Obrona Elsenu


Rozstrzyga się przyszłość Elsenu – firmy dostarczającej energię elektryczną i ciepło dla częstochowskiej Huty i, na dzisiaj, sporej jeszcze części miasta.

Elsen, do niedawna integralna część Huty Częstochowa – przy jej sprzedaży Donbasowi nie został uwzględniony i pracownicy Selenu nie otrzymali, tak jak wszyscy pozostali hutnicy, pakietu socjalnego. W wyniku ustaleń między Hutą Częstochowa, jej wierzycielami, w tym prezydentem Częstochowy, Donbasem i Skarbem Państwa – Elsen został “przydzielony” spółce Operator, podległej Agencji Rozwoju Przemysłu. Z części majątku pozostałej po sprzedaży Huty Częstochowa, w tym właśnie przedsiębiorstwa Elsen, spółka Operator ma, na rzecz Skarbu Państwa, poczynić, przynajmniej częściową, rekompensatę długów częstochowskiej Huty. Najlepiej – drogą szybkiej i zyskownej sprzedaży Elsenu. Tutaj racje Operatora stoją w opozycji do żądań pracowników Elsenu, w przypadku sprzedaży firmy, oczekujących mocnych gwarancji, w postaci pakietu socjalnego. Sytuacja nie ulega zmianie od dwóch lat. Operator Elsenu sprzedać nie może, a pracownicy, co do swego losu, nie mogą się pozbyć obaw. Od kilku miesięcy w rozmowach i kontaktach między władzami Operatora i przedstawicielami załogi Elsenu uczestniczy częstochowski poseł Prawa i Sprawiedliwości, Szymon Giżyński.
Ostatnie takie spotkanie, w siedzibie Elsenu, w Częstochowie odbyło się 10 sierpnia 2007 roku. W żywej i merytorycznej dyskusji obejmującej także całe spektrum kontrowersji, sporu i spraw trudnych uczestniczyli, między innymi: przedstawiciele “Solidarności” – przewodniczący Komisji Zakładowej, Krzysztof Garus, wiceprzewodniczący Mirosław Wójcik oraz Zdzisław Mandat; przedstawiciele Zarządu i Rady Nadzorczej Elsenu: prezes Witold Lenkiewicz, dyrektor Dariusz Żółtowski, główny specjalista Andrzej Mazurkiewicz, członek Rady Nadzorczej Ireneusz Mazur oraz prezes firmy “Operator ARP”, Monika Koszade Rutkiewicz i poseł Szymon Giżyński, który jednoznacznie opowiedział się za koniecznością uznania gwarancji zatrudnienia i godziwych zarobków dla pracowników Elsenu przy jego sprzedaży: “Pracownicy Elsenu mają poczucie krzywdy i swoją interpretację wydarzeń. Jedyną szansą, by ktoś wziął na dzisiaj, z kręgu decydenckiego, odpowiedzialność za przyszłość pracowników jest przypisanie tej roli Skarbowi Państwa, który na płaszczyźnie właścicielskiej scala wszystkie zainteresowane sprzedażą Elsenu podmioty: Agencję Rozwoju Przemysłu, Spółkę Operator oraz sam Elsen i jako jedyny czynnik jest władny kompromisowo rozstrzygnąć dylemat między ceną sprzedaży przedsiębiorstwa i jednocześnie: gwarancjami zatrudnienia i godziwych zarobków dla pracowników.
Poseł Szymon Giżyński bronił też prawa pracowników do możliwie najszerszej informacji o procesie sprzedaży ich firmy: “Nie można dopuścić, by niedoinformowanie załogi; w ślad za tym idące lęki i obawy przeszkadzały w racjonalnej i sprawiedliwej sprzedaży przedsiębiorstwa. Jeżeli od pracowników oczekujemy zaufania i akceptacji to należy ich o procesie sprzedaży spółki – i to na każdym etapie – informować.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *