Promocja w imieniny Waldemara


„Ostatnie wiersze” – to tomik wydany z przez Towarzystwo „Galeria Literacka” w 5. rocznicę śmierci Waldemara M. Gaińskiego, częstochowskiego poety, dziennikarza, jurora konkursów i mentora literackiej młodzieży.

Podczas promocji, 11 grudnia 2016 roku, poetę wspominali przyjaciele. Waldemar był postacią nietuzinkową, wielką osobowością sceny literackiej, o lekkim, niebanalnym piórze. Wulkanem energii i twórcą o szerokich horyzontach, który nie bał się – nawet mocnych słowach – podzielić się swoimi często bezkompromisowymi opiniami.

NOTA BIOGRAFICZNA Z ENCYKLOPEDII „SOLIDARNOŚCI”

Waldemar Gaiński (1952-2011)

Waldemar Michał Gaiński urodził się 16 sierpnia 1952 r. w Wołominie. Studiował zaocznie polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Był poetą, związanym wiele lat z warszawskim środowiskiem literackim, od listopada 1986 r. mieszkał i tworzył w Częstochowie.
Imał się wielu zajęć. Pracował m.in. w pogotowiu ratunkowym, uczestniczył w akcji ratunkowej po wybuchu w warszawskiej Rotundzie. Grał jako perkusista w zespołach rockowych.
Debiutował w 1974 r. kilkoma wierszami w miesięczniku „Nowy Wyraz” (nr 12). Publikował swe wiersze m.in. w „Kulturze”, „Więzi”, „Integracjach”, „Młodej Sztuce”, „Litterariach”, „Poezji”, „Radarze”, „Nurcie”, potem w „Nad Wartą”, „Alejach 3”, „Bulionie”. W „Studencie” zamieścił przekłady pieśni Władimira Wysockiego.
Wydał cztery tomiki poezji: Poemat uliczny (Warszawa 1977), Asfaltowy blues (Warszawa 1981), Rocznik pięćdziesiąty drugi (Warszawa 1988), Miasto już przestało boleć (Częstochowa 1997). Był autorem telewizyjnego widowiska poetyckiego „Miasto”, zrealizowanego w reżyserii Jacka Hohensee (premiera w 1983 r. w programie 2 TVP).
W Częstochowie był krytykiem literackim, publicystą kulturalnym i dziennikarzem „Gazety Częstochowskiej”. Uczestniczył w życiu kulturalnym miasta, był jurorem w konkursie poetyckim im. Haliny Poświatowskiej, zainicjował Turnieje Jednego Wiersza. W 1989 r. zredagował z Tadeuszem Gierymskim „zeszyt poetycki środowiska częstochowskiego” pt. „Poeci Częstochowy”.
Był laureatem dziewięciu krajowych konkursów poetyckich, w 1990 r. zdobył wyróżnienie w Wiedeńskim Konkursie Literackim im. Marka Hłaski. W 1997 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury. Od 1975 r. był członkiem Związku Literatów Polskich, od 1991 r. Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Przynależność do bohemy naszego miasta łączył z działaniami na rzecz niepodległości Ojczyzny. Od 1987 r. do początku lat 90-tych działał w tajnej Konfederacji Polski Niepodległej. Współdziałając z Robertem Pisarkiem, przyczynił się do odrodzenia KPN w Częstochowie. Od lipca do grudnia 1989 r. był redaktorem „Serwisu Informacyjnego Regionu Częstochowskiego”, wydawanego przez Regionalną Komisję Wykonawczą NSZZ „Solidarność”. Jesienią 1989 r. został członkiem redakcji „Dyskursu”, który właśnie zaczynał wychodzić jawnie. Zamieścił tam swoje wiersze.
Zmarł 3 lutego 2011 r. w Częstochowie, pochowany został 17 lutego na cmentarzu komunalnym w Częstochowie.

Wojciech Rotarski

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *