Zapobiegaj. Chroń. Szczep!


VII Europejski Tydzień Szczepień 2012

W tym roku w dniach 21-27 kwietnia, po raz siódmy, obchodzony będzie Europejski Tydzień Szczepień. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), realizowana
i koordynowana na poziomie lokalnym przez państwa członkowskie. Region Europejski WHO zrzesza 53 kraje liczące ponad 885 mln mieszkańców (od Islandii po Azerbejdżan).

Hasło tegorocznego Tygodnia brzmi: “Zapobiegaj. Chroń. Szczep”. Jego głównym celem jest zwiększenie liczby szczepień, ze szczególnym uwzględnieniem grup ryzyka, do których trudno dotrzeć (np. Romowie, emigranci) oraz osób, które z różnych przyczyn sprzeciwiają się idei szczepień.

Wśród najważniejszych problemów, które będą poruszane w czasie tygodnia szczepień znajdą się: konieczność szczepień przeciwko odrze, której wyeliminowanie w regionie europejskim do 2015 roku jest jednym z celów Światowej Organizacji Zdrowia. Lokalne epidemie tej choroby pojawiają się w naszym regionie nawet w tych państwach, które nie powinny mieć problemów ze szczepieniami, jak Włochy, Wielka Brytania czy Francja. W 2011 r. odnotowano ok. 35 tys. przypadków odry w 42 krajach. Dziewięć osób zmarło, a ok. 7 tys. było hospitalizowanych – informuje Paulina Miśkiewicz, dyrektor Biura WHO w Polsce. Tematem wartym podkreślenia będzie także kluczowa rola pracowników ochrony zdrowia w promowaniu szczepień wśród rodziców.

Wśród pozostałych celów obchodów VII Europejskiego Tygodnia Szczepień znalazły się również: utrzymanie statusu regionu wolnego od polio (w tym roku przypada 10. rocznica ogłoszenia tego faktu, ale ogniska epidemiczne tej choroby istnieją jeszcze na świecie, np. w Chinach, Pakistanie) oraz promowanie szczepień dla osób w podeszłym wieku, dla których te przeciwko grypie należą do kategorii ratujących życie.

Polskie obchody koordynuje Departament Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia.
Więcej informacji na stronie WHO: http://www.euro.who.int/eiw2012

Materiał prasowy przygotowany przez Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia“ na warsztaty naukowo-szkoleniowe dla dziennikarzy z cyklu „Quo vadis medicina?”, marzec 2012 r.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *