XIV Zjazd Organizacji Pozarządowych działających na rzecz osób z chorobami wątroby. Co trzeba wiedzieć o wirusie zapalenia wątroby?


Odpowiedzią na to pytanie był program XIV Zjazdu Organizacji Pozarządowych działających na rzecz osób z chorobami wątroby, który 23 kwietnia 2016 roku zorganizowało Częstochowskie Stowarzyszenie SOS-WZW. Spotkanie zapoczątkowała Msza Święta intencyjna w Bazylice na Jasnej Górze. Część wykładowa miała miejsce w kompleksie „Złote Arkady” w Częstochowie.

Celem konferencji jest jednoczenie organizacji, skupiającymi osoby chore, ale także przekaz najnowszej wiedzy z zakresu chorób wątroby w wyniku zakażenia wirusami HBV i HCV. – W tym roku mamy szczególne przesłanie, dotyczące propagowaniu nowej, bezinterferonowej terapii. Jej innowacyjność polega na tym, że leki przyjmowane są doustnie i nie wywołują żadnych skutków i następstw ubocznych, a zatem są znacznie lepiej tolerowanie przez chorych. Co ważne, terapia jest skuteczna i nie trwa rok tylko trzy miesięcy – mówi prezes Stowarzyszenia SOS-WZW Tomasz Paluch. Jak dodaje, NFZ tej, jak się wyraził, bezcennej dla chorych terapii, nie refunduje jednak wszystkim potrzebującym. A to powinno być współczesnym standardem. O zastosowaniu tej terapii decydują bowiem określone wytyczne medyczne, czyli poziom zwłóknienia wątroby.
Jak się dowiedzieć, czy jest się nosicielem wirusa? – Niestety, w pierwszych stadiach choroby, nawet przez kilka lat, nie ma wyrazistych objawów. Może być to słabsze samopoczucie czy objawy przeziębienia. Trzeba zatem zrobić badania. O chorobie mogą wskazywać podwyższone próby wątrobowe, poziom ALAT, ASPAT, poziom płytek krwi. Ważne są badania na wykrycie antygenów Hbs i HCV, niestety są one odpłatne, nawet ze skierowaniem lekarskim. Należy pamiętać, że mimo braku objawów choroba postępuje, bo wirus HCV jest wirusem cichym, utajonym, i wiele osób o chorobie dowiaduje się przypadkowo. – tłumaczy Tomasz Paluch.
Przykrym zjawiskiem jest stygmatyzacja zakażonych wirusem HBV i HCV, wynikająca głównie z niewiedzy. – Do takich zachowań dochodzi nawet u stomatologów i lekarzy pierwszego kontaktu. Często też najbliżsi, obawiając się zakażenia izolują chorych członków rodziny. Dlatego trzeba wiedzieć, że obcowanie z chorymi nie jest groźne. Zakażenie następuje przez krew, a nie przez używanie tych samych naczyń – mówi prezes.

Z wykładami podczas zjazdu wystąpili znani specjaliści. Koordynator Medyczny Zjazdu – dr n. med. Zbigniew Deroń, ordynator oddziału obserwacyjno-zakaźnego im. dr. Biegańskiego w Łodzi, przybliżył aktualny program leczenia zakażeń HBV i HCV w ramach kontraktów NFZ na rok 2016. Sebastian Gawlik omówił sytuację pacjentów z HCV w Polsce na podstawie wyników ankiet. Dr hab. Prof. Uniwersytetu Śląskiego Danuta Ślęczek-Czakon, kierownik Zakładu Etyki Instytutu Filozofii UŚ wystąpiła z referatem na temat pojmowania jakości życia w medycynie i bioetyce i przedstawiła różne, również diametralnie sprzeczne i kontrowersyjne stanowiska naukowe. Dr Anita Gałuszka z Zakładu Psychologii Zdrowia i Jakości Życia Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach omówiła problem wykluczenia społecznego osób z HBV i HCV. Ponadto podczas konferencji swoje świadectwa z przebycia choroby opowiedzieli chorzy, uczestnicy zjazdu. Wielu wskazało, że nie wolno poddawać się chorobie i strać się przezwyciężać najcięższe okresy złego samopoczucia, które najczęściej następowały po silnych terapiach medycznych.

W dniach 20-21 czerwca br. (poniedziałek-wtorek), zostanie przeprowadzona Akcja bezpłatnych badań w kierunku Wirusowego Zapalenia Wątroby typu HBV i HCV. Udział osób, które chcą wziąć udział w Akcji jest dobrowolny i nieodpłatny. – Akcja ma na celu zobrazowanie ludziom w różnym wieku o podstępności WZW, które przebiega bezobjawowo. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej nie mają refundowanej puli badań na obecność antygenu Hbs i HCV. Badania te są realizowane jedynie na zasadzie pełnej odpłatności. Akcja zostanie przeprowadzona na terenie powiatu częstochowskiego i powiatów ościennych. Będą to powiaty: kłobucki, lubliniecki, oleski, myszkowski, radomszczański, zawierciański – mówi prezes Paluch.

Akcją zostaną objęte miasta powiatowe i o statucie grodzkim oraz zainteresowane gminy w w/w powiatach. Badania laboratoryjne krwi w kierunku WZW typu HBV i HCV przeprowadzi Firma Laboratoria Medyczne Sp. z o. o „Diagnostyka” w Częstochowie.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *