- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

ZAMIANA UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO WE WŁASNOŚĆ. Wniosek radnego Prawa i Sprawiedliwości

Ustawa o zamianie użytkowania wieczystego we współwłasność daje samorządom możliwość uchwalenia bonifikaty. 7 listopada br. uczynił to już Kraków, 18 grudnia mają taka uchwałę podjąć radni w Gdyni. A jak na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości zareaguje rządząca koalicja SLD-PO? Czy poprą oczekiwaną przez mieszkańców Częstochowy uchwałę?

Zgodnie z ustawą, którą Senat poparł bez poprawek, 1 stycznia 2019 r. rozpocznie się likwidacja użytkowania wieczystego. Przekształcenie będzie odpłatne.
Na mocy ustawy samorządy będą mogły waloryzować te opłaty już z tytułu własności ale tylko przy zastosowaniu wskaźników ogłaszanych przez GUS. Dotychczasowi właściciele (Skarb Państwa oraz samorządy, w tym gminy) będą mogli udzielać bonifikat od opłat rocznych. Będzie możliwość wniesienia wszystkich 20 opłat przekształceniowych jednorazowo „z góry”.
W odniesieniu do gruntów państwowych ustawa przewiduje bonifikatę w wysokości 60 proc., w przypadku gdy płatność jednorazowa zostanie wniesiona w pierwszym roku od przekształcenia. W kolejnych 5 latach wysokość bonifikaty będzie malała o 10 punktów procentowych z każdym rokiem.
W przypadku gruntów stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego o udzieleniu bonifikaty i jej wysokości zadecyduje właściwa rada gminy lub powiatu.
Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń zaapelował do samorządów o rozpoczęcie prac nad atrakcyjnymi warunkami przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Ocenił, że ze względu na okres przedwyborczy – kwestie zakończenia kadencji i formowania się nowych rad miast mieszkańcy powinni jak najszybciej usłyszeć propozycje samorządowców. Zachęcał, by przyjęto bonifikaty w wysokości co najmniej takiej, jak w przypadku gruntów państwowych.
Samorządy zgodnie z konstytucyjną zasadą mają autonomię. Dlatego kieruję apel do samorządów aby rozpoczęły prace nad korzystnymi dla mieszkańców warunkami przekształcenia i uwzględniały lokalną specyfikę. Z pewnością bonifikaty nie powinny być gorsze. Nie narzucamy tych warunków, samorządy mają w tym pełną swobodę – podkreślił Soboń, cytowany w komunikacie resortu.

UG

Podziel się: