- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Święto pułkowe 27. Pułku Piechoty

Obchody święta pułkowego 27. Pułku Piechoty, w Częstochowie wznowiono w 2011 roku. Inicjatorami powrotu czczenia pamięci pułku oraz święta pułkowego, które przed II wojną światową na pamiątkę zwycięskiej bitwy pod Torczynem w czasie wojny polsko-bolszewickiej obchodzono 15 czerwca, były różne organizacje, między innymi, Związek Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego i Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa. Ale największym duchem powrotu święta był pan Jan Dobrowolski, jeden z ostatnich weteranów 27 PP, który 5 czerwca obchodził setną rocznicę urodzin. Pan Jan miał wiele kontaktów z rodzinami żołnierzy 27 PP. W 2011 roku, również z jego inicjatywy, w Muzeum Częstochowskim odbyła się duża wystawa militariów i pamiątek po 27 PP, a w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Częstochowie osłonięto dwie tablice. Jedna odtwarzała przedwojenną tablicę, którą podczas okupacji niemieckiej usunięto. Poświęcona była żołnierzom 27 PP poległym podczas wojny polsko-bolszewickiej oraz w czasie walk o granice Polski. 27 PP miał rozbudowany szlak bojowy. Walczył na froncie cieszyńskim z Czechami, w roku 1919 zabezpieczał granice Polski przed agresją niemiecką, walczył też na froncie ukraińskim o Lwów i na Wołyniu. Natomiast druga tablica poświęcona została żołnierzom 27 PP, poległym na okres II wojny światowej – mówi historyk IPN Adam Kurus, współredaktor Magazynu Historycznego „Nad Wartą”.
Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Jakuba Apostoła, po której uczestnicy przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego i złożyli wiązanki kwiatów. Po części oficjalnej, w Ratuszu Miejskim zaprezentowano wystawę informacyjną, poświęconą 27 PP, którą przygotowano z okazji setnej rocznicy powstania 27 PP. Przedstawiony jest na niej zarys historii powstania i działania pułku w latach 1918 do 1939 roku, zdjęcia i biogramy dowódców. Materiały do wystawy przekazał z własnych zbiorów Adam Kurus; grafikę opracowało Muzeum Częstochowskie. Adam Kurus wystąpił także z wykładem pt. ,,27 Pułk Piechoty w walkach o granice II RP w latach 1918-1939″. – Ostateczną próbą dla żołnierzy po okresie międzywojennym była II wojna światowa, rozpoczęta agresją niemiecka o świcie 1 września 1939 roku. 27 PP, który wchodził w skład 7 Dywizji Piechoty, od pierwszych minut rozpoczęcia wojny walczył w regionie częstochowskim. Żołnierze zdołali utrzymać się przez cztery dni. Pułk miał za zadanie prowadzić tzw. działania opóźniające, aby zahamować marsz potężnych sił wroga w głąb kraju. Z tego zadania wywiązał się bardzo dobrze. 4 września 7 DP została rozbita, ale żołnierze kontynuowali szlak bojowy. Po wydostaniu się z oblężenia Niemców pod Janowem, wiele oddziałów walczyło dalej, nawet do października 1939 roku – dodaje Adam Kurus.
W ramach obchodów Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa zaprosiło na Dzień Otwarty przy schronie bojowym przy ul. Radomskiej (naprzeciw Cmentarza Komunalnego), gdzie można było zobaczyć umundurowanie i wyposażenie żołnierzy 7 Dywizji Piechoty z września 1939 roku.
Organizatorem uroczystości jest Zarząd Główny i Zarząd Oddziału Częstochowa Ogólnopolskiego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa oraz Urząd Miasta Częstochowy.
UG

UG

Podziel się: