Senior bezpieczny w domu


W Częstochowie rozpoczyna się realizacja projektu skierowanego do seniorów wymagających całodobowego wsparcia. Dzięki specjalnym urządzeniom będą mogli w każdej chwili wezwać pomoc, ale także w razie potrzeby porozmawiać z teleopiekunem.

Miasto Częstochowa wraz ze Stowarzyszeniem „EBI Association” oraz Opieka Nova Sp. z o.o., rozpoczyna właśnie realizację projektu „BEZPIECZNIE WE WŁASNYM DOMU – usługi teleopiekuńcze w mieście Częstochowa”.

Usługi będą świadczone w miejscu zamieszkania dwustu nie w pełni samodzielnym częstochowianom, których aktywność jest ograniczona do własnego domu – ze względu na podeszły wiek, niepełnosprawność czy stan zdrowia.

Uczestnicy projektu otrzymają bransoletki lub wisiorki, wyposażone w sprzęt elektronicznypozwalający na 24-godzinny kontakt z Centrum Alarmowym. Jego pracownicy pomogą w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, ale także w chwilach podwyższonego stresu, lęku czy samotności.

Podczas konferencji na którą zaproszono seniorów m.in. z działających w Częstochowie Uniwersytetów III Wieku, organizacji pozarządowych oraz pracowników socjalnych, informacje o projekcie przedstawił Marek Wojda, zastępca Prezesa Opiekanova Sp. z o. o. w Gdyni – Partner w Projekcie. W spotkaniu uczestniczył także Marian Jarosz, prezes Stowarzyszenia „EBI ASSOCIATION” z Jastrzębia Zdroju -Lider Projektu oraz przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Projekt będzie realizowany do 31.05.2019 roku. Jego wartość to prawie 1,4 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to blisko 1,3 mln zł.

Rekrutacja do projektu potrwa do 30 lipca 2017 r. (z możliwością przedłużenia). Szczegóły dotyczące działalności systemu – poniżej.

W Częstochowie wdrożeniem usługi teleopieki zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie (4 pracowników socjalnych oraz starszy pracownik socjalny).

By zakwalifikować się do projektu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (poniżej) lub skontaktować się telefonicznie z pracownikiem Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy tel. 34 370 77 73 lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie tel. 34 372 42 09 (celem umówienia spotkania rekrutacyjnego).

Formularze zgłoszeniowe będą dostępne od piątku 14 lipca w następujących miejscach:

Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy ul. Focha 19/21 (USC) pok. nr 46 I piętro,
Urząd Miasta Częstochowy ul. Ślaska 11/13, Biuro Obsługi Interesanta stanowisko Nr 4
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 2, pok. 9

W Polsce – podobnie jak prawie w całej Europie – przybywa i będzie przybywać osób w wieku senioralnym. W Częstochowie staramy się dbać o to, aby seniorzy mieli w mieście szeroką ofertę spędzania wolnego czasu, rekreacji, dalszego rozwoju, społecznej aktywności.

Mamy więc m.in. program Aktywny Senior proponowany przez MOSiR, mamy w mieście bezpłatne zajęcia z gimnastyki ogólnorozwojowej, zumby, jogi; jest nordic walking i aqua aerobic; powstają kolejne place rekreacji ruchowej w plenerze; akcja MOPS-u ,,Kawiarenka dla Seniora” od lat sprzyja integracji najstarszych mieszkańców naszego miasta; działa Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów oraz dwa Dzienne Domy Senior+; prężnie funkcjonują Uniwersytety III Wieku, których popularność dowodzi, że nasi seniorzy chcą ciągle zdobywać nową wiedzę i nowe kompetencje. Zdrowiu i dobrej kondycji sprzyjają też proponowane przez częstochowski samorząd programy zdrowotne – profilaktycznych szczepień czy rehabilitacji ruchowej.

Wielu seniorów korzysta z kart rabatowych Częstochowski Senior – wydaliśmy ich aż 8000.

Certyfikat Gmina Przyjazna Seniorom, którym szczyci się Częstochowa, to wyraz uznania zarówno dla naszych inwestycji na rzecz seniorów, jak i organizacji dedykowanych im imprez, wycieczek, spotkań plenerowych, programów rehabilitacji, centrów aktywności i konkursów.

Projekt „Bezpiecznie we własnym domu – usługi teleopiekuńcze w mieście Częstochowa” realizowany jest dla osi priorytetowej IX. Włączenie społeczne dla działania 9.2 Dostępne i efektywne usługi społeczne i zdrowotne dla poddziałania 9.2.5 Rozwój usług społecznych – konkurs.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *