Rok lotniczych sukcesów

– Sukcesy sportowe członków Aeroklubu Częstochowskiego sprawiły, że miniony rok możemy uznać za naprawdę udany. Dzięki Zbyszkowi Nieradce, który wywalczył tytuł szybowcowego mistrza świata w klasie 18-metrowej, Aeroklub Częstochowski był w centrum uwagi miłośników lotnictwa. Pozyskanie nowoczesnych szybowców wyczynowych daje szansę, aby lotnisko Rudniki stało się prestiżowym ośrodkiem akrobacji szybowcowej – mówi prezes Aeroklubu Częstochowskiego Włodzimierz Skalik.

Największych emocji sportowych w minionym roku dostarczył Zbyszek Nieradka, członek Aeroklubu Częstochowskiego, który w amerykańskim Uvalde bronił tytułu mistrza świata. Po 13 morderczych konkurencjach stanął na najwyższym miejscu podium. Po złoty medal sięgnął także w klasyfikacji drużynowej z innymi pilotami szybowcowej kadry narodowej. Zbigniew Nieradka jest też aktualnym wicemistrzem Europy w klasie 18-metrowej. Kilkanaście razy stawał na podium szybowcowych mistrzostw Polski. Jest aktualnym mistrzem Polski w klasie otwartej. Po swoich ubiegłorocznych sukcesach Zbyszek Nieradka prowadzi w światowym rankingu szybowcowym, publikowanym przez Międzynarodową Federację Lotniczą FAI, który obejmuje klasyfikację 5.325 pilotów szybowcowych z całego globu.
– W 2012 roku mieliśmy także sukcesy w akrobacji szybowcowej. W kadrze narodowej znalazł się członek Aeroklubu Częstochowskiego Sławomir Talowski, który w mistrzostwach świata w akrobacji szybowcowej na Słowacji w klasie Advanced zajął 16. lokatę. Zdobył brązowy medal w klasyfikacji drużynowej w klasie Advanced wraz z innymi członkami polskiej ekipy: Magdaleną Stróżyk, Katarzyną Żmudzińską (obie Aeroklub Poznański) oraz Team Managerem – Radkiem Górzeńskim (Aeroklub Poznański). To właśnie na lotnisku Rudniki Aeroklubu Częstochowskiego trenował warszawianin Maciej Pospieszyński, który w pięknym stylu zdobył tytuł mistrza świata w akrobacji szybowcowej w klasie Unlimited.
Cieszymy się też ze startów członka ACz – Tadeusza Jacniackiego, który wygrał w Całorocznych Zawodach Szybowcowych o Memoriał im. Ryszarda Bittnera, a w Szybowcowym Pucharze Polski zajął drugie miejsce – wylicza prezes Skalik.
Powody do radości Aeroklubowi Częstochowskiemu dają także piloci samolotowi. Janusz Darocha lata od ponad 30 lat i wciąż pozostaje w świetnej formie. W minionym roku zajął piąte miejsce w mistrzostwach świata w lataniu rajdowym w Hiszpanii, z nawigatorem Zbigniewem Chrząszczem (Aeroklub Wrocławski). A wraz z kolegami z ekipy narodowej sięgnął po drużynowe złoto w tych rajdowych mistrzostwach świata. W 2012 roku po raz kolejny zdobył tytuł mistrza Polski w lataniu rajdowym wraz ze Zbigniewem Chrząszczem. Srebro wywalczył w mistrzostwach Polski w lataniu precyzyjnym. Wygrał Toruńskie Ogólnopolskie Zawody Samolotowe. Drugie miejsce zajął w Zawodach Samolotowych Południowo-Zachodniej Polski oraz Samolotowych Zawodach Jurajskich o Memoriał Piotra Sikorskiego. A w Samolotowym Pucharze Polski znalazł się na znakomitym drugim miejscu.
Inny członek Aeroklubu Częstochowskiego – Marcin Skalik dobrze zadebiutował na mistrzostwach świata w lataniu rajdowym w hiszpańskim Castellon. Startował jako nawigator w załodze z Jerzym Markiewiczem (Aeroklub Krakowski) i ulokował się na 16. pozycji na 49 załóg, które brały udział w tych największych zawodach świata. Marcin Skalik w minionym roku został mistrzem Polski juniorów w lataniu precyzyjnym, a w indywidualnej klasyfikacji juniorów i seniorów zajął czwarte miejsce. Wraz z Marcinem Chrząszczem (Aeroklub Wrocławski) wywalczył brązowy medal w mistrzostwach Polski w lataniu rajdowym. Na Jurajskich Zawodach Samolotowych o Memoriał Piotra Sikorskiego zajął czwartą lokatę.
W minionym roku sukcesy odnosili również piloci paralotniowi z Aeroklubu Częstochowskiego. Walter Wojciechowski został wicemistrzem Polski w klasie sport, a Grzegorz Misiak wraz z grupą 303 zdobył brązowy medal w klasyfikacji drużynowej.
Dobrze wypadli także w 2012 roku modelarze z Aeroklubu Częstochowskiego. Marian Kaziród został mistrzem Polski w konkurencji modeli redukcyjno-latających na uwięzi w klasie F4J. Startował w zawodach zrobionym przez siebie modelem samolotu Fairey Battle MK II – lekkiego bombowca pochodzącego z 1936 roku, używanego na początku II wojny światowej, którego później wykorzystywano do szkolenia. Wygrał ubiegłoroczny Memoriał Szajewskiego i Ostrowskiego. Marian Kaziród to wybitny modelarz – sześciokrotny mistrz świata i dwukrotny wicemistrz świata w konkurencji F4B – modeli redukcyjno-latających na uwięzi. Dobrze rokują także młodzi modelarze. Antoni Braszczyński zajął drugie miejsce w ogólnopolskich zawodach halowych modeli szybowców w Grodkowie, zaliczanych do Pucharu Polski.
Na przełomie kwietnia i maja ACz przeprowadził na lotnisku Rudniki V szybowcowe mistrzostwa Polski w klasie 18-metrowej oraz Krajowe Zawody Szybowcowe w klasie klub. W drugiej połowie maja zorganizował ogólnopolskie zawody w akrobacji samolotowej w klasie Advance. Lotnisko Rudniki było pod koniec maja miejscem pełnej rozmachu imprezy motoryzacyjno-rekreacyjnej firmy Unimot – Extremizer. Na początku czerwca ub. r. Aeroklub Częstochowski zorganizował Targi Lotnictwa Lekkiego ParaRudniki. ACz przygotował także imprezy dla miłośników modelarstwa: zawody balonowe, Młodzi Modelarze na Start w klasach F 1A i F 1H, a także klubowe zawody w szybowcach RC oraz Memoriał Zdzisława Szajewskiego i Jerzego Ostrowskiego i Święto Latawca.
We wrześniu ubiegłego roku lotnisko Rudniki stało się areną zmagań pilotów mikrolotów. W Jurajskich Zawodach Mikrolotowych wzięła udział także załoga Aeroklubu Częstochowskiego – Tomasz i Magda Koperscy, którzy startowali na swoim samolocie. Na początku października ub. r. na lotnisku Rudniki udało się przeprowadzić – mimo niesprzyjającej pogody widowiskowe zawody Slalomania. Jak co roku Aeroklub Częstochowski był gospodarzem Jurajskich Zawodów Samolotowych będących Memoriałem Piotra Sikorskiego. Działają tu Szkoła Spadochronowa Omega oraz Szkoła Paralotniowa AirAction.
– Miniony rok to także czas inwestycji prowadzonych przez Aeroklub Częstochowski. Największe dotyczą zakupu sprzętu latającego. ACz kupił nowoczesną wyciągarkę wyposażoną w specjalną, syntetyczną linę o długości 2,5 km, która umożliwia hole szybowców na wysokość nawet ponad 1000 metrów. A to pozwala na kręcenie akrobacji. ACz posiada także w użytkowaniu najnowocześniejsze szybowce wyczynowe: jednomiejscowy Swift i dwumiejscowy Fox. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych lat Aeroklub Częstochowski stanie się prestiżowym ośrodkiem szkolenia w akrobacji szybowcowej – podkreśla Włodzimierz Skalik.
Generalny remont przeszły dwa samoloty z Aeroklubu Częstochowskiego: AN-2 i PZL 101 Gawron, wyremontowano także silnik w Cessnie C152KSN. Wyprodukowane w latach 70. dwudziestego wieku wymagały gruntownej odnowy.
– We współpracy z gminą Rędziny wyremontowaliśmy drogę dojazdową na lotnisko Rudniki. Wymalowaliśmy progi pasa startowego i oznakowaliśmy drogi kołowania. Zostało uwałowane także nabrzeże lotniska. Prywatna firma wybudowała na lotnisku nowy hangar. 2012 rok był także okresem intensywnego szkolenia lotniczego – przypomina jeszcze Jacek Bogatko, dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego.