Pamiątki po Ojcu Świętym w Aleksandrii


Od września do października w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Aleksandrii można było oglądać wystawę pt. “XXV lat pontyfikatu Jana Pawła II 1978 – 2003”. Ekspozycja zawiera pamiątki związane z działalnością Ojca Św. i jego podróżami.

Od września do października w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Aleksandrii można było oglądać wystawę pt. “XXV lat pontyfikatu Jana Pawła II 1978 – 2003”. Ekspozycja zawiera pamiątki związane z działalnością Ojca Św. i jego podróżami.
Zbiory są własnością Krzysztofa Świtały i Tadeusza Sączka – członków Stowarzyszenia Archeologiczno-Numizmatycznego, współorganizatora wystawy, a także Honoraty i Dionizego Piątkiewiczów, byłych uczniów szkoły podstawowej w Aleksandrii. W pierwszej gablocie podziwiać możemy m.in. wydawnictwa polskie i włoskie zawierające przemówienia papieża wygłoszone podczas pielgrzymek do Ojczyzny. Jest też obszerna praca Zygmunta Zielińskiego pt. “Jan Paweł II Papież”, przedstawiająca przebieg pontyfikatu do roku 2001. Druga gablota zawiera kilkadziesiąt medali pamiątkowych z podobizną Jana Pawła II. Na jednym z medali artysta umieścił proroczy wiersz Juliusza Słowackiego mówiący o “otwartym tronie dla słowiańskiego papieża”.
Medale zostały wybite przez różne instytucje i stowarzyszenia, m.in.: parafie, władze lokalne. W grupie tej znajdują się trzy medale wybite przez częstochowskich numizmatyków. W kolejnej gablocie przedstawione są papieskie ekslibrisy. – Są to znaki książkowe z podobizną papieża lub nawiązujące do jego działalności – wyjaśnia Tadeusz Sączek. Obejrzeć można także bogaty zbiór filatelistyczny, karty telefoniczne związane z osobą Jana Pawła II, karty wstępu na spotkania z Ojcem Św. w miejscach kultu, a także plastikowe i metalowe znaczki do klapy garnituru z papieskimi podobiznami.
– Podobizna Jana Pawła II zdobi także cały szereg monet polskich, wydawanych od 1982 roku. W środowiskach numizmatycznych oraz wśród polonii zagranicznej są to okazy bardzo wysoko cenione. Podobne monety wydają też inne kraje z okazji pielgrzymek papieskich – mówi Tadeusz Sączek. Również w celu upamiętnienia jubileuszu 25-lecia pontyfikatu NBP wydało 3 monety o nominałach 2, 20 i 200 zł. wybite z różnych kruszców. – Wydarzenia z życia Ojca Św. stowarzyszenia numizmatyczne umieszczają, w postaci nadruków, na wycofanych z obiegu banknotach. My również wydrukowaliśmy informację o naszej wystawie na banknocie o nominale 1000 zł. z podobizną Kopernika – mówi Sączek.

ŁUKASZ SOŚNIAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *