- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

W tym tygodniu na Jasnej Górze

 

Już dziś także tzw. Dzień Radzionkowski. Jedni przybiegli, drudzy przyjechali rowerem, a część pątników dotarła pieszo, autokarami dojechali bliscy – razem świętują. Tradycja pielgrzymowania z Radzionkowa na Jasną Górę sięga 1921 r., kiedy Górny Śląski w wyniku plebiscytu został przyłączony do Polski. To nie jedyna śląska pielgrzymka w tym tygodniu.

Natomiast ostatnie kilometry pokonują jeszcze biegacze z jubileuszowej 25-tej pielgrzymki z Tarnobrzega. Uczestniczy w niej ponad 50 osób. Wyruszyli w sobotę, do pokonania mają ponad 200 km. Pielgrzymka Biegowa z Tarnobrzega odbywa się od 1996 r. Jej organizatorami są: parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu oraz Tarnobrzeski Klub Biegacza „Witar”. To jedna z większych a także najstarszych pielgrzymek biegowych w Polsce obok poznańskiej i bytowskiej. Dziś po dobiegnięciu o 14.30 uczestniczyć będą w Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.

W środę, 28 lipca, przyjdą też wierni od Matki Bożej Piekarskiej z parafii  Imienia NMP i Św. Bartłomieja. To z kolei  tzw. Dzień Piekarski na Jasnej Górze: Msza św., droga krzyżowa, spotkanie w Sali Papieskiej, adoracja i Apel Jasnogórski.

Dziś wyszli piesi pielgrzymi z parafii Św. Marii Magdaleny w Lubomi w arch. katowickiej, dotrą w piątek, 30 lipca. Towarzyszy im szczególna modlitwa za rodziny przez wstawiennictwo św. Józefa. („Święty Józefie -Podporo Rodzin”)

Nie zabraknie też grup rowerowych. Drugi dzień w drodze jest już XX Powiatowa Pielgrzymka Rowerowa z Łańcuta na Jasną Górę. Dojadą w czwartek, 29 lipca. Jedzie 125 osób, w wieku od 5 i 10 lat do 81 lat. W ciągu pięciu dni pielgrzymi w żółtych koszulkach z herbem Powiatu Łańcuckiego pokonają trasę około 360 km. Odwiedzą na pątniczym szlaku: Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie, Sanktuarium Matki Bożej z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich, zabytkowy drewniany kościółek pw. św. Wojciecha w Gawłuszowicach, średniowieczną Kolegiatę w Wiślicy, Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej w Pilicy oraz Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie k. Żarek.
W drodze odprawiają rekolekcje pod hasłem: „Czas to miłość”. W pielgrzymce bierze udział wraz z wnukami Edward Krauz, organizator czternastu dotychczasowych pielgrzymek. Na 126 pielgrzymów kilku jeszcze nie ukończyło 18 lat i jadą pod opieką rodziców czy dziadków. Najstarszym kolarzem jest Roman Kapusta, który w tym roku ukończył 81 lat. Pielgrzymka „ w 44 procentach jest kobieca” jedzie 55 niewiast.

W piątek Mszą św. w bazylice o 17.00 rozpocznie się Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego, jej uczestnicy wezmą udział w nocnym czuwaniu. Główne uroczystości w sobotę, 31 lipca na szczycie o 11.30. Ruch propaguje cześć dla Cudownego Medalika i rozwija duchowość maryjną, prowadzi także prężną działalność charytatywną. Związany jest z objawieniami, jakie otrzymała św. Katarzyna Labouré w 1830 r. Do Polski został przeniesiony na początku XX w. Po II wojnie św. wskrzesił je w 1980 r. ks. Teofil Herrmann ze Zgromadzenia Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, dając nazwę Apostolatu Maryjnego.

W sobotę, 31 lipca, dotrze Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej. Pątnicy kierują się na Jasną Górę już po raz siedemnasty. Pielgrzymkę tworzy 8 grup diecezji bydgoskiej, 3 grupy promieniste (z Szubina, Fordonu i Sępolna), idą pielgrzymi z Nakła i Górki Klasztornej (gdzie znajduje się najstarsze sanktuarium maryjne w Polsce). Hasło tegorocznych rekolekcji w drodze to: „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”. Pielgrzymują w „trzech wariantach”: tradycyjnie (noclegi w namiotach), sztafetowo, czyli z możliwością przejścia jednego etapu szlaku, z zachowaniem limitu liczebności wszystkich grup. Trzecią opcją jest pielgrzymka duchowa. Główny przewodnik to ks. Krzysztof Klóska. Wejście jest zaplanowane na godz. 10.30 a Msza św. pielgrzymkowa w Kaplicy Matki Bożej o 12.00.

31 lipca dotrze też tradycyjnie Pielgrzymka Góralska, w tym roku po raz 40. Wejście zaplanowano na 14.00. Msza św. pielgrzymkowa sprawowana będzie na Szczycie jasnogórskim, przewodniczyć ma metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Górale na Jasną Górę idą w czterech grupach pielgrzymkowych: nowotarskiej, orawskiej, rabczańskiej i z Bachledówki. Pątnikom towarzyszy hasło “Wezwali do wolności”. Powstał także specjalny hymn pielgrzymkowy po tym tytułem. Wyruszyło ok. 400 osób. Główny przewodnik to paulin  o. Augustyn Turczak-Linsztet. Z powodów pandemii  pielgrzymka ma wiele ograniczeń, m.in. nie ma noclegów po kwaterach, a jedynie w namiotach, do dyspozycji pielgrzymów są kontenery z prysznicami. To jedna z barwniejszych pielgrzymek. Górale w progi sanktuarium wkraczają w regionalnych strojach i przy dźwiękach góralskiej muzyki. Obok rdzennych mieszkańców Podhala, chętnie idą z nimi pielgrzymi z różnych stron Polski.

W środę, 28 lipca, minie 5 rocznica pielgrzymki papieża Franciszka na Jasną Górę.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

 

Podziel się: