Święto Szlaku Zabytków Techniki


30 czerwca rusza INDUSTRIADA, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki. Ubiegłoroczną edycję nagrodzono prestiżową nagrodą „Kreatury”. W tym roku na realizację tego jednodniowego festiwalu i dofinansowanie industriadowych imprez samorząd Województwa Śląskiego, organizator wydarzenia, przeznaczył dwa i pół miliona złotych.

INDUSTRIADA zaskakuje rozmachem i różnorodnością. Nic dziwnego – jest przecież świętem unikatowego w skali kraju Szlaku Zabytków Techniki, który liczy 36 obiektów zlokalizowanych w całym województwie. Tego jednego czerwcowego dnia wszystkie obiekty będą organizować specjalne koncerty, happeningi, spektakle, wystawy, konkursy i warsztaty.

Atrakcyjność imprezy mieszkańcy śląskiego odkryli podczas ubiegłorocznej INDUSTRIADY. Uczestniczyło w niej ponad 54.000 osób. Badania przeprowadzone na zlecenie Śląskiej Organizacji Turystycznej pokazują, że zdecydowana większość z nich chwali INDUSTRIADĘ i deklaruje chęć ponownego uczestnictwa.
INDUSTRIADA otrzymała prestiżową nagrodę – „Kreaturę”, przyznawaną w najstarszym polskim konkursie reklamy kreatywnej. Międzynarodowi eksperci nagrodzili INDUSTRIADĘ w kategorii “wydarzenie” dostrzegając nie tylko oryginalny pomysł, ale i sposób oraz jakość jego wykonania. Śląska INDUSTRIADA pokonała tym samym takich gigantów jak Ikea czy Orlen, również nominowanych w tej kategorii.

O rozwoju INDUSTRIADY może także świadczyć fakt, że po raz pierwszy w historii imprezy część programu jest ustalana we współpracy z wydarzeniem Noc Kultury Przemysłowej „ExtraSchicht”, niemiecką odpowiedniczką Święta Szlaku Zabytków Techniki. – Północna Nadrenia-Westfalia jest już od 12 lat priorytetowym partnerem Województwa Śląskiego. Wspólnie realizujemy coraz więcej projektów. Bardzo cieszę się, że w tym roku została zapoczątkowana współpraca kulturalna pomiędzy przedsięwzięciem ExtraSchicht w Zagłębiu Ruhry oraz Industriadą w Województwie Śląskim – mówi Adam Matusiewicz, marszałek Województwa Śląskiego.
Tegoroczna edycja INDUSTRIADY odbędzie się 30 czerwca. – Jak co roku do wzięcia udziału w tym wydarzeniu zaprosiliśmy wszystkie obiekty Szlaku Zabytków Techniki oraz te, które dopiero do niego aplikują. Na tegoroczną, trzecią już edycję INDUSTRIADY przeznaczyliśmy 2,5 mln zł. Czeka nas wiele pozytywnych niespodzianek i jeszcze więcej emocji niż rok temu. Na razie mogę zdradzić tylko, że ważnym elementem wydarzenia będzie światło. Szczegółowy program przedstawimy 14 czerwca – zapowiada Jerzy Gorzelik, członek Zarządu Województwa Śląskiego, odpowiadający m.in. za promocję dziedzictwa industrialnego.

Najaktualniejsze informacje na temat święta Szlaku Zabytków Techniki można znaleźć na stronie www.industriada.pl

Przez cały czerwiec organizatorzy INDUSTRIADY zaplanowali konkursy, wystawy, koncerty, a nawet piknik i industrialną restaurację.

Konkursy:

InduSzychta
Konkurs fotograficzny dla fanów industrialu. Wystarczy nadesłać swoje zdjęcie na tle dowolnego obiektu ze Szlaku Zabytków Techniki. Nagroda jest warta zachodu. Zwycięzca wraz z osobą towarzyszącą przekonają się bowiem – i to z powietrza – jak industrialną tradycję wykorzystuje się w… Zagłębiu Ruhry. Niemiecka Noc Kultury Przemysłowej „ExtraSchicht” jest w tym roku partnerką śląskiej INDUSTRIADY. Nagrodą w konkursie InduSzychta jest zatem dwudniowy wyjazd dla dwóch osób, obejmujący przelot na trasie Katowice – Dortmund – Katowice, pobyt w hotelu (2 noclegi: 29 – 30 czerwca), bilety wstępu na ExtraSchicht w sobotę 30 czerwca , ubezpieczenie turystyczne oraz turystyczny lot śmigłowcem.

ZoboDizajn
Masz ochotę na Zobota? Stwórz rzeźbę Zobota inspirowanego światłem i wygraj 3.000 zł! W konkursie mogą
brać udział zarówno grupy, jak również indywidualni twórcy. Przewidziano także równorzędną nagrodę publiczności, zostanie ona przyznana przez użytkowników portalu Facebook.com za pomocą aplikacji umieszczonej na oficjalnym profilu Szlaku Zabytków Techniki (www.facebook.com/SzlakZabytkowTechniki).

Kreator zobotów
Buchmistrz, Parochwał, Wiercisław… te Zoboty już znamy i lubimy. Jednak możemy stworzyć im kompanów. Wystarczy skorzystać ze specjalnego Kreatora Zobotów dostępnego na stronie: http://www.industriada.pl/#/kreatorzobotow/kreator O zwycięstwie nie decyduje tylko projekt Zobota, ale także imię jakie zostało mu nadane. Nagrodą są specjalne zestawy puszko-robotów.

Industrialna Pop Up Restauracja
27 czerwca
Idea Restauracji Pop Up jest bardzo popularna w Londynie. Na jeden wieczór nietypowa przestrzeń staje się specjalną restauracją serwującą zaskakujące menu. Tak będzie i tym razem w jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki. Uczestnicy kolacji do samego końca nie będą wiedzieli co zjedzą i gdzie. Jedno jest pewne, za stronę kulinarną wydarzenia odpowiada Patrycja Walter, animatorka społeczno-kulturalna, kucharka specjalizującą się w łączeniu kuchni śląskiej z najlepszymi kuchniami świata. Głównym motywem wieczoru będzie światło, nie zawsze traktowane w sposób dosłowny. Żeby wygrać zaproszenie trzeba śledzić informacje na facebookowym profilu Szlaku Zabytków Techniki.

Wydarzenia promocyjne:
Industrial Street Night
22 czerwca, ul. Mariacka, Katowice
od godz. 19.00
Mariacka na pomarańczowo? No pewnie. Po tym kolorze 22 czerwca rozpoznają się uczestnicy tegorocznej INDUSTRIADY. Przyjdźmy w pomarańczowych ciuchach, oglądajmy pomarańczowe instalacje, posłuchajmy hmmmm… artysty DUŻEGO KALIBRU!
Uczestnicy tego wydarzenia będą mogli zapoznać się z programem INDUSTRIADY.

Światło na INDUSTRIADĘ – rodzinny piknik INDUSTRIADY,
24 czerwca, Park Śląski, Chorzów
godz. 12.00 – 19.00
Technika zbliża ludzi. Niezależnie od wieku i zainteresowań. Przekonujemy się o tym w czasie każdej INDUSTRIADY. Przekonamy się także podczas pikniku w Parku Śląskim. Będzie tam można zagrać w piłkę z Zobotami, które nauczą nas sztuczek technicznych. Zobaczyć wystawę prezentującą różnorodność i bogactwo Szlaku Zabytków Techniki. Planetarium Śląskie pokaże tego dnia złudzenia optyczne, hologramy, inne świetlne efekty oraz specjalny film. Po takich wrażeniach dobrze będzie odpocząć na pomarańczowym kocu na łące obok Kapelusza i zjeść pomarańczową watę cukrową.
Uczestnicy tego wydarzenia będą mogli zapoznać się z programem INDUSTRIADY.

Frytka Off – koncert zespołu Neony
Częstochowski Festiwal Kultury Alternatywnej
23 czerwca, plac Biegańskiego, Częstochowa
Neony to zwycięzcy Jarocin Festival 2010. Członkowie kapeli są nastawieni na odbiór, ślą po przewodach swe impulsy, by wkrótce rozbłysnąć, robią małe zwarcia, ale bez większego spięcia. Czy ktoś w lepszy sposób może nas wprowadzić w klimat tegorocznej INDUSTRIADY?
Uczestnicy tego wydarzenia będą mogli zapoznać się z programem INDUSTRIADY.

Instalacje świetlne
Witryny światła rozbłysną w pięciu miastach województwa śląskiego. Znajdziemy je od 15 czerwca w Częstochowie, Chorzowie, Zabrzu, Katowicach i Gliwicach. Każda z witryn będzie miała inny charakter, wszystkie będą dziełem grupy Wzorro.

Współpraca z wolontariuszami i uczelniami
Po raz pierwszy w organizację INDUSTRIADY włączają się katowickie wyższe uczelnie. Akademia Wychowania Fizycznego, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa oraz Uniwersytet Ekonomiczny nie tylko kształcą przyszłych organizatorów turystyki, ale i proponują im nabywanie wiedzy praktycznej w czasie organizacji tegorocznej INDUSTRIADY.

Szlak Zabytków Techniki oraz INDUSTRIADA to produkty turystyczne wielokrotnie nagradzane za swój unikatowy charakter. Specjaliści z branży doceniają między innymi korzyści, jakie niesie ze sobą zintegrowanie oferty obiektów zlokalizowanych w całym województwie śląskim.
– AWF w Katowicach kształci studentów i prowadzi badania naukowe także w zakresie turystyki. Dlatego bez wahania odpowiedzieliśmy pozytywnie na propozycję współpracy organizatora INDUSTRIADY, Wydziału Gospodarki, Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i zachęcamy naszych studentów do współtworzenia i podpatrywania jak przygotowuje się duże wydarzenia
o turystycznym charakterze – mówi dr hab. prof. nadzw. Rajmund Tomik, Kierownik Katedry Turystyki AWF im. J. Kukuczki w Katowicach.
Wolontariuszem wspierającym organizację INDUSTRIADY może zostać każdy. Zgłoszenia są przyjmowane pod adresem industriada@slaskie.pl Szczególnie poszukiwani są komunikatywni pasjonaci zafascynowani turystyką industrialną. – Wszyscy wolontariusze będą najpierw przeszkoleni i ubezpieczeni. Po zakończeniu współpracy otrzymają stosowne potwierdzenie – zapewnia Adam Hajduga z-ca dyrektora Wydziału Gospodarki, Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, współtwórca Szlaku Zabytków Techniki i INDUSTRIADY.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *