Rzecznik osób starszych


W Częstochowie od kilku miesięcy działa Rzecznik Praw Osób Starszych.

Projekt „Masz prawo być wysłuchany”, skierowany do seniorów, powstał z inicjatywy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Częstochowie, Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy „Agape”, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Częstochowie, Zakładu Pracy Socjalnej Akademii Jana Długosza w Częstochowie, Ośrodka Kształcenia Służb Publicznych i Socjalnych – Centrum AV oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie.
– W ramach orzecznictwa prowadzimy dwojakie działania. Po pierwsze, lobbujemy wśród samorządów, by zachęcać je do tworzenia lokalnych programów wsparcia osób starszych. Przykładem jest nasz częstochowski, który uruchomił cykl działań różnych instytucji kulturalnych, miedzy innymi Muzeum, OKF, Teatru. Dzięki temu seniorzy, którzy stanowią coraz większą grupę, chętnie stają się aktywnymi odbiorcami kultury. Druga sprawa, to punkt interwencji bezpośrednich, gdzie osoba starsza może przyjść z jakimkolwiek problemem – informacyjnym, prawnym, finansowym, rodzinnym – mówi Ryszard Majer, pełniący funkcję rzecznika.
Rzecznik nie tylko udziela informacji. Wyjaśnia również istotne dla osób starszych trudności. Często interweniuje w instytucjach, nawet w ministerialnych. Oficjalne pisma zmuszają urzędników do głębszego pochylenia się nad problemem, bardziej ludzkiego spojrzenia.
Sława częstochowskiego rzecznika rozchodzi się po całej Polsce. – Często zgłaszają się do nas osoby spoza Częstochowy. Dzwonią na przykład mieszkańcy Cieszyna. A ostatnio na prośbę warszawianki interweniowaliśmy w ministerstwie zdrowia w sprawie listy leków refundowanych dla osób chorych na Alzheimera. Gdy dostrzegamy naruszenie praw obywatelskich występujemy do Rzecznika Praw Obywatelskich. Niestety, nasze badania wskazują, że osoby starsze doświadczają przemocy domowej, co często umyka, gdyż skupiamy się na przemocy wobec dzieci i kobiet. I co zastanawiające, policja nie potrafi powiedzieć, jaka jest skala przemocy wobec osób starszych, bo nie prowadzi takich statystyk. Wystąpimy w tej sprawie do ministra spraw wewnętrznych – akcentuje rzecznik.
Ryszard Majer problemami osób starszych zajmuje się od wielu lat. Będąc zastępcą prezydenta miasta Częstochowy w 2010 roku zintensyfikował działania pomocowe na rzecz seniorów. Wówczas to powstał Częstochowski Program Wsparcia Seniorów. Jednak, jak nam zdradza, zainteresowanie tą grupą społeczną zrodziło się, gdy piastował funkcję dyrektora Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego.
– Zaobserwowałem wtedy jak niewiele mówi się o problemach i życiu osób starszych. I zrozumiałem, że właśnie ta grupa społeczna będzie wymagała nasilonych działań, że będzie to pierwszy szereg zakresu działań pomocy społecznej – mówi Ryszard

Biuro Rzecznika Praw Osób Starszych funkcjonuje, przy ul. Dąbrowskiego 11, lok. 3, w Częstochowie, tel. 518-706-133. Dyżur w każdy poniedziałek od 14.00 do 17.00, szczegóły na stronie www.rpos.pl

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *