Politechnika się rozrasta


Najstarszy na Politechnice Częstochowskiej Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki zostanie poddany przebudowie i rozbudowie.

Pierwsze plany dotyczące inwestycji pojawiły się już w 1965 r., a następnie w latach 70. i 80. minionego stulecia. – Budynek już dawno przestał spełniać jakiekolwiek wymagania. Dzisiaj nie można uczyć studentów na starym sprzęcie. Stawiamy przede wszystkim na nowoczesne laboratoria, które będą spełniały europejskie standardy nauczania. Potrzebne jest głównie matematyczne laboratorium komputerowe – mówi dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki, Norbert Szczygiol.
Realizacja projektu pochłonie blisko 25 mln zł. Uczelnia nie musi jednak martwić się o fundusze, bo te pochodzą z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – To od lat 80. pierwsza tak znacząca inwestycja na uczelni – komentuje rektor Politechniki Częstochowskiej prof. Maria Nowicka Skowron. Prace obejmą dobudowę dwóch pięter budynku w części frontowej i przebudowę część placówki. Budynek zyska wiele miejsca, co pozwoli, m.in., na stworzenie nowoczesnej, przeszklonej auli mieszczącej 200 osób, a także nowych laboratoriów. Poprawiona zostanie wewnętrzna instalacja energetyczna, na poprawę gospodarki cieplnej budynku wpłynie też budowa nowych zewnętrznych przegród. –Charakterystyczne dla naszego wydziału kolumny pozostaną, natomiast reszta jego wyglądu z pewnością będzie bardziej nowoczesna i efektowna niż dotychczas – dodaje dziekan Norbert Szczygioł.
Wagę i potrzebę tego rodzaju inwestycji podkreśla podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Witold Jurek, który w rozbudowie i unowocześnianiu uczelni technicznych widzi szansę na wzrost konkurencyjności Polski. – Sądzę, że w najbliższej przyszłości rywalizacja między krajami rozegra się nie na polu ekonomicznym, przemysłowym, czy gospodarczym. To będzie batalia o ludzkie umysły, dlatego chcemy zadbać o to, żeby miały one w naszym kraju możliwość jak najlepszego rozwoju. Rozwój z kolei upatrujemy w tych dyscyplinach nauki, które w przyszłości będą decydowały o pozycji naszego kraju w świecie. Chodzi głównie o nauki techniczne i ścisłe. W tym kontekście zależy nam na restrukturyzacji naszych uczelni technicznych, w tym Politechniki Częstochowskiej – argumentuje.
Finał przedsięwzięcia planowany jest na rok 2012. Do tego czasu studenci remontowanego budynku będą korzystali z gościnności innych wydziałów, bowiem zakres robót jest tak szeroki, iż uniemożliwia kontynuację nauki w odnawianej placówce. Jednak jak podkreślają władze uczelni, laboratoria naukowe zostaną zabezpieczone i przeniesione, więc proces dydaktyczny na tym nie ucierpi.

IZABELA WOŹNICKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *