- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Niezwykła wystawa z… odzysku

Galeria Figur Stalowych to pierwsze na świecie miejsce, gdzie prezentowane są rzeźby stalowe, wykonane z elementów recyklingu złomu stalowego. Pomysł realizacji projektu powstał na złomowisku „Skup Złomu przy czołgu” w Pruszkowie. Właśnie w tym miejscu powstała pierwsza rzeźba: stolik ze szklanym blatem, który został wykonany z bloku silnika V8.

Dlaczego tak się stało? W ówczesnej dobie kryzysu, który pojawił się na rynku złomowym, należało znaleźć pomysł na poprawę funkcjonowania firmy. Mając dostęp do materiału, jakim jest złom, warto było wykorzystać go w trochę inny sposób, a inspiracje znajdowały się wszędzie. Były to przede wszystkim wspomnienia oraz marzenia.
Kolejne pomysły i inspiracje podsuwali już zwiedzający Galerię. Zespół GSF z wielką uwagą i atencją słuchał tego, o czym mówili goście, aby móc wdrożyć w życie kolejne wspaniałe projekty. Tak naprawdę to, co można zobaczyć w Galerii Figur Stalowych jest odzwierciedleniem tego, co widzieć chcą przybywający na wystawę. Wśród eksponatów znajdują się rzeźby inspirowane bohaterami z bajek, filmów, postacie świata polityki i show biznesu oraz rzeźby najbardziej ekskluzywnych samochodów wiodących marek. Rzeźby wykonane są z tysięcy elementów, pochodzących z recyklingu. Rzemieślnicy wykonujący te cudowne rzeźby, nierzadko poświęcają tysiące godzin, aby efekt końcowy zaskoczył wszystkich. Swoją mozolną i wybitną pracą zasługują na to, aby nazywać ich artystami w swoim fachu. 50 rzemieślników międzynarodowego zespołu wchodzących w skład projektu GSF, tworzy w wielu miejscach na całym świecie, nierzadko oddalonych o tysiące kilometrów od miejsca gdzie narodził się pomysł.

Jesteśmy niezmiernie dumni, że właśnie Polak jest prekursorem tego projektu. Jest to dowód na to, że Polacy potrafią być kreatywni, pomysłowi i zdolni do tego, aby stworzyć coś, czego mogą nam pozazdrościć wszyscy na świecie. Od wielu lat, Galeria Figur Stalowych realizuje swój projekt z rozmachem i konsekwencją. Inicjator, kreator i pomysłodawca projektu Mariusz „Jose” Olejnik zapewnia, że co kwartał będzie miała miejsce premiera, nowych
wspaniałych rzeźb, na które będą zwrócone oczy całego świata.
Dla dobranego przez niego zespołu rzemieślników, nie ma rzeczy niemożliwych do wykonania. Każdy nowy pomysł bądź projekt, jest skutecznie wdrażany w życie Galeria prezentuje wystawy stałe i czasowe. Zmiany ekspozycji dostarczają każdorazowo niezapomnianych wrażeń, przy kolejnych wizytach w naszej Galerii. Prezentowane obiekty,
są odniesieniem do zagadnień i pytań stawianych przez sztukę współczesną. Są jedyne w swoim rodzaju, nie można ich zobaczyć nigdzie indziej na Świecie. Atutem wyróżniającym nas na tle innych Galerii, jest to, że każdego eksponatu można dotknąć, a nawet wsiąść do ulubionego modelu samochodu, dlatego stworzyliśmy galerie interaktywną przyjazną i atrakcyjną dla zwiedzających w każdym wieku. Zarówno młodsi jak i starsi mogą spotkać tu
swojego ulubionego bohatera. Spełniamy marzenia fanów motoryzacji, którzy wsiadając do modeli najdroższych i najbardziej pożądanych samochodów na świecie, mogą poczuć przez chwilę luksus widoczny jedynie na ulicach najbogatszych stolic świata.

Setki tysięcy elementów do budowy rzeźb dostarczane są bezpośrednio z rynków lokalnych, na których pracują grupy rzemieślników. Po wykonaniu danego projektu eksponaty dostarczane są do nas z całego świata kontenerami morskimi. Grupy zasilające nasz zespół tworzą na wszystkich kontynentach.
Nad grupami czuwają nasi ludzie (Polacy), którzy znają realia danego kraju oraz ich kulturę, władają tubylczym językiem, nadzorując tym samym pracę wszystkich rzemieślników.

Podstawowym budulcem figur są koła zębate, elementy skrzyń biegów, klocki hamulcowe łańcuchy, wszelkiego rodzaju przekładnie i śruby. Elementy łączone są za pomocą spawarki a profilowanie jest wykonywane pod wpływem ciepłej temperatury palnika, który jest podstawowym narzędziem naszych rzemieślników. Każdy z nich jest z zawodu spawaczem. Są to często bardzo prości ludzie, którzy żyją aby tworzyć w metalu. Jest to ich praca, a zarazem i pasja, a wyobraźnia, z którą tworzą te niesamowite figury zasługuje, aby nazwać ich artystami.

– Technologia, z której powstają figury nie posiada żadnych ograniczeń, dlatego możemy wykonać wszystko to, co już istnieje jak również projekty, które sami stworzymy. Każdy realizowany projekt jest dokładnie przemyślany przez nasz zespół. Wybór figur należy do gości galerii, których pomysły inspirują nas do tworzenia coraz to nowszych hitów, znanych postaci z filmów, bajek i motoryzacji. Nie są to pomysły jedynie członków grupy GSF. Nasi rzemieślnicy nie potrzebują indywidualnego poklasku, jako wykonawcy figur dla GSF są odpowiednio za tę pracę wynagradzani i jako integralna część naszego zespołu współtworzą wspólny sukces – mówi menedżer Magdalena Lipka.

Waga rzeźb kształtuje się na poziomie: od 50-100 kg – małe figury, 300-500 kg – figury większe, aż do 1200 kg – grupa rzeźb inspirowanych postaciami autorobotów. Waga modeli super samochodów bardzo często przekracza 1000 kg. Nad każdym modelem super samochodu pracuje 4 rzemieślników, żadna z figur nie jest tworzona z odlewu ani przy pomocy ciężkich maszyn, w 100 % jest to praca ręczna, do której wykonania potrzebna jest spawarka, palnik, młotek i diaks.

Figury powstają na podstawie dostarczonych narzędzi projektowych tj. prototypu figury w skali 1:18 oraz pełnej dokumentacji technicznej na podstawie których powstają rzeźb, a ich wykonanie trwa od 3 do 8 miesięcy. Modele samochodów są w 98% odzwierciedleniem bryły oryginału i powstają najdłużej, bo aż 7000 roboczogodzin.

Podziel się: