Zabytkowe instrumenty powracają


Na Jasną Górę, po konserwacji, wróciła kolejna partia zabytkowych instrumentów muzycznych: sześć skrzypiec, dwie cytry, dwie mandoliny i róg, należących do istniejącej tu w połowie XVI sławnej Kapeli. Grali na nich wybitni muzycy z zespołu z Sanktuarium.

Renowacji instrumentów dokonuje zespół specjalistów z Pracowni Konserwacji Instrumentów Muzycznych Muzeum Narodowego w Poznaniu, pod kierunkiem Piotra Cieślaka. Po konserwacji każdy instrument wraca na Jasna Górę z pełną dokumentacją, czyli dokładnym opisem i zdjęciami, jego stanu sprzed odnowy, tego co zostało wykonane i jakimi środkami.
Paulini podjęli się od ubiegłego roku kompletnej konserwacji instrumentów należących do Kapeli Jasnogórskiej. Po odnowie zostaje im przywrócony blask sprzed wielu lat. Część instrumentów po konserwacji nadaje się wyłącznie do celów ekspozycyjnych z zaleceniem, by były przechowywane w specjalnych warunkach, ale na niektórych nadal można grać i być może przy okazji jakiegoś niezwykłego koncertu zostaną one ponownie użyte. Ekspozycja instrumentów należących do dawnej Kapeli Jasnogórskiej zgromadzona jest w Muzeum 600-lecia. Owocem prowadzonych prac konserwatorskich, jak informuje o. Kilnar, będzie katalog ze zdjęciami i szczegółowym opisem poszczególnych instrumentów.
Jasnogórski zbiór instrumentów po dawnej Kapeli jest największym w Polsce. Instrumenty wykonywane były przez znakomitych producentów, u których te muzyczne przedmioty, zamawiało wiele wspaniałych kapel i osób prywatnych, w Polsce i w Europie m.in. Leopold Mozart, ojciec Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wśród około 130 zachowanych do dziś instrumentów Kapeli Jasnogórskiej pochodzących z XVII-XX wieku wyróżnia się kilka bardzo rzadkich i cennych, nieraz unikatowych w skali polskiej i światowej. Jest np. trąbka clarino wykonana w 1693 roku przez Heronymusa Starcka. Jest to jedyny zachowany egzemplarz tego instrumentu w Polsce. Starck był mistrzem, który produkował trąbki w XVII wieku. Były to najlepsze i jedne z najdroższych instrumentów poszukiwane aż do XIX wieku.

Jasnogórska Kapela jako zespół instrumentalno-wokalny powstała już pod koniec XVI w. Kroniki jasnogórskie wspominają o okazałym przeżywaniu maryjnych uroczystości, uświetnianych występami zespołu. Nawet podczas oblężenia szwedzkiego klasztorna orkiestra grała z wieży melodie pieśni maryjnych. Uroczyście też witano przybywających na Jasną Górę dostojników duchownych i świeckich, wśród których nie brakowało polskich monarchów i wybitnych osobistości zagranicznych. Z tej racji Jasnogórska Kapela zdobyta sobie zasłużoną sławę nie tylko w Polsce.

it

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *