Stoły wielkanocne


Feeria wrażeń i przepych smakołyków.

Regionalne prezentacje stołów wielkanocnych, które cyklicznie odbywają się w wybranej gminie regionu częstochowskiego, to wydarzenia o niezwykłych doznaniach wizualnych i smakowych. Nie inaczej było na siódmej edycji przedsięwzięcia – 25 marca w Lelowie.
Halę sportową zespołu szkół w Lelowie po brzegi wypełniły stoiska z ponad dwudziestu gmin regionu częstochowskiego. Dopisali też goście reprezentujący różne instytucje. – Myślę, że Lelów pokazał co potrafi. To nie pierwsza tak udana impreza. Uważam, że warto do nas przyjeżdżać, Lelów to piękna i ciekawa historycznie gmina, że przypomnę, że w średniowieczu, to Lelów był siedzibą powiatu częstochowskiego – mówi gospodarz imprezy wójt gminy Lelów Jacek Lupa. Po poświęceniu stołów zgromadzeni z rozkoszą degustowali świąteczne smakołyki, bo nic tak nie smakuje jak domowe wypieki.

Podczas imprezy odwiedziliśmy kilka stoisk.

Gminę Kłomnice reprezentowało wielopokoleniowe Koło Gospodyń Wiejskich ze Skrzydlowa, reaktywowane cztery lata temu i liczące dwanaście członkiń. Przewodnicząca Koła – Stanisława Sioła, akcentuje, że Koło pielęgnuje kultywowanie tradycji polskich i regionalnych. – Uczestniczymy w artystycznych wydarzeniach gminnych, uroczystościach kościelnych, strażackich, szkolnych, na których śpiewamy ludowe piosenki – mówi. Panie przygotowały mnóstwo przepysznych potraw i ciast. Krystyna Benduch zdradziła nam swój przepis na jaskółcze gniazda. – Jajka ugotowane na twardo, owinąć cienkim płatkiem polędwicy wieprzowej. Lekko posolić, popieprzyć i usmażyć na złoty kolor. Potem przekroić na pół i ułożyć na półmisku – mówi.
Na zdjęciu: Magdalena Kuras, Elżbieta Łągiewka, Józefa Kamińska, Krystyna Bednuch, Zofia Raźniak, Urszula Bosak, Beata Król, Anna Jamrozik i Zofia Małolepsza.

Z gminy Poraj przyjechały KGW z różnych sołectw, z Poraja, Choronia, Kaliny (Kuźnica Stara i Jastrząb), a KGW Malwy nawet z Jurajską Kapelą Biesiadną. Panie dały popis nie tylko kunsztu kulinarnego, ale również kreatywności i poczucia humoru. Na bajecznie kolorowym stole porajskim piętrzyły się bowiem potrawy z oryginalnymi nazwami, jak np.: biała kiełbasa po gęzyńsku, jajka faszerowane w trzech odsłonach, kaczka z Kuźnicy, tradycyjna pascha w nowoczesnej oprawie, babeczki łakomczucha. Z wysokości zaś dumnie spoglądała kaczka na słodko z galaretek owocowych. Panie organizacyjnie wsparli: dyr. Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju Magdalena Ryziuk-Wilk i kierownik referatu promocji w urzędzie Gminy Poraj – Andrzej Kozłowski.

Panie z Dąbrowy Zielonej przyjechały pod wodzą kierownika muzycznego Romana Krysta, założyciela „Kapeli Romana”. – KGW Dąbrowa Zielona istnieje osiemnaście lat. To zespół wokalno-muzyczno-śpiewaczy. Zapewniamy oprawę naszych lokalnych świąt, jak: wyzwolenie kosiarza, święto ziemniaka, dożynki – mówi przewodnicząca Koła Wanda Tasarz. Tu ze stołu uśmiechają się własnej roboty pasztety, szynki, sałatki, baby i mazurki. Przepis na świąteczną babę podaje debiutantka w Kole Janina Jamrozik. 6 jajek, 1 szk. Mąki pszennej, 1 szk. mąki ziemniaczanej, 1 szk. Cukru, ¾ oleju, zapach cytrynowy, 2 łyżeczki proszku do pieczenia. Białka ubić, potem dodać cukier i też ubijać, potem dodawać po jednym żółtku i ubijać. Na końcu mąkę, proszek i zapach. Piec 45 min.
Na zdjęciu: Grażyna Klec, Eliza Stacherczak, Lucyna Rak, Barbara Włodarz, Wanda Tasarz, Janina Jamrozik.

Gminę i Miasto Krzepice prezentowały KGW z Zajączek, Dankowa i Starokrzepic. Koło w Zajączkach powstało w latach 70. ub. wieku, potem zawiesiło działalność, którą wznowiono w 2006 roku. Koło liczy 33 członkinie i kultywuje nie tylko ludowe śpiewanie, ale również folklor artystyczny, głównie koronczarstwo. Przewodnicząca Izabela Cieleban-Dzierżan podkreśla, że dzięki burmistrzowi Krystianowi Kotyni Koło wzbogaciło się o piękne stroje ludowe. Razem z przewodniczącą są: wiceprzewodnicząca Bogumiła Stodółka, sekretarz Karolina Lenart oraz Dorota Baran, Grażyna Pilarz, Bożena Sądel, Beata Lenart, Anna Rosak, Karolina Lenart, Grażyna Kozak, Krystyna Szaniec, Zofia Wojszczyk, Teresa Puchała, Stanisława Grzelińska. Ich stół zdobi wspaniały jeż świąteczny wykonany przez Alinę Kęsik z biszkoptu i masy kakaowej i ozdobiony igiełkami z ryżu preparowanego.

Panie z Mstowa przyjechały z radną powiatową Urszulą Całusińską, wójtem Adamem Jakubczakiem, przewodniczącym Rady Gminy Zdzisławem Gaudym i radnym Jerzym Siwkiem. Zastępca przewodniczącej Koła Bożena Piwowarczyk podkreśla, że koło ma aż 43 członkinie. – Dbamy o integrację w grupie i z gmina. Zawsze chętnie występujemy na gminnych uroczystościach – mówi. Zdradza nam swój przepis a roladę serowa z żółtego sera. – Ser włożyć do folii i w gorącej wodzie rozgrzać. Zrobić farsz z szynki, zielonej pietruszki, papryki, majonezu. Ser rozwałkować, ułożyć farsz i zawinąć. Rolada jest dekoracyjna – mówi. Stół mstowski zdobią też oryginalne ozdoby jak np. oczko wodne z zielonej galaretki, po którym pływają łabędzie z jajek, skaczą żabki wycięte z ogórka i pływają „grzybkowe” rybki.

Gminę Poczesna tym razem reprezentuje KGW Bargły z ponad 50-letnią historią. Przewodnicząca Mirosława Sławińska pod swoimi skrzydłami ma 39 panie, które aktywnie udzielają się w różnych uroczystościach, i które cechuje kreatywność kulinarna. Na pokaz przygotowały ponad dwadzieścia potraw. Z wielkim uznaniem o talentach pań wypowiadali się obecni na uroczystości wójt gminy Krzysztof Ujma, przewodnicząca Rady Gminy Lidia Kaźmierczak oraz radni Eulalia Błaszak i Stanisław Minkina. Jedną ze swoich tajemnic kucharskich uchyla nam Beata Nowak. – Spirale z piersi kurczaka robi się szybko i są doskonałą zakąską. Piersi trzeba pokroić w paseczki, przyprawić czerwona vegetą i pieprzem indyjskim, potem obwinąć paseczkami z ciasta francuskiego (może być gotowe z Frosty, jest b. dobre). Ciasto smarujemy rozbełtanym jajkiem i całość pieczemy 12-15 minut. Do potrawy świetny jest sos czosnkowy. Wymieszać trzeba 400 gr. jogurtu, 2 czubate łyżki majonezu, 1 ząbek sprasowanego czosnku i 4 kosteczki czosnkowe Knora – mówi pani Beata

Gospodynie z Lelowa miały mnóstwo pracy organizacyjnej. Chwilę porozmawialiśmy z Ewą Soją i Urszulą Rogalską z KGW Turzyn oraz Janiną Kocełuch z KGW Nakła (w środku). Pani Ewa przekazała nam przepis na puszysty sernik świąteczny „Poranna rosa” – Kruche ciasto na spód zagniatamy z 15 dkg mąki, 15 dkg cukru i 15 dkg masła oraz trzema żółtkami, 1 łyżeczką proszku i cukru waniliowego. 1,5 kg sera trzy razy zmielić w maszynce. 12 żółtek zmikować z 1 szk. cukru i dodać do utartej 1 kostki masła. Potem dodawać po łyżce sera, na koniec ubitą piana z połowy białek. Kruchym ciastem wyłożyć formę, wylać masę serową i piec. Na gorące ciasto ułożyć pianę z pozostałych białek i 1 szklanki cukru, lekko uformować rękami. Piec około 10 min – mówi pani Ewa.

Z Przyrowa wystąpiły kulinarnie panie z KGW Sygontka, pod wodzą przewodniczącej Anny Kot i KGW Zalesice, pod opieką przewodniczącej Agnieszki Grządkowskiej. Tu stół wypełniło ponad trzydzieści wspaniałych potraw – aż ślinka leci. Oba Koła zawsze są na uroczystościach gminnych. – Obchodzimy dużo ludowych obrzędów: majówkę, wykopki, gaszenie chałup, imieniny u Andrzeja – mówi Anna Kot, która podaje przepis na pyszny mazurek z masą krówkową. – 5 żółtek, 1 kostka masła, 1 duża śmietana, 2 szklanki mąki, szklanka cukru, 1 ½ łyżeczki proszku do pieczenia. Szybko zagnieść i piec do 30 min. Masa: gotować na wolnym ogniu, aż do tzw. odparowania, 1 kostkę masła z 1 ½ szklanki cukru, cukrem waniliowym i dwoma łyżkami wody. Pod koniec dodać trzy krówki. Masą pokryć ciasto, ozdobić palemkami z migdałów i rodzynek.

KGW Konopiska, które reprezentują gminę Konopiska, tworzą panie pełne wigoru i humoru, roztańczone i rozśpiewane, aktywne działaczki społeczne. Kołu przewodzą: przewodnicząca Ola Szczepańska i jej zastępczyni Zofia Krzyżanowska. Chwalą się nowa gminną inicjatywą czyli wyborem Kobiety Roku, którym członkinie KGW Konopiska odniosły sukcesy. W kategorii: Kobieta Biznes tytuł zdobyła Zofia Krzyżanowska, Kobieta Działacz Społeczny – Ola Szczepańska, Kobieta Gospodyni Domowa – Monika Bator i Aleksandra Gola. Członkinie tworzą również zespół „Barbórki”, który rozsławił gminę w całej Polsce. Ze swoim programem artystycznym, między innymi, słynnym tańcem „Jezioro łabędzie” wystąpił w programach: „Kawa czy herbata”, „Dzień dobry TVN”, „Pytanie na śniadanie”, „Majewski show”, NTL Radomsko, „Ziarno”.

Gminę Olsztyn reprezentowały panie: Mariola Nowak, Małgorzata Niemczyk, Alicja Łyszczarz, Barbara Celeba, Edwarda Muskalska, Janina Urlich, Maria Pluta. Towarzyszył im wójt Tomasz Kucharski.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *