- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

WOKÓŁ WIZYTY PAPIEŻA FRANCISZKA. Będzie bezpiecznie, ale bądźmy czujni

W poniedziałek (25 lipca br.) w odprawie służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji przed wizytą Ojca Świętego w Częstochowie uczestniczył Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Komendanci z województwa śląskiego złożyli meldunki dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa pielgrzymom na Jasnej Górze w nowym Centrum Operacyjnym w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie, przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki 5. W Centrum Operacyjnym funkcjonariusze wszystkich służb będą nadzorować i koordynować zabezpieczenie wizyty papieża Franciszka w Częstochowie.
Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że będzie wymagał od służb, aby nie lekceważyli żadnych głosów o zagrożeniu. – Będę też wymagał, aby służby były pomocne wszystkim, którzy zgłoszą się o wsparcie. Pielgrzymi przyjeżdżający na Światowy Dzień Młodzieży, to goście Papieża Franciszka, ale także nasi goście. Ich przyjęcie w naszym kraju będzie naszą wizytówką na świecie – mówił minister Błaszczak.
Jak dodał w czasie pobytu Ojca Świętego w Polsce będzie zastosowany – sprawdzony podczas Szczytu NATO w Warszawie – model dowodzenia, oparty o główne centrum oraz dwa systemy podoperacyjne: krakowski i katowicko-częstochowski. – Częstochowa jest miejscem szczególnym. Tu na Jasną Górę rocznie przybywa cztery miliony pielgrzymów. O bezpieczeństwa w czasie wizyty Papieża Franciszka będą dbały liczne siły antyterrorystyczne i policji. Do samej Częstochowie oddelegowanych będzie blisko 8 tysięcy policjantów, do Krakowa – ponad 12 tysięcy. Służby policyjne będą pracowały aż do wyjazdu pielgrzymów z Polski. Chciałbym po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży w Polsce powiedzieć wprost, że wszystkie warunki, jakie miały zapewnić bezpieczeństwo zostały spełnione – informował minister Błaszczak, podkreślając dobitnie, by nie lekceważyć nawet najmniejszych obaw i zagrożeń.
Nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji podkreślił, że możemy być spokojni o bezpieczeństwo wszystkich uczestników uroczystości.
– Służby operacyjne są przygotowana na najbardziej nieprzewidywalne wydarzenia. Częstochowscy i śląscy policjanci to ludzie bardzo doświadczeni w zabezpieczaniu zgromadzeń na wielką skalę i papieskich pielgrzymek – św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. To daje gwarancję spokoju i bezpiecznego przebiegu Światowych Dni Młodzieży – stwierdził. Komendant Szymczyk zaapelował także o rozsądne korzystanie z telefonów alarmowych, by w czasie pobytu Ojca Świętego nie robić żartów o fałszywych zgłoszeniach.
Raport z przebiegu przygotowania do wizyty Papieża Franciszka zdał także wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Mówił m.in. o zabezpieczeniu medycznym dla pielgrzymów. – Przy obsłudze wizyty Papieża Franciszka w Częstochowie będzie pracowało kilkanaście stacji pogotowia, 42 szpitale. Zwiększone zostaną obsady centrów kryzysowych, uruchomionych będzie pięć infolinii dla pielgrzymów. Dodał, że województwo na zabezpieczenie wizyty Ojca Świętego otrzymało 2,8 miliona złotych.
W stanie pogotowia będą także strażacy z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. – Będzie to tysiąc strażaków z siedemdziesięciu jednostek PSP i OSP, w tym pięciuset ratowników zostanie przydzielonych do bezpośredniej pomocy na Jasnej Górze – informował śląski komendant wojewódzki PSP, nadbryg. Marek Rączka.
Komendant Szymczyk, na pytanie „GCz” o wysokość funduszy na zabezpieczenie wizyty Papieża, poinformował, że Policja otrzymała n ten cel 48 milionów złotych. – Ale pieniądze przeznaczono również na zakup sprzętu specjalistycznego, czy choćby stworzenie Centrów Operacyjnych. Będą one potem służyć w codziennej pracy policjantów – powiedział. Przygotowanie centrum w Częstochowie kosztowało około pół miliona zł. Pomieszczenie wymagało przebudowy i remontu oraz wyposażenia w odpowiednią infrastrukturę techniczną, m.in., w system multimedialny, ekrany dźwiękochłonne, światłowody i łącza dla Ruchomego Stanowiska Dowodzenia pozwalające na przesyłanie obrazu (w Częstochowie będą pracowały trzy takie mobilne samochody policyjne: na palcu jasnogórskim, na parkingu Jasnej Góry i na pl. Biegańskiego oraz dwa wozy strażackie). W Centrum poza funkcjonariuszami służb podległych MSWiA, będą pracowali również przedstawiciele ABW, Urzędu Miejskiego w Częstochowie, Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Inspekcji Transportu Drogowego, Wojska Polskiego, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celnej, Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
Komendant Jarosław Szymczyk poinformował „GCz”, że policjanci oddelegowani do obsługi wizyty Papieża znają języki obce, więc nie powinno być problemów w komunikacji. – Mamy bardzo dobrze wyszkoloną kadrę, wielu młodych adeptów służy policyjnej, którzy kończyli szkoły średnie i wyższe w oparciu o naukę języków obcych. Policjanci też doskonalą naukę języków w takcie służby poza granicami kraju, na misjach. Mamy kontyngent w Kosowie, jesteśmy w Liberii, Gruzji, w Chorwacji – powiedział komendant główny policji Jarosław Szymczyk
Do wizyty Papieża dobrze przygotowane jest Sanktuarium Jasnogórskie. – Wszystko przebiega zgodnie z planem. Wizyta Papieża Franciszka jest głównym wydarzeniem, ale od kilku dni na Jasnej Górze mamy bardzo gorący czas. Wielu pielgrzymów z całego świata, tysiące młodych ludzi przybywa do Matki Bożej. Budują oni ciepłą, chrześcijańską i rodzinną atmosferę. Czekamy na Ojca Świętego i przygotowujemy się pod względem duszpasterskim, ale też zapewnienia bezpieczeństwa pielgrzymom, stąd wiele działań realizujemy w porozumieniu służb policyjnych. Strefa zero na Jasnej Górze jest sprawą naturalną, zawsze przy ważnych wizytach klasztor jest zamykany – mówi o. Czesław Brud. Jak dodaje Ojcowie Paulini spodziewają minimum trzystu tysięcy pielgrzymów, może nawet niespodzianek ze strony Papieża Franciszka, który znany jest z tego, że lubi zaskakiwać i zmieniać ustalony plan swoich wizyt.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się: