- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Władze Częstochowy rezygnują z badań genetycznych BRCA1 i Szkoły Rodzenia

 

To kolejne przykre dla mieszkańców Częstochowy decyzje władz miasta. Wcześniej opinię publiczną zbulwersowały dwie inne sprawy – próba przeniesienia schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Częstochowie (decyzja MOPS) do Bełchatowa oraz nieprzedłużenie dzierżawy kupcom z Wałów Dwernickiego (Prezydent Miasta oraz Radni PO i SLD) terenu Ryneczku.

Badania BRCA1 zaistniały w Częstochowie w  2016 roku dzięki determinacji radnej Klubu PiS Anny Majer w latach 2015-2018. Od tej pory skorzystało z nich 1073 kobiet, w roku 2019 aż 235 pań. – To potencjalnie tyle uratowanych ludzkich istnień – stwierdza Anna Majer. Jak dodaje badania genetyczne BRCA1 pierwszy raz zgłosiła do budżetu na rok 2015. – Wtedy nie został program wpisany, ale uwzględniono go od 2016 roku, po ponownym moim wniosku. I był realizowany do końca ubiegłego roku. Badania genetyczne BRCA1 to program profilaktyki zdrowotnej raka piersi i jajnika. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem i kobiety często pytały mnie, gdzie mają się zgłaszać w celu wykonania badania – mówi Anna Majer.

Czteroletnia realizacja programu badań genetycznych BRCA1 kosztowała łącznie 295 tysięcy złotych. Kwota nie jest wysoka, tym bardziej dziwi rezygnacja z projektu ratującego życie ludzkie. – Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie programem, uważam tę decyzję za błąd. Mam nadzieję, że Prezydent i Rada rozważą ponownie jego kontynuację – dodaje Anna Majer.

Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Monika Pohorecka podkreśla, że oszczędności czynione na programach zdrowotnych są złym sposobem na ,,łatanie” dziury budżetowej miasta, bowiem odbywają się one kosztem zdrowia mieszkańców. – Kolejną złą decyzją jest zamknięcie Szkoły Rodzenia (funkcjonującej od kilku lat w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie) dla kobiet spodziewających się potomstwa. Dzieje się to, pomimo wiedzy, że na tegoroczną edycję, (która niestety nie będzie kontynuowana) zapisały się już przyszłe mamy. W obu sprawach: badań BRCA1 i Szkoły Rodzenia złożyłam interpelacje i wnioski do budżetu –  niestety, głosami rządzącej w Częstochowie koalicji SLD i PO  zostały one odrzucone. Tym samym zadania nie będą realizowane w roku bieżącym. Warto dodać, że całoroczny koszt prowadzenia szkoły wynosi nie więcej niż 50 tysięcy złotych. Przykre, że szuka się oszczędności w obszarach, które stanowią najcenniejszą wartość, czyli zdrowie naszych mieszkańców – komentuje przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Monika Pohorecka.

Do rzecznika magistratu wysłaliśmy zapytania w sprawie możliwości wznowienia kontynuacji programu badań genetycznych BRCA1.

UG

Skrótem BRCA1 i BRCA2 oznaczane są geny, których mutacja, czyli zmiana właściwości, prowadzi do niekontrolowanego, nadmiernego podziału komórek i w efekcie do rozwoju raka sutka lub raka jajnika. Mutacja w genie BRCA1 i/lub BRCA2 może być odziedziczona i przez to zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju raka sutka lub raka jajnika u potomstwa.

 

 

fot. internet

Podziel się: