Władysław Szeląg – bezdomnym


Znany, pochodzący z Częstochowy działacz społeczno-kulturalny, pasjonat historii, prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków przechodzi bardzo ciężki okres w swoim życiu. Dzisiaj potrzebuje pomocy. A nam opisał swoje życie.

Jest mi bardzo ciężko w moim życiu więc napisze jak z Częstochowy w roku 1987 wyjechałem do południowej Wielkopolski do Kępna, gdzie jeszcze w systemie komunistycznym zakochałem się w urokliwej Bożenie. I tak 31 grudnia 1987 roku dobył się ślub. Wtedy jeszcze byłem Prezesem Niezależnego Klubu Literackiego FRIEND im Haliny Poświatowskiej w maju 1987 roku zorganizowałem pierwsze spotkanie literackie w miejscowym Liceum w Kępnie. Wtedy po ślubie w Hanulinie k. Kępna powiłem najpierw Klub Literacki im. Marii z Fredrów hr. Szembekowej – wtedy jeszcze w systemie komunistycznym napisałem jako Prezes w/w Klubu Literackiego do Rady Miejskiej w Kępnie, by zmienić nazwę miejscowej Biblioteki Publicznej z nazwy Towarzysza Dzierżyńskiego na imię Marii z Fredrów hr. Szembekowej odpowiedz od Rady negatywna.
Wtedy żona dała mi pierwsze ostrzeżenie, powiedziała mi ze tutaj jest komunizm i nic nie można zmieniać. Dałem pismo do Rady Miejskiej w roku 1989 by zmienić nazwę ulic zamiast ulicy Obrońców Stalingradu na ulicę Ks. Piotra Wawrzyniaka zamiast ulicę Armii Czerwonej na ulice marszałka Piłsudskiego dziś jest ulica Warszawska zamiast Zespołu Szkół Gomółki czy Szkoły Podstawowej im. Towarzysza Broniewskiego czy Szkoły Podstawowej Towarzysza Dzierżyńskiego. Od żony Bożeny otrzymałem w lutym 1990 roku pozew rozwodowy. Wtedy w maju 1990 roku w Kępnie powstało Towarzystwo Historyczne im. Szembeków w maju 1990 nadaje Bibliotece Publicznej w Kępnie imię Marii z Fredrów hr. Szembekowej w Siemianicach k. Kępna doprowadziłem do zmiany nazwy pałacu z Towarzysza Marchlewskiego na pałac Szembeków by w listopadzie 1990 roku zorganizowałem w laskach w Siemianicach pierwszą sesje pt Bohater Powstania Listopadowego generał dywizji Piotr hrabia Szembek.
Wtedy odkryłem że w roku 1918 miasta Kępno a przede wszystkim Rajcowie nie chcieli aby Kępno i okolice było Miastem Polskim to dr Aleksander hrabia Szembek j brał udział w Traktacie Wersalskim i przyczynił do macierzy Kępno w roku 1920. Tutaj byłem s a m, miasto komunistyczne od 1990 roku Burmistrzem Kępna był Piotr Psikus, tylko raz w roku 2014 przegrał wybory i znowu jest Burmistrzem. Od 1992 roku zostałem wymeldowany z pobytu stałego na ulice, Od Burmistrza Piotra Psikusa nie otrzymałem z godnie prawem mieszkania socjalnego. I tak zostałem osobą bezdomną, działałem w Częstochowie, Poznaniu, w Krakowie Wrocławiu. W roku 1993 jako sobą bezdomna z okazji 200. rocznicy urodzin Aleksandra hr. Fredry zorganizowałem pierwsza w Polsce sesje fredrowska w teatrze Dramatycznym w Częstochowie nadałem Szkole Podstawowej nr 34 imię Aleksandra hr. Fredry potem Szkole Podstawowej nr. 8 imię Haliny Poświatowskiej. Redaktor Bożena Szal z Ziemi Kaliskiej napisała artykuł o mnie ,,Nie kochajcie Poetów”. Wtedy w roku 1993 z aktorem Andrzejem Łapickim organizowałem Pakinade, już w roku 1990 byłem najpierw w telewizji w programie Teleranek, Telewizji Katowice TVP Wrocław czy TVP Poznań.
Wtedy w roku 1993 zamieszkałem w garażu przy ulicy Wilczej 12 A w Warszawie, działałem z Stefanem Melakiem i Ks. Peszkowskim. W roku 1998 jako bezdomny przygotowałem w Sejmie RP pt Dyplomacja Europejska i teki Jana hr. Szembeka. Od 1989 roku byłem w Sejmie i Senacie wtedy w roku 1995 Premier Pawlak powołał Izby Rolnicze bowiem te Izby Rolnicze maja historie ponad 100 letnia a pierwszym Prezesem był dr Aleksander hr. Szembek. izby Rolnicze obecnie są jedną partią polityczną PSL a długoletnim Prezesem jest Wiktor Szmulewicz z pierwszym Prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych Józefem Waligóra. W roku 1997 nadałem Szkole Rolniczej w Jakubowicach k. Oławy imię dr. Aleksandra hr. Szembeka. Nie wiem jak miałem fundusze ale zorganizowałem w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trzy konferencje rolnicze samodzielne bez wsparcia Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza. W roku 1999 pojechałem do Sądu w Kaliszu przerejestrowałem Towarzystwo Historyczne im. Szembeków w Warszawie w Zarządzie min byli Ks Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski Ks. Prałat Tadeusz Uszyński.
W roku 2000 w 60. rocznicę zbrodni katyńskiej samodzielnie w Domu Polonii pod patronatem marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego organizuje wystawę pt. Ludzie Katynia, występuję w programie literackim o poecie z Kłobucka Sebyle młodzież z Kłobucka. Tutaj doprowadziłem do zmiany nazwy Miejskiego Oś
Ośrodka Kultury im Dzierżyńskiego na imię Władysława Sebyły potem Szkoła Podstawowa z nazwy Towarzysza Nowotki na imię Sebyły. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Prezydent na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Ks. Peszkowski i z Komitetu katyńskiego Stefan Melak. Miałem spotkania katyńskie z posłem Czesławem Sobierajskim w Rybniku i w Katowicach. Gdy wystaw zdeponowałem w swoim garażu – Biurze Towarzystwa Historycznego im. Szembeków tutaj zamieszkiwałem, Wystawa ta została skradziona a gdy udałem się do Komisariatu Policji przy ulicy Wilczej 21 funkcjonariusz Policji nazwał mnie wariatem i bezdomnym i jak bezdomny może mieć biuro i działać dla dobra kultury. Zostałem osadzony w Areszcie Śledczym przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie w celi wśród recydywy, nawet z tego Aresztu Helsińska Fundacja Praw człowieka zaprosiła Przywódcę Tybetu i mnie na spacerniaku mnie nagrano. Wtedy następnego dnia zostałem transportowany do Aresztu Śledczego w Ostrowie Wlkp by po kilku dniach być w Sądzie Rejonowym w Kępnie zobaczyć w sali sądowej moją byłą żonę, jej obecnego męża, jej matkę Panią prokurator, która od roku 1990 do 1992 roku prowadziła sprawę rozwodową. Wtedy z usta pani Prokurator i mojej byłej żony usłyszałem oskarżenie ze trzeba mnie koniecznie umieścić w Szpitalu Psychiatrycznym na zawsze abym nikomu już nie przeszkadzał. Miałem być w Szpitalu na okres trzech miesięcy ale z Sądu zostałem transportowany do Aresztu Śledczego w Ostrowie Wlkp tutaj napisałem dwa listy do redaktor Bożeny szal z Ziemi Kaliskiej, która od 1987 roku zna dobrze moja działalności sędziego Sądu Okręgowego w Kaliszu Tadeusza Sobocińskiego który w roku 1990 wpisał do rejestru Towarzystwo Historyczne im. Szembeków. Zostałem zwolniony ale bardzo osłabiony. Wróciłem do Warszawy nie byłem we Mstowie k. Częstochowy na pogrzebie mojej mamy. Nikt nie chciał wyjaśnić dlaczego została skradziona wystawa Ludzie Katynia. Nadal byłem aktywny w moim biurze w roku 2003 zorganizowałem wystawę pt. Warszawa w grobach Katynia był Stefan Melak i inni. I Wtedy moje biuro w 90 % procentach zostało skradzione i zdemolowane.
Choć jeszcze wtedy w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi organizowałem konferencję rolniczą pt. Izby Rolnicze wobec integracji europejskiej z udziałem korpusu dyplomatycznego.
Byłem bez środków do życia skierowano mnie do Ośrodka Pomocy Społecznej tutaj mnie potraktowano jako osobę bezdomną i nikomu nie potrzebną od tej chwili otrzymuje zapomogę w kwocie 350 złotych plus dodatek mieszkaniowy. W roku 2004 otrzymałem kawalerkę wraz swoim w biurze i w roku 2007 otrzymałem stały meldunkowej i pobyt stały w Warszawie. W roku 2014 zostałem od pani Burmistrz Anieli Kempy z Kępna tytuł Przyjaciel Kępna i tez w roku 2014 otrzymałem Nagrodę Rady Miasta Stołecznego Warszawy a w roku 2015 od Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i osób Represjonowanych szablę oficerską i dwa medale.
W roku 1997 wystąpiłem u Wojciecha Cejrowskiego WC Kwadransie mówiąc o Ks. Piotrze Wawrzyniaku. Myślę że dla Kościoła i Ojczyzny wiele zorganizowałem jestem tak czuje zauważony i doceniony choć bardzo poszkodowany. Teraz gdy pisze moje mieszkanie w Warszawie nie wiedząc od pół roku zaatakowały mnie pluskwy, miałem rany na cały ciele. Ktoś zauważył robaki, nikt z władz Warszawy nie chciał pomoc nawet Miejski Odrodek Pomocy Społecznej, wszystko zniszczone dostałem tylko od Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z dzielnicy Śródmieście m. st Warszawy 1000 złotych wszystko wydałem i mieszkam poza domem Jeszcze za swoje ostanie pieniądze przygotowuje międzynarodowa konferencje rolnicza w dniu 26 listopada 2018 roku w Konsulacie Generalnym Węgier w Krakowie i serdecznie zapraszam z okazji 230 rocznicy urodzin Generała Piotra hr. Szembeka na doniosła uroczystość 12 grudnia 2018 r Plac Szembeka w Warszawie dzielnica Praga Południe m.s t Warszawy Godz. 10.00 w Kościele JE Biskup warszawsko-Praski Romuald Kamiński odprawi Mszę św. a potem około godz. 11. 30 w Szkole Podstawowej nr 374 im Generała Piotra Szembeka dalsza uroczystość, Tutaj na terenie Diecezji Warszawsko-Praskiej jestem 30 lat od chwili poznania ks. Wacława Karłowicza i Stefana Melaka.
Opisując swój los teraz potrzebuję pomocy. Jak mnie nazwał w programie WC KWADRANS Wojciech Cejrowski jestem objazdowym Ministrem Kultury Bez Teki.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *