W HOŁDZIE AGNIESZCE OSIECKIEJ. „Wesołe miasteczko”


Twórczość Agnieszki Osieckiej znów rozbrzmiała na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza. Artyści upamiętnili 20. rocznicę śmierci poetki wykonując jej znane utwory w całkiem nowych aranżacjach.

W sali panuje półmrok. Na scenie widać cztery sylwetki, co jakiś czas oświetlane strumieniami światła reflektorów. Skupienie widzów przerywa jedynie dźwięk kolejnych piosenek. Najpierw „ Papierowe kwiaty”, „Deux ex machina”, trochę później „Wybacz mamasza”.
Aktorzy, jeden po drugim, podchodzą do mikrofonu. Śpiewają solo, w duecie, całą czwórką. Za każdym razem dzieląc się z widzem nostalgią skrytą za tekstami Agnieszki Osieckiej.
Artystyczne widowisko nazwane „Wesołym miasteczkiem” nie ma nic wspólnego z radością. Opowiada o walce z czasem, tęsknocie za lepszym życiem, próbie pogodzenia się ze śmiercią. „Ostatnie piosenki” Osieckiej naprawdę takie były. Poetka i autorka tekstów już wtedy zmagała się z chorobą. Pozostawiła po sobie utwory, które niedługo potem okrzyknięto jednymi z najwybitniejszych w jej karierze.

Kunszt interpretacji aktorskiej pozostawiono Marcie Honzatko, Waldemarowi Cudzikowi i Adamowi Hutyrze, na co dzień realizującym się w częstochowskim Teatrze im. Adama Mickiewicza oraz laureatowi tegorocznej edycji Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu – Marcinowi Januszkiewiczowi. Całość dopełniała charakteryzacja artystów. Jasne stroje, skupiające na sobie wzrok w ciemnej auli i blade twarze, wnoszące w przedstawienie grozę.
Na scenie stało jedynie kilka pustych foteli, ale oszczędna scenografia okazała się atutem. Gwiazdą wieczoru miało być słowo. „Ja się zmienię, świat się zmieni, będzie lato. Zaśpiewamy z całych sił..”

Projekt jest wynikiem współpracy częstochowskiego teatru i Teatru Atelier w Sopocie, którego dyrektorem jest wieloletni przyjaciel Agnieszki Osieckiej – Andre Hubner-Ochodlo. „Mówi się, że jest się człowiekiem dopiero, gdy pozna się kogoś wartościowego. Ja spotkałem Agnieszkę.”. Reżyser tłumaczy, że chce, aby pamięć o „ikonie polskiej kultury” była wciąż żywa i o twórczości artystki będzie przypominał w swoich kolejnych przedsięwzięciach.

Spektakl „Wesołe miasteczo” można było zobaczyć również podczas tegorocznej 14. Nocy Kulturalnej. Natomiast Agnieszka Łopacka i Marek Ślosarski, podczas imprezy „Cyrk Nocą”, zadbali o to, by słuchacze dobrze zapamiętali niektóre z wierszy poetki.

Agnieszka Osiecka (1936-1997) – polska poetka, reżyser teatralny, dziennikarka. Autorka wielu wspaniałych tekstów piosenek.

NATALIA CIASTKO

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *