- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Palos-bus na Jasnej Górze

25 stycznia 2020 roku na dziedzińcu Jasnej Góry uroczyście otwarto mobilną wystawę, przygotowaną z okazji Roku Jubileuszowego 750. rocznicy śmierci bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia, założyciela Zakonu Paulinów. „Palinobub” (po węgiersku „Palos-bus”) można odwiedzić tylko przez dwa dni – sobotę i niedzielę, wystawa następnie pojedzie do kilku paulińskich klasztorów i na zakończenie pobytu w Polsce ‑ 2 lutego ponownie będzie na Jasnej Górze. Rok jubileuszowy rozpoczął się we wszystkich paulińskich klasztorach 20 stycznia.

Wystawę na Jasnej Górze zainaugurowali: generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski i przeor klasztoru na Jasnej Górze o. Marian Waligóra. Konferencję poprowadził o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów, który witając przybyłych, podkreślił, że wystawa, z Jasnej Góry wyruszy do paulińskich klasztorów w: Świdnicy, Wrocławiu, Wieruszowie, Toruniu i Warszawie. Po tygodniowej podróży znowu przyjedzie na dziedziniec jasnogórski.

Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, powiedział, że dzięki Palinobusowi do Polski kolejny raz przybywa cząstka ziemi węgierskiej, paulińskiej ziemi. ‑ Tak jak w 1382 roku paulini przybyli tutaj z Klasztoru Márianosztra, po to aby rozciągnąć opiekę nad Cudownym Wizerunkiem Jasnogórskiej Maryi, tak dzisiaj przybywa cząstka węgierskiej ziemi, po to, aby najpierw nam paulinom przypomnieć o naszych korzeniach, a więc o tych wszystkich wydarzeniach, które doprowadziły do zawiązania pierwszej wspólnoty pod kierunkiem pierwszego prowincjała, dziś błogosławionego Euzebiusza kanonika Ostrzyhomskiego. Ten rok jest czasem wyjątkowym sięgania do naszych korzeni, tak jak w naszych fizycznych rodzinach sięgamy do naszych przodków, do ich historii, tak samo my paulini pragniemy zaczerpnąć z tego bogactwa duchowości pierwszych paulinów, którym przewodził błogosławiony Euzebiusz – mówił podczas inauguracji wystawy Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski. Jak zauważył, wystawa Palobus, ma uświadomić, że pomimo różnych dziejowych burz i bardzo trudnych czasów – najazdu tureckiego, czasu rozbiorów, zniewolenia komunistycznego, pomimo wielu prześladowań, wiele cierpień, które Zakon doświadczał, potrafił nieść on swe przesłanie. – Dzisiaj, jako paulini posługujemy w 17 krajach świata i w ponad 70 domach – przypomniał.

Ekspozycja umieszczona w autobusie podzielona jest na osiem części – nawiązując do ośmiu błogosławieństw. Tematy związane z każdym z nich nie układają się zgodnie z chronologią Zakonu, lecz ukazują poszczególne aspekty jego dziejów. Zwiedzający poznają bliżej m.in. dzieje Zakonu na Węgrzech, takie ciekawostki jak bogato zdobiony kodeks, który powstał w XV w. w jednym z węgierskich klasztorów – w Nagyvázsony. Prześledzą wydarzenia z życia bł. Euzebiusza i jego wizerunki na Węgrzech za pomocą tablicy interaktywnej, będą mogli obejrzeć krótkie filmy – rozmowy z paulinami.

Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra podkreślił, że wystawa wyraźnie pokazuje, że przybycie paulinów na Jasną Górę wiąże się z kultem Matki Bożej Częstochowskiej, Pani Jasnogórskiej. – Cała wystawa ułożona jest w sekwencji ośmiu błogosławieństw i błogosławieństwo, które dotyczy błogosławionych czystego serca, właśnie przypomina nam Matkę Boża, jako tą najczystszą z Niewiast, Tą, która tu na Jasnej Górze jest miejscem spotkania z Bogiem, zawierzenia się Jemu. Sam tytuł wystawy „Pięknie jest żyć po paulińsku” pokazuje nam radość i piękno życia paulińskiego. I nieprzypadkowo cała wystawa została pomyślana, by motywem życia paulińskiego było osiem błogosławieństw, czyli ta Ewangelia w Ewangelii, to szczęście i radość bycia dla Boga samego – mówił o. Marian Waligóra.
W uroczystym otwarciu uczestniczył o. Antal Puskás z klasztoru w Budapeszcie. Przypomniał, że obecny rok na Węgrzech związany jest z trzema ważnymi wydarzeniami: Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym, rokiem jubileuszowym bł. Euzebiusza z okazji 750-lecia jego śmierci oraz setna rocznica podpisania traktatu w Trianon w Wersalu w 1920 r., która jest wydarzeniem rangi państwowej i przypomina Węgrom o wewnętrznej jedności narodu, w którą wpisują się również paulini. O. Antal Puskás tłumaczył skąd pomysł na takie przedsięwzięcie. ‑ Wiele wystaw wędrownych pojawiło się na świecie, i też u nas na Węgrzech. Pomyśleliśmy, dlaczego miałoby nie być takiego paulińskiego autobusu, który przypominałby bł. Euzebiusza i naszą historię. Cieszymy się, że ta wystawa będzie mogła dotrzeć do takich miejsc na Węgrzech, gdzie nawet nie słyszeli o paulinach. Autobus objedzie 40 miejsc – mówi o. Antal Puskás.

Planowana trasa Palos-busa:
25-26.01 – Jasna Góra
27/28. 01- Świdnica
28/29.01 – Wrocław
29/30.01 – Wieruszów
30/31.01- Toruń
01. 02.- Warszawa
02.02- Jasna Góra

 

Podziel się: