Wykład dr. Marcelego Antoniewicza o rycerstwie polskim


18 stycznia W Instytucie Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, przy al. Armii Krajowej 36a dr hab. Marceli Antoniewicz przedstawił temat: „Rycerstwo z pogranicza małopolsko-wieluńskiego w wielkiej wojnie z Zakonem Krzyżackim (1409–1411) i unii horodelskiej (1413 r.)”. Spotkanie zorganizowało Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie.

18 stycznia W Instytucie Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, przy al. Armii Krajowej 36a dr hab. Marceli Antoniewicz przedstawił temat: „Rycerstwo z pogranicza małopolsko-wieluńskiego w wielkiej wojnie z Zakonem Krzyżackim (1409–1411) i unii horodelskiej (1413 r.)”. Spotkanie zorganizowało Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie.
Wystąpienie dr. Antoniewicza dotyczyło badań naukowych nad rycerstwem polskim za panowania Władysława Jagiełły; udziału rycerstwa z pogranicza małopolsko-wieluńskiego w wielkiej wojnie z Zakonem Krzyżackim, w latach 1409-1411 oraz w unii horodelskie z 1413 r. Oba wydarzenia były przełomowe i ukształtowały polityczny krajobraz Europy Środkowej na przeszło 300 lat. W czasie wielkiej wojny doszło do sławnej bitwy pod Grunwaldem (15 lipca 1410 r.), w wyniku której złamano potęgę Zakonu Krzyżackiego. Natomiast w wyniku unii zawartej 2 października 1413 r. w Horodle potwierdzono związek dwóch państw – Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, a do polskich rodów herbowych przyjęto 47 rodów bojarskich wyznania rzymskokatolickiego.
Dr hab. Marceli Antoniewicz jest uczniem wybitnego mediewisty profesora Józefa Szymańskiego. Pod jego kierunkiem napisał pracę doktorską pt. „Geneza i funkcje społeczno-polityczne zamków systemu warownego na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w średniowieczu’, obronioną w 1990 r. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Kolejny etap w karierze naukowej prelegenta miał miejsce 21 listopada 2011 r. – na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyło się kolokwium habilitacyjne na podstawie książki pt. ‘Protoplaści książąt Radziwiłłów. Dzieje mitu i meandry historiografii”.
Dr hab. Antoniewicz był współorganizatorem Instytutu Historii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie (obecnej AJD), a następnie jego wieloletnim dyrektorem, którą to funkcję sprawuje do dzisiaj. Jest członkiem towarzystw naukowych: Polskiego Towarzystwa Historycznego (dwukrotnie w 1984 r. i w 2002 r. reaktywował Oddział Częstochowski, wchodząc w skład jego Zarządu), Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, Komisji Historycznej PAN Oddział w Katowicach, Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego (członek Zarządu – sekretarz naukowy), Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i innych.
Zainteresowania badawcze dr. hab. Marcelego Antoniewicza obejmują: genealogię, heraldykę, kastelologię, historię średniowieczna Polski, historię Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz historię Częstochowy i regionu częstochowskiego. Jest on autorem kilku książek dotyczących tematyki naszego regionu: „Przeszłość Żarek. Powstanie i rozwój miasta na przestrzeni sześciu wieków”, „Herby miast województwa częstochowskiego”, „Mikołaj Kornicz Siestrzeniec sławny burgrabia będziński”, „Zamki na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Geneza –funkcje – konteksty:” oraz „Protoplaści książąt Radziwiłłów. Dzieje mitu i meandry historiografii” Za ostatnią z wymienionych książek w marcu ubiegłego roku otrzymał Nagrodę im. Adama Heymowskiego, przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Heraldyczne za prace naukowe z dziedziny heraldyki, genealogii i pokrewnych im nauk. Dr hab. Antoniewicz jest też autorem wielu artykułów naukowych, popularno-naukowych, szkiców i esejów, a także dokumentacji historyczno-konserwatorskiej i scenariuszy wystaw muzealnych.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *