Powstaje nowy film “Częstochowa lata 40. XX wieku”


Autorzy cyklu filmów o historii naszego miasta, „Częstochowa lata 90.,80.,70.,60.,50.” przystępują do realizacji kolejnego odcinka tym razem „Częstochowa lata 40. XX wieku”.

Temat bardzo trudny, ze względu na brak materiałów filmowych z tego okresu. W czasie okupacji Polakom nie wolno było robić żadnych zdjęć fotograficznych ani filmowych. Mogli je wykonywać tylko Niemcy, a po wyzwoleniu niewiele osób dysponowało aparatem czy też kamerą, bo wcześniej zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez niemieckie władze musieli je zdeponować.
Film dokumentalny „Częstochowa lata 40. XX wieku” przygotowuje jak zwykle ekipa kilkuosobowa, między innymi: scenarzysta Zbisław Janikowski, reżyser Krzysztof Kasprzak i montażysta Robert Nawrot.
– Rozpoczniemy film od roku 1939: wejściem Niemców do Częstochowy oraz „Krwawym poniedziałkiem”. Na pewno pokażemy Getto Żydowskie duże i małe, dzielnicę niemiecką, jaka została wytyczona. Życie codzienne naszych mieszkańców, ale też obozy pracy Hasag i Stalag które tu się mieściły. Koniec wojny to przyjazd powstańców warszawskich do Częstochowy i oczywiście wyzwolenie miasta przez wojska radzieckie – mówi Krzysztof Kasprzak.
Kolejne lata do końca dekady też nie były łatwe, uruchamianie zakładów pracy , aresztowania Akowców, ale był też czas radości, jak powstanie nowych szkół wyższych oraz tworzenie na nowo instytucji kulturalnych: teatru, orkiestry symfonicznej, szkół muzycznych i plastycznych. Na nowo organizowanie handlu, przemysłu i rzemiosła. W filmie zobaczymy też osoby zasłużone dla miasta.
Producent i reżyser Krzysztof Kasprzak zaplanował premierę na grudzień tego roku. Cały czas trwają poszukiwania materiałów filmowych w różnych archiwach na świecie. Autorzy filmu dysponują już pewną ilością materiałów z tego okresu, ale nadal poszukują ciekawych zdjęć i filmów z lat 40. z terenu Częstochowy. W związku z tym zwracają się do wszystkich czytelników „Gazety Częstochowskiej’ o pomoc w odnalezieniu takich materiałów. Może ktoś ma w piwnicy lub na strychu jakieś stare filmy czy też zdjęcia lub wie gdzie mogą być takie filmy prosimy o informację na tel. 603528963 lub na kontakt do redakcji Gazety Częstochowskiej. Wszystkie osoby, które pomogą przy gromadzeniu materiałów do filmu otrzymają podziękowania w końcowych napisach filmu oraz egzemplarze płyty DVD na pamiątkę.
Koszt wyprodukowania tego dokumentu jest dużo większy niż w poprzednich filmach, w związku z tym autorzy poszukują również firmy sponsorskie takie, którym na sercu leży popieranie kultury miejscowej i zachowanie dla potomnych historii miasta w zamian oczywiście za reklamę w filmie.

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *