Zabytki przyrody naturalnej na Jurze częstochowskiej


Na terenie Polski istnieją 23 Parki Narodowe. W regionie częstochowskim, mimo kilku znaczących prób, realizowanych pod egidą świętej pamięci prof. Janusza Hereźniaka, nie udało się jak dotąd utworzyć Jurajskiego Parku Narodowego.

O potrzebie stworzenia obszaru chronionego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wiele już napisano. To kraina o nadzwyczajnych, niepowtarzalnych urokach, gdzie występuje wiele rzadkich i unikatowych przedstawicieli flory i fauny, wzgórza ostańcowe, formy wietrzenia skał, efekty dawnej działalności wulkanicznej, form i zjawisk przyrodniczych.
Namiastką Parku Narodowego jest Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych, w skład którego wchodzą m.in.: Załęczański Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy „Orlich Gniazd” i „Stawki”. Zespół powstał w 1982 roku i obejmuje 254 932 hektary, obecnie są to tereny woj. śląskiego, małopolskiego i łódzkiego.
Inicjatorom i twórcom ww. Parków przyświecała troska o utrzymanie i ochronę naturalnego środowiska człowieka, w którym występują wartości unikalne dla nauki i wychowania oraz zapewnienie trwałości i różnorodności ekosystemów. W Zespole Jurajskich Parków Krajobrazowych występują charakterystyczne wychodnie wapnia w formie pojedynczych skałek, bądź zwartych ostańców skalnych o różnorodnych kształtach jak maczugi, bloki skalne, iglice itp.
Spotykamy też tutaj całe bogactwo osobliwości polskiej flory, od krzewu kłokoczka południowa w Przymiłowicach, po warzuchę polską przy źródłach „Zygmunta” w Złotym Potoku. Bogaty i interesujący mamy też świat zwierzęcy od orlika krzykliwego (Julianka), bociana czarnego, po kulona – ptaka pustynnego, stepowego (okolice Żarek) oraz świat owadów, zwłaszcza motyli.
W skład Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych wchodzą Rezerwaty Przyrody jako podstawowe jednostki obszarowe dla ochrony wartości przyrodniczych. Dotąd uznano na Ziemi Częstochowskiej 24 rezerwaty, które powstały na mocy rozporządzenia wojewody. Dalsze 28 obiektów jest w przygotowaniu do uznania ich za rezerwaty przyrody.

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *