Żegnaj graffiti


Związek Gmin Jurajskich po raz kolejny na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej przeprowadził akcję czyszczenia skałek ze szpecących napisów. Tym razem szpecące graffiti usunięto między innymi w częstochowskim Mirowie.

Akcja prowadzona od 2014 roku na dwojaki wymiar. Obok estetyki i dbania o piękno naszej przyrody, także ważny jest aspekt edukacyjny. „Graffiti” bowiem obniża przyrodniczą wartość i turystyczną jakość jurajskiego krajobrazu. Do czyszczenia stosowana jest metoda piaskowania (zupełnie neutralna dla środowiska), polegająca na wykorzystaniu sprężonego powietrza oraz bardzo drobnego suszonego piasku.
W roku 2014 pierwszą skałą, na której przeprowadzona została akcja był reprezentacyjny Okiennik Wielki położony na terenie gminy Kroczyce. Rok później projekt „Czyste Skały” zrealizowany został na terenie gmin: Łazy – wzgórze Kromołowiec, Klucze – góra Piecki i Maśnica, Zabierzów – południowa część Doliny Kobylańskiej oraz Ogrodzieniec – na skale „Adept” w Podzamczu. W roku 2016 projekt objął skałkę triasową „Zamek” w Bolęcinie (gmina Trzebinia), wzgórze Kromołowiec (Gmina Łazy), skały przy wejściu do Doliny Będkowskiej „Misiaczek”, „Fraszka” (gmina Wielka Wieś), masyw Skały 502 (gmina Jerzmanowice – Przeginia) oraz skały Młynarskie (gmina Kroczyce).
Po weryfikacji tegorocznych zgłoszeń Związek Gmin Jurajskich przygotował się do kolejnej akcji. 16 października przedstawiciele ZGJ wraz z wynajętą specjalistyczną firmą działali na terenie Zakrzówka w Krakowie, piaskując fragmenty masywu Skał Twardowskiego. Wyczyszczona została również tzw. Kopuła Trawertynowa w miejscowości Laski (gmina Bolesław). We wtorek przejechali na północną część Jury, gdzie – w dzielnicy Mirów w Częstochowie – czyszczone były skałki w rejonie ul. Skarpowej (boczna od Mirowskiej), położone nad zakolem Warty i dobrze widoczne m.in. przez turystów korzystających ze szlaków biegnących wzdłuż rzeki: pieszego, rowerowego i kajakowego. Wyczyszczono skałki w trzech miejscach, akcja trwała blisko dwie godziny. Jej przebieg nadzorowali m.in. przewodniczący Związku Gmin Jurajskich Adam Markowski oraz dyrektor biura Związku Robert Nieroda.
– „Czyste Skały” to jedno z wielu działań prowadzonych przez Związek Gmin Jurajskich. Oprócz projektów promocyjnych, wydawniczych, szkoleniowych czy związanych z jurajską informacją turystyczną realizuje od wielu lat – przy wsparciu środków marszałkowskich województw śląskiego i małopolskiego – także projekt „Bezpieczna Jura”, w ramach którego wymienia i zakłada na drogach wspinaczkowych Jury Krakowsko-Częstochowskiej ringi i stanowiska zjazdowe. ZGJ poprzez akcję „Czyste Skały” pragnie przypomnieć o tym, jak ważne dla promocyjnego wizerunku Jury są jurajskie ostańce, które – aby były turystyczną i krajobrazową atrakcją – nie mogą być upstrzone jakimikolwiek bazgrołami i napisami – zauważa przewodniczący Adam Markowski.

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *