PRESS-BUD – oknem na świat


Firma PRESS-BUD została założona w 1989 roku jako spółka cywilna przez Eugeniusza Kozaka i Wiesława Lizureja. Na uwagę zasługuje fakt, że prosperity firmy od początku do końca odbywa się bez udziału kapitału obcego. Firma, jako jedna z pierwszych w Polsce, rozpoczęła produkcję szyb zespolonych. Dynamiczny rozwój PRESS-BUD-u, który musiał zdobywać trudny i wymagający rynek prawie od podstaw jest świadectwem ogromnego zaangażowania pracowników, utrzymujących wysoką jakość i gwarantujących spełnienie wymagań klienta.
Obecnie PRESS-BUD posiada dwa zakłady produkcyjne, w Częstochowie i w Skarżysku Kamiennej (przeniesiony z Kielc), dysponujące czterema nowoczesnymi liniami technologicznymi. – Pod hasłem nowoczesne technologie w przypadku naszej firmy chodzi o linie technologiczne o dużej wydajności firmy Peter Lisec, z dużym udziałem automatyzacji i sterowaniem komputerowym, a sam reżim technologiczny wymusza wysoką jakość naszych wyrobów – mówi Dyrektor ds. Produkcji Andrzej Lisiński. Zakład w Częstochowie to 9,3 ha terenu, na którym znajdują się hale o powierzchni 7000 mkw. i sześciopiętrowy biurowiec. Zakład w Skarżysku Kamiennej natomiast składa się hal o łącznej powierzchni 12000 mkw. To właśnie z drugiego oddziału 70 procent produkcji wysyłane jest na eksport do krajów skandynawskich. PRESS-BUD jest więc jedną z pierwszych, prywatnych firm w kraju, która posiada tak duży potencjał produkcyjny i ma do dyspozycji cztery linie technologiczne o tak wysokim standardzie.
W 1999 roku firma obchodziła jubileusz 10-lecia. Uroczystość ta z udziałem licznego grona klientów zbiegła się z oddaniem do użytku nowej linii produkcyjnej wyposażonej dodatkowo w urządzenie do gięcia ramek. – To oznacza, że szyby są bardziej szczelne, a sam proces produkcyjny jest bardziej wydajny, co pozwala poczynić duże oszczędności surowca i nakładu pracy – mówi Dyrektor ds. Produkcji Andrzej Lisiński. PRESS-BUD produkuje zespolenia z każdego rodzaju szkła znajdującego się na rynku. Standardowe dotychczas zespolenia 4/16/4 z floatu wypierane są przez zespolenie ze szkłem niskoemisyjnym. W ostatnich latach szkło niskoemisyjne zrobiło zawrotną karierę ze względu na liczne zalety, które ono posiada. Głównie dlatego, że pozwala osiągnąć bardzo korzystny współczynnik przenikania ciepła w zespoleniu, pozwalający na bardzo duże oszczędności w zużyciu energii na ogrzanie pomieszczenia. Produkowane przez PRESS-BUD szyby tego rodzaju, to Izoterm Plus, Izoterm Top, Izoterm Top Plus o współczynniku przenikania ciepła U = 1,5 do 1,1 W/m2K. Szkło niskoemisyjne, w zależności od potrzeb, może być łączone ze szkłem absorbcyjnym, refleksyjnym, laminowanym i hartowanym. Szczególne zastosowanie w architekturze, a zwłaszcza w przeszkleniach fasad budynków użyteczności publicznej ma zastosowanie szkła absorbcyjnego i refleksyjnego, które oprócz zalet funkcjonalnych, jak ograniczenie “efektu cieplarnianego”, posiada niepowtarzalne walory estetyczne dzięki swojej barwie i powłoce lustrzanej.
Szkło absorbcyjne produkowane jest przez firmę PRESS-BUD pod nazwą handlową Izokolor, a refleksyjne pod nazwa Izosol. Nowe technologie obróbki pozwalają unikać niezbyt estetycznego okratowania. Obecnie stosowane szkło laminowane folią antywłamaniową z powodzeniem zastępuje kraty w pomieszczeniach chronionych. Zespolenia ze szkłem laminowanym, antywłamaniowym i bezpiecznym występują pod nazwą Multiglas. – Szyby antywłamaniowe szczególnie polecamy dużym instytucjom, jak banki i biurowce. Z powodzeniem również zdają egzamin u odbiorców indywidualnych, na przykład u klienta, który mieszka na parterze czy w domku jednorodzinnym i po prostu się boi, że złodziej wybije szybę i wejdzie do mieszkania. Z naszymi szybami antywłamaniowymi mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie – mówi Dyrektor ds. Marketingu Romuald Ciok.
Wymiana okien w budynkach zabytkowych, a także w nowych, dla podkreślenia ich charakteru, wymusza stosowanie innego podziału okna, co w przypadku szprosów zewnętrznych utrudnia mycie okien. Podobny efekt architektoniczny można uzyskać stosując szprosy wewnętrzne i do tego różnej szerokości i barwy. – W naszym zakładzie montujemy szprosy typu Viktoria lub Helima, w zależności od życzeń klienta, szczególnie popularnych w domkach jednorodzinnych i wymagań konserwatora zabytków, w których stosowanie nowoczesnych szyb wymusza dostosowanie się do wyglądu pierwotnego – mówi Dyrektor ds. Marketingu Romuald Ciok.
Dzięki dobremu rozeznaniu rynku oraz właściwiej działalności marketingowej PRESS-BUD z powodzeniem opanował rynki zbytu na południu kraju, czyli na Śląsku. Z biegiem czasu dołączyli także nabywcy z okolic Krakowa, Łodzi, Raciborza, Poznania, Warszawy i Torunia. Klientami zakładu numer 2 w Skarżysku są producenci stolarki z Kielc, Krosna, Przemyśla i Rzeszowa, ale jednak największymi są odbiorcy skandynawscy. – Hipotetycznie: Jesteśmy wyłącznie producentem szyb, w związku z tym naszymi klientami są przede wszystkim firmy produkujące stolarkę okienną i fasadową w budynkach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej. Coraz częściej architekci sięgają do szkła jako głównego materiału spełniającego oprócz funkcji użytkowych funkcję estetyczną – mówi Dyrektor ds. Marketingu Romuald Ciok .
Rozwój firmy oraz jej przyszłość nie byłyby możliwe bez wiarygodności wobec partnerów firmy. W 1999 roku PRESS-BUD otrzymał tytuł “Przedsiębiorstwa Fair Play”, a w roku bieżącym złoty certyfikat tej elitarnej nagrody. W ubiegłym roku firma otrzymała także tytuł Śląski Orzeł Biznesu, co jest bardzo dużym wyróżnieniem, bowiem co roku honorowanych jest tylko kilka firm w Regionie Śląskim. Na tym nie koniec wysiłków zarządu firmy o najlepszy wyrób. Staramy się, aby na większość swoich wyrobów posiadać certyfikaty lub świadectwa badań, które byłyby potwierdzeniem wysokiej jakości, a zarazem dbanie o to, aby klient dostał wyrób najwyższej jakości. Temu ma też służyć wdrażany system jakości ISO 9001 – mówi Dyrektor ds. Technicznych Zenon Biel .
Stagnacja dla większości firm polskich oznacza ruch wstecz. Aby temu zapobiec PRESS-BUD wciąż rozszerza asortyment i wprowadza nowe technologie. Przykładem tego jest szklenie strukturalne stosowane na elewacjach budynków różnego przeznaczenia. Szklenie tego rodzaju polega na klejeniu szyb do ram, przez co uzyskuje się wrażenie jednolitej ściany szklanej – mówi Dyrektor ds. Technicznych Zenon Biel.
PRESS-BUD to firma zatrudniająca 260 fachowców, wytwarzająca rocznie około 500 000 m2 szyb, ale nade wszystko – to firma, dla której najważniejszy jest prestiż, najwyższa jakość wyrobów i uczciwość handlowa, a o zdanym egzaminie oczywiście decydują klienci, których PRESS-BUD-owi (odpukać) nie brakuje.

RENATA KLUCZNA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *