Żarczanka zdobyła Puchar Europy

Niekwestionowaną zwyciężczynią klasyfikacji kobiet i triumfatorką sezonu w ramach Pucharu Europy w Nordic Walking została Mariola Pasikowska z Żarek, która zdobyła prawie 200 punktów przewagi nad drugą w tabeli Włoszką Danielą Basso. Do klasyfikacji generalnej ENWO Cup wliczano punkty z dziewięciu startów (3 razy 5 km, 5 razy 10 km i półmaraton. M. Pasikowska uczestniczyła we wszystkich zmaganiach Pucharu Europy.

W austriackim Bleiburgu rozegrano finał Pucharu Europy (29.09.2018.). Podczas uroczystej gali nagrodzono też zwycięzców klasyfikacji generalnej, do której wliczano punkty ze wszystkich startów w ramach Pucharu Europy oraz Mistrzostw Europy (5, 10 oraz 21,097 km). Mariola Pasikowska wygrała europejską klasyfikację generalną kobiet na dystansie 5 km oraz 10 km.

Do Pucharu Europy zaliczane były starty w Mińsku (Białoruś), Radenci (Słowenia), Roding (Niemcy), Osielsku (Polska) oraz w Bleiburgu (Austria) – Wygrałam klasyfikację generalną kobiet na dystansie 5 km oraz 10 km. Były brane pod uwagę punkty zdobyte w klasyfikacji open wszystkich dziewięciu imprez Mistrzostwa Europy (Niemcy, Austria) i Puchar Europy (Białoruś, Słowenia, Niemcy, Polska, Austria) – mówi M. Pasikowska, mistrzyni Europy.

Najlepsze dziesiątki ENWO Cup 2018:
Kobiety:
Mariola Pasikowska (POL), Daniela Basso (ITA), Christiane Feldmeier (GER), Renata Jachimowicz (POL), Anna Maria Jernej (AUT), Małgorzata Kubiszyn (POL), Claudia Tratting (AUT), Margot Niedl (GER), Christiane Osterreicher (AUT), Anna Starzyńska (POL).
Mężczyźni:
Artur Wołoszka (POL), Melwin Oluwagbemi (FRA), Piotr Niechwiejczyk (POL), Andrzej Michalski (POL), Piotr Wetoszka (POL), Tomasz Wojtowicz (POL), Wolfgang Scholz (GER), Daniel Wojtasiński (POL), Marcin Hałas (POL), Kamil Kliczka (POL).

Zawodniczka z Żarek w tym sezonie zdobyła już tytuł Mistrzyni Polski w maratonie Nordic Walking (42km 195m), Mistrzostwo Europy w półmaratonie NW (21km) oraz wicemistrzostwo Europy (Austria) i Polski (Osielsko) na dystansie 10 km. W klasyfikacji Pucharu Polski uplasowała się na 2 miejscu na dystansie 10 km zaliczając 6/7 startów.
– Podchodzę do swojego rozwoju holistycznie, uprawiam szeroki zakres dyscyplin. Tylko wszechstronność w jednostce treningowej może doprowadzić do wysokich wyników w sporcie – przekonuje Mistrzyni Europy. W tym roku zaplanowała jeszcze jeden start jakim są Mistrzostwa Polski w Górskim Maratonie Nordic Walking. Zawodniczkę w sukcesach sportowych wspierają Nessi Sportswear, Positive Energy, Gmina Żarki, Gmina Poraj, Cynkownia Ogniowa Myszków.

(Zdjęcia: Archiwum Mariola Pasikowska)