Wykład z historii na AJD


W dniu 2 grudnia b.r. (środa), o godz. 16.00, w sali 26 Wydziału Filologiczno-Historycznego AJD (al. Armii Krajowej 36a), w ramach Wolnej Wszechnicy Historycznej PTH Oddział w Częstochowie, dr hab. Maciej Janik, prof. AJD i dr Marek Nita wygłoszą odczyt pt. “Mały region w dokumentacji archiwalnej wielkiego imperium. Refleksje z kwerendy archiwalnej w Rosyjskim Państwowym Archiwum Historycznym w Sankt Petersburgu”.

2 grudnia b.r. (środa), o godz. 16.00, w sali 26 Wydziału Filologiczno-Historycznego AJD (Częstochowa, al. Armii Krajowej 36a), w ramach Wolnej Wszechnicy Historycznej PTH Oddział w Częstochowie, dr hab. Maciej Janik, prof. AJD i dr Marek Nita wygłoszą odczyt pt. “Mały region w dokumentacji archiwalnej wielkiego imperium. Refleksje z kwerendy archiwalnej w Rosyjskim Państwowym Archiwum Historycznym w Sankt Petersburgu”.

Dr hab. Maciej Janik, prof. AJD i dr Marek Nita są pracownikami Instytutu Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, zatrudnianymi w Zakładzie Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki. W trakcie spotkania przedstawione zostaną refleksje z kwerendy archiwalnej przeprowadzonej przez nich w dniach 2-11 IX 2015 r. w zasobach Rosyjskiego Państwowego Archiwum Historycznego w Sankt Petersburgu. Kwerenda była fragmentem badań prowadzonych w związku z realizacją grantu badawczego Miejsca pamięci i zapomnienia. Badania interdyscyplinarne północnych terenów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jego tematem są miejsca tworzące bodźce dla „wieloaspektowego poznawania historii, kulturowej rzeczywistości, klimatu społecznego, lokalnej i rodzinnej pamięci, dziedzictwa pokoleń oraz dzisiejszej tożsamości” pięciu gmin jurajskich: Mstowa, Olsztyna, Janowa, Lelowa i Przyrowa. Prowadzący kwerendę dotarli do wielu zespołów jednego z największych archiwów rosyjskich w celu przekonania się, jaką dokumentację znajdują w nich sprawy niewielkich społeczności lokalnych poddanych niegdyś władzy Imperium Rosyjskiego. Działania te były jednocześnie okazją do zapoznania się z metodyką pracy oraz organizacją archiwów rosyjskich.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych

Wstęp wolny

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *