- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. 38. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Haliny Poświatowskiej

Przedsięwzięcie objęło kilka kulturalnych wydarzeń. 16 listopada 2017 roku w siedzibie ROK, przy ul. Ogińskiego 13 a, uroczyście ogłoszono wyniki Regionalnego Konkursu Poezji Śpiewanej „żyje się tylko chwilę…” skierowanego do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Dzień później miał miejsce wernisaż wystawy malarskiej Grupy Artystycznej „Werniks” Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającej przy Politechnice Częstochowskiej. Prezentowane prace powstały z inspiracji twórczością Haliny Poświatowskiej. W tym dniu odbyło się także spotkanie z jurorami 38. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej: Elżbietą Wojnarowską, Januszem Drzewuckim, Pawłem Majerskim, którzy przybliżyli przybyłym gościom zasady kierujące twórczością poetycką. Ukoronowaniem dnia był koncert Marcina Świetlickiego z zespołem „Zgniłość”.
Kolejny dzień upłynął także z ideą poezji w roli głównej. Chętni poznania tajników literackich wypowiedzi uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Elżbietę Wojnarowską, polską powieściopisarkę, poetkę, pieśniarkę, autorkę scenariuszy teatralnych i filmowych. Wieczorem w Teatrze im. Adama Mickiewicza odbyła się uroczystość finałowa 38. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej. Wręczono nagrody laureatom i wysłuchano programu artystycznego w wykonaniu częstochowskich aktorów, zbudowanego na bazie nagrodzonych utworów. – Konkurs cieszy się szerokim zainteresowaniem w Polsce, ma wypracowaną rangę i jest ceniony przez znawców tematu. Co roku otrzymujemy zgłoszenia od blisko dwustu osób, a każdy z uczestników musi przesłać komplet pięciu wierszy, stąd do oceny nasi jurorzy, wysokiej klasy specjaliści, mają ponad tysiąc wierszy. Stoi przed nimi nie lada wyzwanie, i jak podkreślają, największy akcent kładą na oryginalność utworów, ich osobisty wymiar i niepowtarzalność – mówi dyrektor ROK Małgorzata Majer. Dodając wyznaje, że jej najbardziej do serca przypadł cykl „Kapliczki polskie”, Wojciecha Majkowskiego z Bydgoszczy. – Ich patriotyczny wydźwięk, subtelność głębokiego przekazu świadczy o wielkiej wrażliwości poety i jego dobrym warsztacie. Ale bardzo się cieszymy, że wśród nagrodzonych jest młoda dziewczyna z Konopisk, Olga Kędzia. Jej poezja zadziwia dojrzałością, swoistą zadziornością i wnikliwością – stwierdza Małgorzata Majer.
W Konkursie oceniane są prace w dwóch kategoriach: debiut i po debiucie.
W kategorii „debiut” zwyciężyła Anita Katarzyna Wiśniewska z Warszawy, drugie miejsce zdobyła Paulina Pidzik z Krakowa, trzecie – Mikołaj Konkiewicz ze Strzelna. Wyróżnienia przyznano: Wojciechowi Majkowskiemu z Bydgoszczy z Bierunia, Urszuli Maurer i Oldze Kędzi z Konopisk.
W kategorii „po debiucie” laureatką główną została Urszula Kopeć-Zaborniak z Cieszanowa, drugie miejsce zdobył Marcin Królikowski z Warszawy, trzecie – Barbara Zakrzewska z Ostrłęki. Wyróżnienia otrzymali: Dominik Żyburtowicz z Manowa, Piotr Mosoń z Głogowa i Michał Mayer z Warszawy.
Nagrody w konkursie ufundowali: Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Częstochowie, Prezydent Miasta Częstochowy, Starostwo Powiatowe w Częstochowie.

Olga Kędzia
(Bezmyślność)

– Co myślisz?
– Co myślę, Ja?
Nic nie myślę,
inni zrobili to wcześniej,
zapewne lepiej też, a dziś…
wszystko klocki,
więc może pobawmy się?
Razem pobawmy się
w jedną wizję,
w jeden raj,
bez losów,
tali kart, kości i bez piachu,
lichych cegiełek rzucanych na wiatr.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się: