Muzeum Kultury Przeworskiej i Izba Pamięci Bitwy pod Mokrą


MIEDŹNO

Muzeum Kultury Przeworskiej i Izba Pamięci Bitwy pod Mokrą funkcjonuje w Miedźnie już blisko rok. Otwarcie miało miejsce 11 listopada 2010 r. w nowym budynku szkoły. Niestety, w zbiorach Muzeum brakuje najważniejszych eksponatów, tych dotyczących Kultury Przeworskiej.

Inspiracją powstania Muzeum były przeprowadzone, jedenaście lat temu wykopaliska, którymi kierował Andrzej Biborski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znaleziono wówczas wiele cennych eksponatów, które dzisiaj zamiast wypełniać sale Muzeum w Miedźnie, pozostają w dyspozycji Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Muzeum Częstochowskiego. Ten stan krytykują niektórzy mieszkańcy gminy. – To efekt zaniedbania podczas pisania wniosku o dotację z Unii Europejskiej. Nie uwzględniono w nim konieczności zgromadzenia znalezionych eksponatów. One powinny być w naszym Muzeum, lecz dzisiaj nikt nie chce ich oddać – zauważa Henryk Owczarek, radny gminy Miedźno i członek Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Miedźnie, złożonego przez śp. Marka Sztolcmana.

Początkowo budowa Muzeum miała być realizowana w partnerstwie z Gminą Lipie i Popów w ramach projektu „Historia i kultura gmin dolnej Liswarty”. Uzyskał on jednak negatywną ocenę komisji. Gmina Miedźno złożyła zatem we wrześniu 2008 roku indywidualny wniosek, który w efekcie uzyskał 85-procentowe dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 671 749 zł.
Budowę Muzeum rozpoczęto 24 listopada 2009 r. Wyposażono go w tablicę informacyjną i pamiątkową, plakaty, telewizor i komputer do wyświetlania projekcji multimedialnych. Na dzisiaj Muzeum dysponuje blisko 80. eksponatami militarystycznymi, pochodzącymi z różnych okresów i dotyczącymi wojsk polskich, niemieckich i rosyjskich. Są to między innymi, mundury wojsk 2 Korpusu PSZ na Zachodzie, orzełki oraz manierki, łuski od nabojów, hełmy, znaczki, medale. Część z nich pochodzi z okresu po II wojnie światowej. Brakuje zasadniczych eksponatów z wykopalisk.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *