- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

W MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II. Spektakl teatralny „Ci, co giną, będą siewcami”

Fundacja Kolorowa wspiera i prowadzi zajęcia dla osób borykających się z problemem celiakii, choroby Hashimoto , atopowego zapalenia skóry oraz innych chorób cywilizacyjnych, metabolicznych i nietolerancji pokarmowych. Organizuje i prowadzi półkolonie, wyjazdy, warsztaty edukacyjne, artystyczne, taneczne oraz teatralne. Od czerwca 2018 roku realizuje projekt dofinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Amatorski Teatr Integracji Międzypokoleniowej. Projekt jest realizowany do czerwca 2019 roku i bierze w nim udział 40. mieszkańców Częstochowy, w tym 15 osób w wieku 60+ i 25 osób w wieku 9-16 lat. W ramach ATIM-u członkowie Fundacji uczcili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i stworzyli spektakl teatralny „Ci, co giną, będą siewcami”. To inscenizacja, łącząca w sobie poezję, muzykę, ruch sceniczny i obraz. Kanwą do scenariusza były słowa oparte na utworze Elizy Orzeszkowej „Gloria Victis”. Muzyka była inspirowana dziełami Chopina, a obraz pięknem ojczystego kraju. Premiera spektaklu, przy pełnej sali, odbyła się 17 grudnia 2018 roku w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II ul. Jagiellońska 67/71 w Częstochowie. Wszyscy aktorzy wypadli znakomicie, a publiczność odpowiedziała brawami na stojąco.
Kolejne spektakle Fundacji zaplanowane są na początek 2019 roku. Wszyscy aktorzy amatorzy, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie do projektu, to osoby niezwykle otwarte, towarzyskie, potrafiące się bawić, a jednocześnie odpowiedzialne i gotowe na ciężką pracę. Wraz z Aktorami udało się stworzyć bardzo przyjazną atmosferę, otwartości i wzajemnej życzliwości i śmiało pod koniec roku tuż po premierze możemy powiedzieć, że udało się połączyć pokolenia, co było jednym z głównych założeń projektu. Integracja międzypokoleniowa, dobra zabawa oraz zwiększenie zaangażowania seniorów, dzieci i młodzieży w życie kulturalne wyszło bardzo dobrze. Aktorzy pokazali swoje kolejne talenty, okazało się, że potrafią śpiewać, a Piotr gra świetnie na akordeonie – mówi Michał Szymczyk.
Działania międzypokoleniowe to wspaniała okazja do wzajemnej wymiany doświadczeń. Starsza młodzież, jak mówimy o naszych dziadkach i babciach, troszczy się o swoje przybrane wnuczęta. Przekazuje doświadczenie życiowe i swoim zaangażowaniem pokazuje, że jeśli duch młody, to można śmiać się, tańczyć i dobrze się bawić. Poza próbami integrujemy się poprzez wspólne wyjścia między innymi do Teatru Adama Mickiewicza Muzeum Częstochowskiego czy na poprzez wspólne śpiewanie Hymnu na placu Biegańskiego w Święto Niepodległości, wspólną wigilię i urodzin – dodaje pan Michał.
W 2019 roku Fundacja planuje przygotować dwa spektakle w ramach FIO 2 oraz kolejne już własnym sumptem. Mają one także nawiązywać do obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości i zachęcać mieszkańców Częstochowy do udziału w ich odbiorze. Wszystkich chętnych do włączenia się w Amatorski Teatr Integracji Międzypokoleniowej Fundacja zaprasza do śledzenia informacji o kolejnych castingach na Facebooku organizacji.

UG

Podziel się: