Socrates na Litwie


W dniach od 3 do 6 kwietnia 50 osobowa grupa nauczycieli częstochowskich szkół, koordynatorów projektów unijnych realizowanych w ramach programu Sokrates wybrała się w celach edukacyjno-informacyjnych do polskich szkół w Sołecznikach na Litwie.

W dniach od 3 do 6 kwietnia 50 osobowa grupa nauczycieli częstochowskich szkół, koordynatorów projektów unijnych realizowanych w ramach programu Sokrates wybrała się w celach edukacyjno-informacyjnych do polskich szkół w Sołecznikach na Litwie. Delegacji przewodziły wizytator Alicja Janowska i naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego Dorota Sobala. Był to już drugi wyjazd częstochowskich nauczycieli do Sołeczników, z którymi stała współpraca nawiązała dwa lata temu. Większość Polaków zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji polskich szkół na Wileńszczyźnie. Kłopoty finansowe, utrudnienia ze strony władz, ograniczenie dostępu do informacji są ich codziennymi problemami. Większość ze szkół nie ma nawet możliwości zapoznania się z programami edukacyjnymi Unii, a co dopiero korzystania z nich. Niezbędna jest oczywiście wiedza, niestety władze litewskie skutecznie ograniczają polskim szkołom dostęp do podstawowej informacji. Stąd nadrzędnym celem częstochowskiej delegacji było dostarczenie niezbędnego kompendium wiadomości i podzielenie się własnym doświadczeniem ze współpracy z Unią Europejską. W Sołecznikach zorganizowano konferencję z udziałem nauczycieli i dyrektorów częstochowskich i polskich szkół z okręgu Sołeczniki. Zaprezentowano na niej program Socrates i różne jego odmiany. Wizyta była również okazją do odwiedzenia kilku polskich szkół. Niepokój i troskę częstochowian wzbudziły bardzo trudne warunki nauki, i bardzo mała ilość uczniów, w niektórych szkołach jest to kilkoro dzieci. Wielu polskim placówkom, z braku funduszy grozi zamknięcie. Władze litewskie dofinansowują szkoły litewskie, kosztem polskich, które utrzymują się jedynie ze środków gminnych. „Jeżeli władzę w gminie sprawuje Polak, lub życzliwy Polakom wójt, szkoła ma jeszcze jakieś szanse przetrwania, jeżeli jest to Litwin, niestety nie – komentuje swoje spostrzeżenia Marcin Grabałowski, nauczyciel Gimnazjum nr 12, jeden z uczestników ekspedycji. – Wyjazd zaowocował stałą współpracą dyrektorów i co najważniejsze daa iskierkę nadziei Polakom na dalszy kontakt, możliwość wyjazdów dzieci do Polski”.
Podczas wizyty częstochowska delegacja przekazała mnóstwo darów: przybory szkolne, zeszyty, książki, zabawki pozyskanych z inicjatywy: Alicji Janowskiej i naczelnik Doroty Sobali oraz zbiórek szkolnych.

as

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *