Nowoczesne kształcenie kadry motoryzacyjnej w Częstochowie


W Centrum Kształcenia Praktycznego, przy ul. Przechodniej w Częstochowie, otwarto Regionalne Centrum Szkoleniowe, wyposażone w nowoczesny sprzęt do naprawy i diagnostyki samochodów. Korzystać będą z niego uczniowie szkół z Częstochowy i regionu. Umowę o współpracy podpisali 7 lutego w CKP prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i prezes Zarządu Inter Cars SA, Robert Kierzek.

Regionalne Centrum Szkoleniowe powstało w ramach II edycji Programu „Młode Kadry”, przedsięwzięcia firmy Inter Cars, największego dystrybutora części zamiennych do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Placówka w Częstochowie jest już szóstym RCS w Polsce. – Dostarczamy nowoczesny sprzęt do naprawy i diagnostyki usterek w samochodach oraz wiedzę niezbędną do kształcenia przyszłej kadry. Wspieramy też olimpiady wiedzy oraz praktyki i staże dla najlepszych uczniów. Program jest „zawodową trampoliną”, która młodym ludziom ma ułatwić start w życiu zawodowym – mówi prezes Kierzek.
– Program ma na celu zbliżenie dwóch światów: przedsiębiorców i edukacji. Ideą jest dostosowanie profilu kształcenia i praktyki nauki zawodu do rzeczywistego zapotrzebowania na rynku pracy. Cieszy na zrozumienie firm na nowoczesne przygotowanie młodzieży do zawodu, by po ukończeniu szkoły mogła bezkolizyjnie zaistnieć na rynku pracy – dodaje dyrektor CKP Dariusz Humaj. Właśnie tę wartość Programu akcentują nauczyciele i przedsiębiorcy, twierdząc zgodnie, że tylko współpraca na trzech płaszczyznach: teorii, praktyki i wsparcia biznesu przyniesie wymierne korzyści edukacyjne. – Biznes jest wyczulony na potrzeby rynku, dlatego tak ważny jest jego udział w edukacji. W Polsce coraz powszechniejsze są wspólne inicjatywy szkół i przedsiębiorstw. Mam nadzieję, że Program w częstochowskim CKP to pierwszy krok i w przyszłości pojawią się następne projekty skierowane do innych branż, na przykład: budowlanych, przystosowanych dla uczniów mojej szkoły – podkreśla Rafał Piotrowski, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie. – Nasi absolwenci znajdują zatrudnienie w wyuczonym zawodzie, jednak trzeba poszerzać współpracę z firmami, by wzrastały szanse uczniów na ciekawą pracę. Dzięki Programowi nasza młodzież będzie uczyć się na nowoczesnych urządzeniach, a nauczyciele przejdą szkolenia produktowo-techniczne, mając tym samym dostęp do najnowszych rozwiązań naukowych w branży samochodowej. Ponadto nawiązuję też kontakty z częstochowskimi firmami prywatnymi, ostatnio z Yawalem i Inter-plastem – dodaje Jacek Grzegorzewski, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych.
Wicekurator Kuratorium Oświaty w Katowicach Tadeusz Żesławski przytacza wyniki badań mówiące o dużych rozbieżności oczekiwań między pracodawcami i uczniami. – Wynikają one ze słabego wyposażenia zakładów szkolnych w nowoczesny sprzęt do nauki, co uwstecznia kształcenie i w efekcie uczniowie nie są pewni swoich umiejętności. Ogromną zasługą w podnoszeniu poziomu edukacji mają zatem innowacyjne projekty, jak ten wprowadzony w Centrum oraz te współfinansowane z funduszy unijnych, na przykład: „Mam zawód, mam pracę” czy realizowany przez Agencję Rozwoju Regionalnego „Dobry fach, to szansa pracy” – mówi Tadeusz Żesławski.

Z Regionalnego Centrum Szkoleniowego korzystać będzie około trzystu uczniów kształcących się w branży motoryzacyjnej, m. in. z Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych, który współpracować będzie z miejskim przewoźnikiem MPK sp. z o.o. – Program to nie tylko kwestia rynku pracy, ale i nowych miejsc pracy, które się stworzą u nas po odejściu starej kadry. Jedyny kapitał ludzki, to nasza młodzież, kształcona na najnowocześniejszym technologicznie sprzęcie – mówi prezes MPK Roman Bolczyk
URSZULA GIŻYŃSKA
tinta
Centrum Kształcenia Praktycznego w Częstochowie jest placówką oświatową, która prowadzi kwalifikacyjne kursy zawodowe i praktyczną naukę zawodu dla uczniów częstochowskich szkół technicznych i zawodowych w 21 zawodach następujących branż: odzieżowej, mechanicznej, elektryczno-elektronicznej, budowlanej, samochodowej, fryzjerskiej.

Foto:
Karol Hofman, uczeń drugiej klasy TZN, podczas zajęć z obróbki ręcznej. – Szkoła bardzo dobrze przygotowuje do zawodu. Jest dużo ciekawych zajęć – mówi uczeń. Zajęcia prowadzi Włodzimierz Cichoń. – Przeważnie zajęcia trwają pięć godzin łącznie z w instruktażem. Jest dużo uczniów, pracuje się w dobrej atmosferze – dodaje nauczyciel.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *