PRZYDROŻNE I CMENTARNE ŚLADY II WOJNY ŚWIATOWEJ (48)


Jako całość 7. Dywizja Piechoty stoczyła swój ostatni bój 3 września 1939 r. Po wycofaniu się w rejon Janów – Złoty Potok musiała natychmiast przyjąć frontalny atak niemieckiej piechoty od zachodu, a także odpierać ataki ich czołgów nacierających od strony południowo – zachodniej (od Żarek i Lelowa). W rezultacie niemal koncentrycznego ataku wroga 7. DP została rozbita na trzy oddzielne grupy, które podejmując desperackie próby wydostania się na wschód zostały w większości zniszczone. Teraz można niemal na wszystkich cmentarzach w tym rejonie odszukiwać mogiły naszych żołnierzy. W kolejnych odcinkach cyklu będę je sukcesywnie przedstawiał.
Na zdj. 1 mamy odrestaurowaną mogiłę w miejscowości Staromieście pod Lelowem, gdzie na tablicy widnieje sentencja: “Tobie wielka i święta Polsko i Wam bohaterskim żołnierzom, poległym za Ojczyznę – pomnik wieczystej chwały wzniesiony przez społeczeństwo Lelowa i gminy”.
Na zdj. 2 widać mogiłę znajdującą się na samym szczycie cmentarnego wzgórza w Lelowie, gdzie tablica informuje, iż spoczywają tutaj obrońcy Ojczyzny polegli w Kampanii Wrześniowej.
Wreszcie na zdj. 3 jest bratnia mogiła znajdująca się w samym końcu cmentarza w Drochlinie (gm. Lelów), gdzie obok porucznika Leona Kołodziejczyka (25 pp), poległego 3.09.1939 r. pochowano później dwóch żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli w latach 1943-44. Cdn.

ANDRZEJ SIWIŃSKI

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *