Skra Częstochowa awansowała do Fortuna 1.Ligi!

Piłkarze Skry Częstochowa wywalczyli awans na zaplecze PKO Bank Polski Ekstraklasy! W finałowym spotkaniu barażowym pokonali na wyjeździe wyżej notowany zespół, KKS 1925 Kalisz, 3:0! Gole dla podopiecznych Konrada Geregi w tym spotkaniu zdobyli : Filip Kendzia 13′ (s), Maciej Kazimierowicz (65′) oraz Dawid Niedbała, który w 81.minucie przypieczętował zwycięstwo! Sam awans jest największym sukcesem w 95-letniej historii klubu, który właśnie w 2021 roku świętuje swój okrągły Jubileusz!

Pierwsze dwa miejsca, czyli bezpośredni awans do Fortuna 1.Ligi wywalczyły już wcześniej – GKS Katowice oraz Górnik Polkowice. Piłkarze Skry Częstochowa pod wodzą utalentowanego szkoleniowca, Konrada Geregi zajęli na zakończenie sezonu zasadniczego szóstą lokatę i aby móc myśleć o awansie – musieli przebrnąć zwycięsko dwustopniowe baraże.

Najpierw częstochowianie w miniony wtorek, 15.czerwca br. pokonali po heroicznym boju na wyjeździe, faworyta – Chojniczankę Chojnice, 1:0. Następnie w decydującym spotkaniu  w sobotę, 19.czerwca br. – beniaminka i innego faworyta, KKS 1925 Kalisz, i to już wyrażnie bo 3:0.

Spotkanie na pięknym stadionie w Kaliszu było toczone w potwornym upale. Jednak zdecydowanie lepiej do tych warunków atmosferycznych przystosowali się piłkarze Skry Częstochowa. Spotkanie od samego początku mimo bardzo wysokiej temperatury było toczone w dobrym tempie. Do przerwy prowadzili goście po samobójczym trafieniu Filipa Kendzi w 13.minucie meczu.

Akcja i gol dość przypadkowy, którego nie spodziewali się na pewno podopieczni Ryszarda Wieczorka. Daniel Pietraszkiewicz z lewej strony boiska chcąc dograć piłkę Lucjana Klisiewicza trafił futbolówką w obrońcę kaliszan. Piłka odbiła się rykoszetem od wychowanka Rawii Rawicz i wpadła do bramki obok kompletnie zaskoczonego Michała Molendy!

Jednak kaliszanie w pierwszej odsłonie meczu mieli sporo pecha i grali bardzo nieskutecznie. Sam zawodnik KKS-u 1925 Kalisz, hiszpański pomocnik, Nestor Jesus Gordillo Benitez mógł zdobyć kilka goli lub też skutecznie asystować przy bramkach swoich partnerów. Do przerwy jednak wynik już nie uległ zmianie i to piłkarze Skry Częstochowa prowadzili 1:0 na stadionie w Kaliszu.

W drugiej części meczu gospodarze bardziej naciskali, z racji tego iż przegrywali i zmuszeni byli “gonić” wynik. Zespół pod wodzą Konrada Geregi z kolei postawił na kontrataki. W 65.minucie jeden z nich zakończył się zdobyciem drugiego gola. Świetnym uderzeniem popisał się Maciej Kazimierowicz i golkiper z Kalisza po raz drugi w tym spotkaniu zmuszony był wyciągać piłkę z siatki.

Częstochowianie kropkę nad “i” postawili w 80.minucie, kiedy to znakomite podanie jednego z zawodników Skry na bramkę zamienił Dawid Niedbała. Kaliszanie mogli zmniejszyć rozmiary porażki w 85.minucie, jednak rzutu karnego nie wykorzystał Mateusz Gawlik! W tej sytuacji górą był golkiper Skry Częstochowa, Mikołaj Biegański!

Piłkarze Skry Częstochowa tym samym zwyciężyli w Kaliszu, 3:0 i po ostatnim gwizdku sędziego, Pana Piotra Lasyka z Bytomia mogli się cieszyć z historycznego sukcesu, jakim jest awans do Fortuna 1.Ligi!

19.06.2021, g.11:45: Kalisz (Stadion OSRiR) :

KKS 1925 Kalisz – KS Skra Częstochowa 0:3, (0:1),

0:1: Kendzia 13′

0:2: Kazimierowicz 65′

0:3: Niedbała 81′

Sędziował: Piotr Lasyk (Bytom). Żółte kartki: Kamiński 69′ (faul). Żółtą kartką w 28.minucie został ukarany rezerwowy bramkarz Skry Częstochowa, Mateusz Kos. Widzów: 2028.

KKS 1925 Kalisz: 33.Michał Molenda – 37.Nikodem Zawistowski (75′ 4,Mateusz Żytko), 15.Filip Kendzia, 3,Mateusz Gawlik (kpt), 16.Tomasz Hołota, 21,Marcin Radzewicz, 24.Bartłomiej Putno (68′ 9.Romans Mickevics), 23.Adrian Łuszkiewicz (68′ 77.Daniel Kamiński), 11.Michał Borecki (75′ 9.Mateusz Mączyński), 18.Nestor Jesus Gordillo Benitez, 7.Bartłomiej Maćczak (68′ 14.Mateusz Majewski).

Rezerwowi: 1,Maciej Krakowiak – 5.Bartosz Waleńcik, 28.Jakub Chojnowski, 99.Kamil Sabiłło.

Trener: Ryszard Wieczorek.

KS Skra Częstochowa: 1.Mikołaj Biegański – 17.Krzysztof Napora, 25.Hubert Sadowski, 27.Mariusz Holik, 8.Rafał Brusiło, 6.Maciej Kazimierowicz (86′ 9.Damian Warnecki), 18.Karol Noiszewski, 7.Piotr Nocoń (kpt), 11.Daniel Pietraszkiewicz (56′ 23.Dawid Niedbała), 21.Kamil Wojtyra (89′ 30.Titas Milasius), 16.Lucjan Klisiewicz (46′ 10.Radosław Gołębiowski).

Rezerwowi: 33.Mateusz Kos – 4.Adam Mesjasz, 20.Sebastian Rogala, 22.Stanisław Muniak, 32.Maksim Kvenstsar.

Trener: Konrad Gerega.