Uczelnia świętuje i promuje absolwentów


Politechnika Częstochowska obchodziła swoje święto dokładnie w 61. rocznicę istnienia – 30 listopada 2010 r., w Klubie Politechnik. Wydarzenie to było także okazją do zorganizowania czwartej Giełdy Promocji Absolwentów uczelni.

Jak podczas każdego jubileuszu i tym razem nie obyło się bez wspomnień. Rektor PCz prof. Maria Nowicka-Skowron przypomniała historię uczelni, a następnie wyświetlono krótki film dokumentalny obrazujący dokonania placówki. Ówczesna Wyższa Szkoła Inżynierska została powołana 30 listopada 1949 r. Na jedynym i najstarszym Wydziale Mechanicznym kształciło się wówczas 161 studentów i 1 kobieta. W ciągu tych ponad 60 lat Politechnika rozwijała się, powstawały kolejne jednostki i wydziały, rozszerzała się jej oferta edukacyjna. W sumie uczelnia wykształciła ponad 55 tys. absolwentów.
Kluczową częścią uroczystości było wręczenie licznych nagród i odznaczeń państwowych, resortowych i uczelnianych, w tym Złotego Krzyża Zasługi, Złotego i Srebrnego Medalu za Długoletnią Służbę, a także medali: Komisji Edukacji Narodowej, Zasłużonego dla Uczelni i 60-lecia Politechniki Częstochowskiej. Przyznane zostały również Nagrody Rektora za: całokształt dorobku, uzyskanie tytułu profesora, oryginalne i twórcze osiągnięcia naukowe, osiągnięcia organizacyjne, autorstwo i współautorstwo wyróżniających się podręczników, skryptów, podręczników metodycznych i programów nauczania – będących pracami nowatorskimi oraz z tytułu rozpraw habilitacyjnych i wyróżnionych prac doktorskich. Ponadto Krzyżem Oficerskim „European Innovation Awards” uhonorowano prof. Stanisława Borkowskiego, a rektor Marię Nowicką-Skowron i prof. Waldemara Minkinę – nagrodą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe, twórcze i dydaktyczne.
Zastępca prezydenta Miasta Częstochowy, Marcin Biernat wyraził nadzieję, iż PCz wkrótce stanie się jedną z dwóch wiodących uczelni technicznych w kraju. –Podobno Politechnika Śląska jest filarem polskiego wyższego szkolnictwa technicznego, a żeby konstrukcja była stabilna, potrzebne są dwie podpory. Liczę na to, że tym drugim filarem będzie właśnie Politechnika Częstochowska, która ma na to bardzo duże szanse – stwerdził.
Oprócz części oficjalnej, Święto Politechniki przyciągało przede wszystkim Giełdą Promocji Absolwentów, którą władze uczelni organizują wspólnie ze Stowarzyszeniem Wychowanków PC. – Dzisiejszy jubileusz naszej Alma Mater pokazuje, co przez 60 lat zostało na uczelni zrobione. Już na początku lat 70. działało tutaj pierwsze koło absolwentów szkoły, następnie zostało ono przekształcone w Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Częstochowskiej, które aktywnie działa wraz z władzami uczelni, tak by praca i osiągnięcia absolwentów kreowały najlepszy wizerunek Politechniki w Częstochowie i na Śląsku. W stowarzyszeniu dyskutowaliśmy wielokrotnie o tym, aby wykorzystać działalność naszych podopiecznych, dlatego w roku 2001 powołaliśmy Klub Integracyjno-Promocyjny, który zrzesza ludzi dużego formatu, którzy swoim zaangażowaniem i pracą osiągnęli spektakularne sukcesy. Tradycją stało się, że Klub co dwa lata organizuje Giełdę Promocji Absolwentów. Ta giełda to forma wymiany informacji biznesowych, nawiązania nowych kontaktów i fachowej współpracy – wyjaśnia Andrzej Szeląg, prezes Klubu Integracyjno-Promocyjnego.
W tym roku już po raz czwarty byli studenci uczelni, a obecnie przedsiębiorcy i wystawcy, prezentowali swój dorobek w Klubie Politechnik. W giełdzie uczestniczyło 20 prężnie działających firm, których działalność jest w większości związana z charakterem studiów ukończonych przez ich właścicieli. Zgodnie podkreślają oni, że to właśnie obrane kierunki wyższej edukacji stały się podstawą osiągniętego sukcesu zawodowego. Ich firmy dają zatrudnienie setkom ludzi i są znane nie tylko w kraju ale i poza jego granicami.
Zbiorowa promocja służy nie tylko prezentacji działalności przedsiębiorstw, jest to także okazja do zacieśniania więzi uczelni z jej wychowankami i podtrzymanie ich ducha wspólnoty. To również szansa dla nowego narybka Politechniki na zdobycie zatrudnienia u starszych kolegów, bowiem jak zaznaczają tegoroczni wystawcy – w branżach technicznych to właśnie studenci PC mają niepisane pierwszeństwo na częstochowskim rynku pracy.

IZABELA WOŹNICKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *