Obchody Święta Niepodległości bez Wskrzesiciela Najjaśniejszej Rzeczpospolitej


70 lat temu 17. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po raz pierwszy obchodzono bez udziału Marszałka Piłsudskiego

Obchody 11. listopada w pamiętnym 1935 roku, kojarzyły się Polakom ze stratą bohatera narodowego. Odszedł bowiem twórca II Rzeczpospolitej, który na trwale związał się z historią nowej Polski. Po latach walki i tytanicznej, pełnej wyrzeczeń pracy, zostawił wspaniałe dzieło – pomnik, któremu na imię Niepodległa Polska.
Obchody Święta Niepodległości, pomimo nieobecności Marszałka, szczególnie uroczyście wypadły w Warszawie. W przeddzień rząd i przedstawiciele armii złożyli mu hołd w Belwederze. Tu czuwał nad nienaruszalnością granic oraz bytu naszej Ojczyzny. Nazajutrz, na Polach Mokotowskich odbyła się wspaniała rewia Wojska Polskiego. Tu, w 1934 roku, Józef Piłsudski odebrał ostatnią za życia defiladę. Siedemnastą przyjął już prezydent Rzeczpospolitej, Ignacy Mościcki wraz z generalnym inspektorem sił zbrojnych, gen. Rydz-Śmigłym i premierem Kościałkowskim. W defiladzie, w takt Warszawianki, szły oddziały różnych formacji wojskowych, szkół oficerskich, podoficerskich oraz podchorążych i dopiero co nominowanych oficerów.
Podobne uroczystości odbyły się we wszystkich większych miastach Polski, w tym także w Częstochowie. Żołnierze 27 pp. defilując przed trybuna honorową, prezentowali swój wojskowy kunszt oraz broń. Równie wspaniale wypadła defilada na Krakowskich Błoniach. Tutaj, gdzie w 1933 roku Marszałek, podziwiał 12 pułków jazdy konnej, tego dnia, 11. listopada 1935 roku, okazale wyglądającą defiladę piechoty, ułanów oraz oddziałów zmotoryzowanych z udziałem tanków przyszło mu oglądać z okna Niebios.
Należy nadmienić, iż wszystkie parady wojskowe poprzedzone były ofiarowaniem Eucharystii w intencji Najjaśniejszej Rzeczpospolitej, Jej Wskrzesiciela oraz Jego żołnierzy, którzy oddali swe życie, by naród polski przez 20 lat mógł się cieszyć niepodległością.
Dziś w naszym mieście wojsko nie stacjonuje. Godnie reprezentują je weterani II wojny światowej, którzy z wielką rzetelnością kultywują imię Józefa Piłsudskiego.

TADEUSZ GAŁECKI

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *