PUSTELNICY W ZRĘBICACH


Turystyka – najpiękniej na Jurze

W obrębie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, około 20 km na południowy wschód od Częstochowy znajdują się Zrębice. Ich historia sięga roku 1334, kiedy to osada była służebną na rzecz zamku olsztyńskiego…
Zabytki
Weekendowi turyści znajdą w tamtejszej okolicy zarówno piękną przyrodę, jak i ciekawe zabytki. Do dziś zachował się XVI-wieczny kościół św. Idziego. W XVIII wieku świątynię poddano gruntownej restauracji bądź, jak twierdzą niektórzy, postawiono od nowa. W liczącej blisko 5 stuleci budowli obejrzeć można m.in. rzeźby świętych pustelników Antoniego i Pawła oraz barokowe ołtarze. Obok kościoła znajduje się dzwonnica, a w niej 370-letnie dzwony. We wsi zachowały się również zabytkowe, drewniane domy z XIX i XX wieku oraz zagroda z końca w. XIX.
Jurajskie szlaki…
Zrębice to nie tylko relikty historii, to również ciekawe trasy turystycznych wędrówek szlakami Orlich Gniazd i Warowni Jurajskich.
Idąc od przystanku PKS w kierunku wschodnim przechodzimy przez piękny sosnowy las i wspinamy się na niewielkie wzniesienie, by następnie dotrzeć do iglastego boru i wsi Pabianice. W tej pochodzącej z XV wieku osadzie, własności wojewody kaliskiego Jana Zaręby, obejrzeć można dwa zabytkowe domy drewniane liczące sobie ponad 100 lat. Wędrując dalej na południe docieramy do szlaku niebieskiego, który poprowadzi nas wprost do pałacu Raczyńskich i dworku – muzeum Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku.
Łatwo dojechać, łatwo wrócić
Planując wycieczkę do Zrębic można nie tylko cofnąć się w czasie o kilkaset lat, ale też spędzić czas aktywnie i zdrowo, wędrując malowniczymi ścieżkami i wdychając świeże, sosnowe powietrze. Warto pomyśleć o odwiedzeniu tej niedalekiej osady, tym bardziej, że łatwo tam dojechać. Autobusy odjeżdżają z częstochowskiego dworca PKS o godz.: 7.00, 8.23, 11.30, 13.30, 14.40, 15.40, 16.55 – stanowisko 10.
W drogę powrotną do miasta możemy się udać o godz.: 15.54, 16.47, 18.02, 20.32.
Autobusy odjeżdżają z przystanku PKS Zrębice.
Dalsza eskapada
Wrócić do Częstochowy możemy również z Janowa lub wsi Siedlec Janowski. Dotrzemy tam szlakiem Warowni Jurajskich, idąc ze Zrębic do rozgałęzienia szlaków czerwonego i niebieskiego. Siedlec Janowski, wzmiankowany w XV wieku, był własnością rycerską Piotra herbu Szreniawa. Miejscowość, w skład której wchodzą: Dąbrówka, Krzyże i Szczypie, słynie ze 100-letniej kaplicy murowanej z kamienia wapiennego na planie prostokąta. Na południowy zachód od wsi znajdują się też liczne wzgórza; ich wysokość dochodzi nawet do 400 m n.p.m.
Wakacyjna wycieczka
Jurajskie szlaki oferują turystom wiele niespodzianek. Piękne widoki, niezapomniane wrażenia, ruiny zamków, skały, to tylko niektóre z atrakcji czekających na globtrotterów podczas wakacyjnych lub weekendowych eskapad. Trzeba tylko spakować plecak, założyć dobre buty i… w drogę.

ANNA KARLIŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *