Rozmowy magistratu z Elsen


Spółka Operator ARP i władze miasta Częstochowy prowadzą rozmowy o możliwości przekazania miastu części udziałów w elektrowni Elsen, na poczet częściowej spłaty dawnych publicznoprawnych zobowiązań Huty Częstochowa.

Elektrownia Elsen była dawniej częścią Huty Częstochowa – została założona, by hutę zaopatrywać w energię. Po restrukturyzacji majątku huty, przekazano ją do sprzedaży spółce Skarbu Państwa – Operatorowi ARP.
Dzisiaj Elsen może funkcjonować na rynku jako samodzielna jednostka, zdolna zarówno do obsługi przedsiębiorstw średniej wielkości, jak również miasta. Elektrownia w ub. roku, mimo blisko 70 proc. obniżenia wydajności huty, wypracowała aż 2, 9 mln złotych zysku. Aktualnie Operator ARP i władze Częstochowy prowadzą rozmowy o możliwości przekazania miastu części udziałów w elektrowni Elsen, na poczet częściowej spłaty dawnych publicznoprawnych zobowiązań Huty Częstochowa. Zadaniem elektrowni byłoby dostarczanie energii cieplnej do domów komunalnych. Dzięki takiemu posunięciu Częstochowa częściowo uniezależniłaby się od innych dostawców, zapewniając mieszkańcom znacznie niższe ceny elektryczności i ogrzewania – ponad 40 proc. energii cieplej w mieście dostarczane byłoby taniej. – Konstruktywna współpraca z władzami miasta pozwala wypracować optymalne z punktu widzenia spółki i regionu rozwiązania biznesowe. Naszym celem jest taka restrukturyzacja i modernizacja Zakładu Elektroenergetycznego Elsen, aby jak najlepiej służył on Częstochowie i jej mieszkańcom – zapewnia prezes spółki Operator ARP, Krzysztof Borowski, który od 1 lipca 2008 roku zarządza spółką.
Sprawne zarządzanie oraz determinacja władz spółki Operator ARP i aktywne poszukiwanie nowych inwestorów sprawiły, że w ciągu ostatnich dwóch lat zakład energetyczny Elsen zaczął przynosić wymierne zyski. Coraz lepsza kondycja firmy wpłynęła na podjęcie decyzji o dalszych inwestycjach w rozwój przedsiębiorstwa. W tej chwili najważniejszym projektem jest przystosowanie elektrowni do europejskich standardów ekologicznych. Obecnie do produkcji energii elektrycznej i ciepła jest wykorzystywany węgiel. Dzięki modernizacji, której zakończenie jest planowane na 2011 r. – zainstalowany zostanie nowy turbogenerator – zakład będzie wytwarzał energię uzyskiwaną z biomasy – tzw. „zieloną” energię.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *