- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

NIE ŻYJE JULIUSZ ŁUCIUK

Urodził się w 1927 roku w Brzeźnicy, nieopodal Radomska. Był absolwentem częstochowskich szkół muzycznych. Swoją edukację kontynuował w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadził rozległe studia z kompozycji, teorii muzyki oraz gry na fortepianie i organach. Na Uniwersytecie Jagiellońskim studiował muzykologię. W latach 1958-59 kontynuował naukę u Nadii Boulanger i Maxa Deutscha w Paryżu. Uczestniczył także w seminariach Oliviera Messiaena, a w 1959 roku brał udział w Międzynarodowych Kursach Kompozytorskich w Darmstadt.

Był laureatem szeregu nagród kompozytorskich, w tym I i II nagrody w Konkursie Dyplomantów Kompozycji (1958), II nagrody (1968) w Konkursie im. Grzegorza Fitelberga, III nagrody w Konkursie Telewizji Polskiej (1972), wyróżnienia w Konkursie Filharmonii Narodowej (1975), III nagrody w Konkursie Episkopatu Polski (1984), Nagrody Związku Kompozytorów Polskich (1998) i orderu Pro Ecclesia et Pontifice (2001).

Otrzymał także Srebrny Medal w Vercelli (1960), nagrodę Radia Niderlandzkiego w konkursie w Bilthoven (1962), wyróżnienia (1971, 1973) i Grand Prix (1974) Konkursu w Monaco, II nagrodę w Konkursie w Gambarogno Lago Maggiore w Szwajcarii (1982). Zaliczano go do czołówki współczesnych polskich kompozytorów.

Artysta został uhonorowany Nagrodą Premiera za Twórczość dla Dzieci i Młodzieży (1976), Nagrodą Miasta Krakowa (1983), Nagrodą Brata Alberta za twórczość sakralną (1983), Nagrodą Wojewody Krakowskiego (1992), Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki (1995), Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy (1997), Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2004) oraz Medalem Województwa Małopolskiego (2004).

Wychował się w Częstochowie, tu ukończył szkoły, zdał maturę. Jego ojciec Andrzej Łuciuk był tutaj organistą i kompozytorem.
Juliusz Łuciuk przez wiele lat był związany z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Sakralnej “Gaude Mater”, był członkiem Rady Programowej, przez wiele lat można tam było wysłuchać prawykonań jego dzieł. W 1997 roku wyróżniono go nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy, a w 2015 roku – w uznaniu zasług dla Częstochowy – otrzymał medal Merentibusa.
W 2007 roku z okazji 80 urodzin prof. Juliusza Łuciuka w Ratuszu, w Muzeum Częstochowskim w ramach Gabinetu Wybitnych Częstochowian można było oglądać wystawę zatytułowaną ,,Pół wieku twórczości kompozytorskiej”. Ekspozycja, w skład której wchodziły m.in. fotografie, kopie istotnych dokumentów (np. aktu urodzenia), foldery i partytury, medale, skomponowana została niemalże w całości ze zbiorów Jubilata.

W 2012 roku z okazji 85 urodzin artysty, dedykowano mu obchodzone w Częstochowie Święto Muzyki. Wówczas chór Psalmodia, wraz z Chórem i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej wykonali wspólnie „Oratorium o św. Wojciechu”.

Wybrane dzieła chóralne Juliusza Łuciuka w wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej znalazły się na wydanej w 2018 roku płycie. Album ,,Dzieła Chóralne Juliusza Łuciuka” to część projektu ,,Muzyczny Pomnik Juliusza Łuciuka”, na który złożyły się też koncerty stworzone we współpracy z kompozytorem i jego bliskimi. Koncerty odbyły się w Krakowie, Warszawie i  w Częstochowie. Projekt daje wgląd w życie twórcy, jego historię oraz historię jego rodu. Płyta powstała przy współpracy z kompozytorem. Czuwał nad jej realizacją i ostatecznym kształtem, pilnując, aby jego myśl kompozytorska została wyrażona przez artystów jak najdokładniej.

Koncert poświęcony sylwetce Juliusza Łuciuka w wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod kierownictwem Janusza Siadlaka zaplanowano na 27 listopada.

fot. UMCz

Podziel się: