W SŁUŻBIE ŚRODOWISKU


XXII Konferencja Naukowo-Techniczna – ,,Bezpieczeństwo zbiorowego zaopatrzenia w wodę na terenach objętych antropopresją.”

10 i 11 maja 2018 roku w Częstochowie odbyła się XXII Konferencja Naukowo-Techniczna, organizowana przez Oddział Częstochowski Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego, przy znaczącej współpracy. Przedstawiciele branży wodno-kanalizacyjnej dyskutowali o innowacjach i aktualnych problemach administracyjno-prawnych. Wiodącym tematem był tym razem problem bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę, ze szczególnym naciskiem na terenach, gdzie występuje duża, niszcząca działalność człowieka.
Pierwsze spotkanie naukowo-techniczne miało miejsce w 1977 roku, a jego pomysłodawcą był dyrektor Wodociągów Stanisław Nawara. Od tego czasu konferencje odbywają się co dwa lata i mają charakter międzynarodowy – prelegentami są naukowcy, ale i praktycy. Tematyką spotkań jest szeroko rozumiane wykorzystywanie wód podziemnych w gospodarce komunalnej. Oprócz wykładów uczestnicy konferencji mają możliwość zwiedzenia ujęcia wody w Wierzchowisku, gdzie omawiane są procesy ozonowania wody i działanie stacji uzdatniania wody metodą biologicznej denitryfikacji.

Oddział Częstochowski Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych
Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych jest organizacją twórczą o charakterze naukowo-technicznym, stanowiącą niezależną i dobrowolną organizację, która skupia osoby fizyczne i prawne, zainteresowane działalnością zawodową i społeczną w dziedzinach: gazownictwa, wodociągów i kanalizacji, technologii wody i ścieków, ogrzewnictwa, ciepłownictwa, wentylacji i klimatyzacji, oczyszczania miast i osiedli oraz gospodarki odpadami, balneotechniki, pralnictwa, techniki sanitarnej wsi, ochrony wód, powietrza atmosferycznego i powierzchni ziemi, urbanistyki podziemnej i dziedzin pokrewnych.
Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową, ma charakter proekologiczny i w swojej działalności kładzie szczególny nacisk na rozwój i propagowanie metod i urządzeń inżynierii sanitarnej i inżynierii środowiska, służących ochronie środowiska naturalnego. Działalność statutowa opiera się na pracy społecznej członków. Celem Stowarzyszenia jest rozwijanie techniki i myśli technicznej, szerzenie wiedzy i postępu technicznego, podnoszenie kwalifikacji zawodowych swych członków i innych osób, dbanie o przestrzeganie zasad etyki zawodowej. Zawsze ważnym ogniwem działalności były i są akcje szkoleniowe i narady techniczne, z udziałem wybitnych naukowców i specjalistów przedmiotu. Działalność inżynierów i techników sanitarnych związana jest ściśle z projektowaniem, budową lub rozbudową miejskiej infrastruktury technicznej, z procesami urbanizacji i industrializacji. Dlatego w Częstochowie pierwsze formy zrzeszania się tego środowiska branżowego zbiegają się w czasie z powstaniem zakładu Wodociągi i Kanalizacja Miasta Częstochowy.
Koło PZiTS przy Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA w Częstochowie
Pierwsze pięcioosobowe Koło zrzeszające pracowników Wodociągów i Kanalizacji miasta Częstochowy powstało około roku 1924, podczas projektowania pierwszych sieci miejskich. Powojenne Koło przy Wodociągach i Kanalizacji Miasta Częstochowy zawiązało się w 1947 roku. Początkowo zrzeszało 20 członków, przede wszystkim wodociągowców i  należało do Oddziału w Łodzi. W  roku 1951 zarządzeniem Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Częstochowie z  dnia 10 lutego 1951 roku w sprawie utworzenia przedsiębiorstwa państwowego powołano przedsiębiorstwo pod nazwą Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w  Częstochowie z siedzibą w Częstochowie. Nazwę koła zakładowego dostosowano do  nowej nazwy Przedsiębiorstwa. W 1958 roku, z inicjatywy Stanisława Nawary, koło zostało przypisane organizacyjnie Oddziałowi w Katowicach. Zwiększyło liczbę członków do 40, w większości nadal byli to  pracownicy MPWiK. Koło Zakładowe, uczestnicząc w założeniu nowego Oddziału Częstochowskiego po roku 1962, przynależało już do struktur częstochowskich. W rok po tym wydarzeniu zrzeszało łącznie 50 członków MPWiK oraz Spółki Wodnej „Warta”. Przewodniczącym został inż. Władysław Buksiński. Na szczególną uwagę zasługuje inicjatywa organizowania przez Koło konferencji na tematy gospodarki wodnej regionu Częstochowy.

Więcej o holistycznym procesie ochrony zasobów w następnym wydaniu Częstochowskiej Gazety Ekologicznej

fot.
Pamiątkowa fotografia uczestników i organizatorów Konferencji

Prezes Andrzej Babczyński z wieloletnim prezesem Eugeniuszem Rylem

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *