki ekologicznej Chorągwi Śląskiej; dzięki jego aktywności powstało Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej.

Kategoria: PUBLICYSTYKA EKOLOGICZNA
· Jarosław Myśliwski za działania mające na celu promocję trasy rowerowej “Leśno Rajza”, w tym m.in. zainicjowania nakręcenia filmu przyrodniczego o tej trasie,

Kategoria: działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych:
· dr Agnieszka Bielska-Brodziak za budowanie mostów i komunikacji między wolontariuszami działającymi na rzecz humanitarnej ochrony zwierząt a środowiskami prawniczymi.
R

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna” (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *