Zdali relacje z działań


OSP KUCHARY

7 stycznia 2012 roku zarząd OSP Kuchary, z prezesem dh. Zygmuntem Piaseckim na czele, podsumował wyniki minionego roku oraz przedstawił plan zamierzeń na nowy rok.

Na zebranie sprawozdawcze przybyli zaproszeni goście: Adam Jakubczak, wójt gminy Mstów; Krzysztof Smela, wiceprzewodniczący Zarz. Pow. OSP RP i członek Prezydium Zarządu Woj. OSP RP; ks. Adam Grajcar, kapelan krajowy z OSP RP; Maria Skibińska, skarbnik gminy Mstów; Bogdan Kubica, prezes ZG OSP RP w Mstowie, Stefan Gawroński, członek honorowy OSP Kuchary. Wójt Jakubczak podkreśla ważność jednostek strażackich. – Są sfery życia publicznego, gdzie konieczne jest wsparcie gminy i taką tworzą Ochotnicze Straże Pożarne – zarówno większe, funkcjonujące w Krajowym Systemie Ratowniczym, jak te z Jaskrowa i Mstowa, najliczniejsze, najlepiej wyposażone i posiadające najwięcej wyjazdów, oraz mniejsze, jak ta w Kucharach, wokół których skupia się życie mieszkańców. Strażacy są blisko ludzi, widać ich podczas uroczystości kościelnych, okolicznościowych i w czasie akcji pomocowych – mówi wójt Jakubczak.
OSP w Kucharach działa od 1947 roku. Aktualnie liczy 50 członków, w tym 28 aktywnych, z silną grupą, stojących u boku mężów strażaków kobiet, którą tworzą: żona prezesa – Henryka Piasecka, Mirosława Kyzioł, Longina Olesiak i Katarzyna Piasecka. Ponadto w szeregach OSP jest dwóch członków MDP, pięciu honorowych i piętnaście wspierających.
– Rok 2011 był spokojniejszy niż rok 2010, kiedy jednostka brała udział w 10. akcjach usuwania nawisów śniegowych na szkołach i wycinaniu drzew przy drogach i liniach energetycznych, w 20. akcjach zagrożenia powodziowego, gaszeniu 4 pożarów oraz zabezpieczeniu 3 miejsc odnalezienia niewybuchów – mówi prezes Piasecki.
W roku 2011 jednostka uczestniczyła w gaszeniu 10. pożarów traw w rejonie lasów i tylko 3. akcjach ratowniczych związanych z zagrożeniem powodziowym. Więcej czasu poświęcono na zabezpieczenie imprez i uroczystości na terenie Mstowa (Święto Strażaka, Boże Ciało i Święto Niepodległości, ogólnopolskie wyścigi kolarskie, występy Opery Bytomskiej, gminne dożynki, gminne manewry jednostek OSP gminy Mstów). Wykonano też remonty w strażnicy oraz prace porządkowo-naprawcze wokół miejscowej Szkoły Podstawowej. Warty podkreślenia jest fakt, że wiele tych czynności strażacy wykonują w czynie społecznym. Na swą działalność mają skromne środki, pochodzące głównie ze składek członkowskich i dotacji Urzędu Gminy w Mstowie oraz od donatorów indywidualnych i instytucji, np. z Banku Ochrony Środowiska czy Wojewódzkiego Zarządu Ochrony Środowiska.
Za udział akcjach powodziowych w 2009 i 2010 roku otrzymała 10 tys. zł nagrody z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego. A podczas uroczystości z okazji Dnia Strażaka, 20 maja 2011 roku, Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali dh Leszek Olesiak i dh Romuald Ciępka.
Spotkanie stało się okazją do dyskusji o stanie polskiego pożarnictwa Stefan Gawroński i Krzysztof Smela zwrócili uwagę na konieczność częstszego szkolenia strażaków w zakresie bezpieczeństwa podczas działań ratowniczo-gaśniczych oraz potrzebę przyjęcia młodych ochotników. Odnosząc się do uwag zarząd OSP postanowił w 2012 roku wzbogacić swe szeregi o czterech nowych członków i organizować raz w miesiącu jedno szkolenie. Ważnym zadaniem dla druhów będzie odnowienie strażnicy oraz zakup samochodu typu lekkiego do działań ratowniczych wymagających mobilności i szybkości w działaniach doraźnych.
Prezes dh Zygmunt Piasecki podkreśla, że w pracy strażaka najważniejsze są chęci, wsparcie młodzieży i tyleż samo przyjazdów co wyjazdów. Podkreśla potrzebę zmian systemowych. – Na zachodzie nie ma państwowej straży pożarnej są tylko ochotnicy. Ich status w zakładach pracy jest respektowany przez prawo. Na czas akcji są obligatoryjnie zwalniani przez pracodawcę, któremu nieobecność w pracy pracownika-strażaka refunduje państwo. W Polsce, niestety, bycie strażakiem często koliduje z pracą zawodową – mówi prezes.

Zarząd OSP Kuchary
prezes Zygmunt Piasecki
naczelnik Henryk Nowakowski
za-ca naczelnika Jerzy Sroślak
skarbnik Wiesław Kyzioł
gospodarz Jerzy Urbańczyk
sekretarz Kazimierz Liberda
kronikarz Włodzimierz Morga
członek zarządu Lech Olesiak
komisja rewizyjna: przewodniczący Józef Gawron, członkowie: Robert Mendak, Dariusz Gołdy.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *