- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Radni SLD-PO-WdC nie chcieli Promenady Machalicy

“W związku z projektem uchwały nadającej nazwę promenadzie przy Alei Wolności, zgłaszamy poprawkę w której proponujemy inną nazwę wskazanego miejsca – Promenada Piotra Machalicy.
Nazwanie tego miejsca imieniem osoby tak mocno związanej z Częstochową będzie uhonorowaniem znakomitego artysty i jednocześnie wyrazem dbałości o nasze lokalne dziedzictwo i tożsamość.
Piotr Machalica był twórcą kochanym przez wielu mieszkańców naszego miasta, człowiekiem ciepło wspominanym przez współpracowników z Teatru im. Adama Mickiewicza oraz niezapomnianym artystą, który ostatnie lata swojego życia związał właśnie z Częstochową. Tu również został pochowany a pamięć o nim pozostaje wciąż żywa, czego wyrazem są kolejne wydarzenia artystyczne poświęcone jego twórczości organizowane przez częstochowskich aktorów i muzyków.
Nadanie wspomnianej nazwy promenadzie śródmiejskiej, będzie nie tylko znakomitym punktem wyjścia do rozwijania potencjału tego miejsca, ale może być również kierunkiem budowania szerszej koncepcji. To właśnie Promenada Piotra Machalicy mogłaby stać się w późniejszym czasie idealnym miejscem na usytuowanie tam pamiątkowej ławeczki, tablicy lub organizacji plenerowych spotkań i wydarzeń o charakterze artystycznym związanych z jej patronem.
Piotr Machalica (1955-2020) był aktorem teatralnym i filmowym oraz cenionym wykonawcą piosenki aktorskiej. Wydał trzy solowe płyty. W 2006 roku objął obowiązki szefa artystycznego Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i to miejsce wybrał również na uświetnienie trzydziestolecia swojej pracy artystycznej w 2011 roku.
W Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie pełnił nie tylko funkcję dyrektora (2006 – 2018), ale również regularnie występował. Jego dorobek to także kilkadziesiąt ról w Teatrze Telewizji i w filmie. Otrzymał również liczne odznaczenia i nagrody, m.in. Srebrny Medal Gloria Artis – Zasłużony Kulturze.
Uważamy, że uhonorowanie człowieka blisko związanego z Częstochową, cenionego przez mieszkańców oraz wciąż serdecznie wspominanego, będzie decyzją, która nie tylko ubogaci wspólną przestrzeń, ale stanie się także wyrazem szacunku dla wszystkich twórców, którzy postanowili związać swoje życie właśnie z naszym miastem.”
fot. Archiwum Teatru im. Adama Mickiewicza
Podziel się: