SZPITAL IDEALNY


Ranking szpitali

W Ogólnopolskim Rankingu Szpitali, opublikowanym przez “Rzeczpospolitą” – punkty przyznawano w trzech grupach. Oceniano wartość medyczną udzielanych świadczeń, komfort pacjenta i opinie innych uczestników systemu ochrony zdrowia. Ocenie poddały się 462 szpitale, które odpowiadając na 116 pytań mogły otrzymać maksymalnie 1000 punktów.
I miejsce (729,96 pkt) zajął Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, II (679,86 pkt) – Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, a III (655,73 pkt) – Śląskie Centrum Onkologii. W pierwszej setce znalazły się też takie placówki, jak: Szpital Powiatowy w Bartoszycach, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, Szpital św. Łukasza w Końskich i Wielospecjalistyczny Szpital w Puszczykowie.
Wśród 100 najlepszych, 51 to specjalistyczne szpitale miejskie i wojewódzkie, 26 – szpitale powiatowe, a 23 – szpitale kliniczne i instytuty. Nie ma na liście częstochowskich szpitali. O komentarz poprosiliśmy dr. n. med. Jacka Brendzla – zastępcę dyrektora ds. Lecznictwa Zespołu Szpitali Miejskich SPZOZ.
– Nasza decyzja o nie braniu udziału w rankingu, podyktowana była rzetelną oceną potrzeb regionu oraz naszymi możliwościami. Usługi Medyczne, które jest w stanie realizować Zespół Szpitali Miejskich są poszerzone i oferta jest znacznie szersza, niż to co udało nam się sprzedać Śląskiej Kasie Chorych. Oferta dotyczyła usług torakochirurgicznych, psychiatrycznych i innych. Znalazły one swoje uzasadnienie w opracowaniach zespołu doradców i ekspertów d/s organizacji służby zdrowia w rejonie śląskim i częstochowskim. Na przykład, dla regionu Częstochowy brakuje 100 łóżek psychiatrycznych. Dyrektor naczelny wystąpił z propozycją sprzedaży tych usług i organizacji oddziału psychiatrycznego w ZSM, ale nie udało się zakontraktować tego typu usług medycznych w Śląskiej Kasie Chorych i nie mamy podstaw do zaoferowania poszerzonej propozycji. Będziemy jednak nadal wychodzić z usługami typu: leczenie owrzodzeń, choroby układu pokarmowego metodą endoskopową, ginekologia jednego dnia… Nadal podtrzymujemy propozycję utworzenia oddziału psychiatrycznego dla dorosłych oraz oddziału dziennego dla dzieci i młodzieży z możliwością leczenia uzależnień narkotykowych (poradnia metadonowa). To wszystko mamy w swojej ofercie i chcemy ją sprzedać. Jeśli Śląska Kasa Chorych kupi od nas te oferty, to wtedy będziemy mogli zgłosić swój udział w rankingu szpitali “Rzeczpospolitej”.
Wśród 100 najlepszych znajduje się Szpital w Puszczykowie, ale nie każdy wie, że Puszczykowo nie jest małym miasteczkiem, jest dzielnicą Poznania. Podobnie w Bartoszycach, jest to jeden z pierwszych szpitali w Polsce, który przeprowadził restrukturyzację, za którą my jesteśmy tak lani, za przeproszeniem, z prawa i lewa.
Zaznaczyć trzeba, że ocenie nie poddały się też takie szpitale jak warszawskie instytuty Gruźlicy i Chorób Płuc, Matki i Dziecka, Centrum Onkologii i Centrum Zdrowia Dziecka.

JOANNA BAR

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *