Młodzież poznaje historię Częstochowy


DZIEŃ POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO I SZARYCH SZEREGÓW

Spotkania z harcerzami z Szarych Szeregów i żołnierzami Armii Krajowej, prezentacja gry edukacyjnej „Memory. Częstochowa. Dzieje militarne miasta i regionu” i Bieg Miejscami Pamięci Narodowej złożyły się, między innymi, na tegoroczne obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego i 74. rocznicy utworzenia Szarych Szeregów 27 września w Częstochowie.

W tym roku uroczystość adresowano szczególnie do młodego pokolenia. Uczniowie i harcerze w Urzędzie Miasta uczestniczyli w sesji „Częstochowskie spotkania z historią”, przygotowanej przez Hufiec ZHP i Zespół Szkół Technicznych.– Od kilku lat podejmujemy projekty, które służą patriotycznej edukacji młodych częstochowian. Dzisiejsza konferencja, jest trzecią w ramach projektu „Częstochowskie Wspomnienia o Wojnie”, przybliżającego historię naszego regionu. Celowo połączyliśmy ją z obchodami Dnia Polskiego Państwa Podziemnego – mówi nauczyciel z Zespołu Szkół Technicznych Marek Fiszer, jeden z organizatorów przedsięwzięcia. Podczas sesji zaprezentowano nową, edukacyjną grę „Memory. Częstochowa. Dzieje militarne miasta i regionu”. – Pomysł zrodził się dwa lata temu wśród harcerzy. Udało się go zrealizować przy współpracy nauczycieli: Zespołu Szkół Technicznych – Marka Fiszera, Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych – Agnieszki Burzyńskiej i Zespołu Szkół Gastronomicznych – Karoliny Piotrowskiej – podkreśla dyrektor ZST Rafał Piotrowski.
Gra przybliża postacie historyczne związane z Częstochową – od średniowiecza po czasy współczesne. Są to, między innymi, Kacper Karliński, związany ze średniowiecznym Olsztynem, Ojciec Augustyn Kordecki, Stanisław Sojczyński „Warszyc”, Jerzy Kurpiński „Ponury”, Andrzej Pełka, absolwent Zespołu Szkół Technicznych, który został zabity w kopalni „Wujek”. – Realizacja projektu trwała kilka miesięcy. Udało się nam pozyskać wsparcie finansowe z Urzędu Miasta i od firmy Technopol. Duża też była pomoc nauczycieli, ich wkład pracy jest nieoceniony. Chcemy, by gra w jak najszerszym wymiarze trafiła do dzieci i młodzieży. W przyszłości cykl zamierzamy rozszerzyć, w planach są edycje o sławnych częstochowianach, np. sportowcach lub o miejscach historii Częstochowy – mówi komendant częstochowskiego Hufca, harcmistrz Maria Kotkiewicz.
Hufiec ZHP zorganizował też Bieg Miejscami Pamięci Narodowej. Wzięło w nim udział ponad siedemdziesięciu uczniów i harcerzy. – Skupiliśmy się, by Dzień Powstania Państwa Podziemnego przedstawić młodzieży w sposób aktywizujący ich do poznania historii swojego miasta i regionu. Stąd pomysł Biegu połączonego z konkursami o historycznych miejscach w Częstochowie i osobach związanych z tragicznymi dziejami miasta – dodaje harcmistrz Maria Kotkiewicz. Dwie trasy przybliżały miejsca pamięci, jak tablice ku czci poległym i pomordowanym za wolność ojczyzny usytuowane na Rynku Wieluńskim, przy Al. NPM 33, na rogu ul. Kubiny i ul. Ewy, przy ul. Śląskiej 22, ul. Krakowskiej 36, ul. Kilińskiego 10, na fasadzie kościoła św. Zygmunta, Placu Bohaterów Getta, a także miejsca z pomnikami jak obelisk Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” u zbiegu ul. Rocha z Wręczycką, grób Ignacego Kozielewskiego na cmentarzu św. Rocha, Grób Nieznanego Żołnierza w al. Sienkiewicza, Skwer Solidarności przy ul. Waszyngtona czy kwaterę wojenną przy ul. Kawiej 20/21.
Projekt pochwala naczelnik Wydziału Edukacji Ryszard Stefaniak. – Częstochowa ma wiele postaci i wątków nieodkrytych, dlatego cenne są działania Hufca i szkoły włączające się w nurt pracy patriotycznej, jaką Wydział Edukacji promuje. Organizujemy przecież, pod patronatem prezydenta, różne konkursy na przykład „Szkolną izbę pamięci narodowej” czy z okazji święta odzyskania niepodległości i pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej – mówi naczelnik Stefaniak.
UG
Tinta
Na konferencję z Gimnazjum nr 18 przybyli Marcin Olczyk druh Konrad Pochwa. – Tematy sympozjum są bardzo interesujące. Przybliżają nam bohaterskich harcerzy, uczniów, żołnierzy. Poznanie ich życia i idei, którymi się kierowali, uczy nas patriotyzmu. Ich postawa pokazują, czym jest patriotyzm. Że nie wolno wstydzić się swojego munduru, flagi narodowej, ojczyzny – mówią harcerze. Obaj interesują się historią Polski, szczególnie z czasów I i II wojny światowej. Aktywnie też, od pięciu lat działają w swoich drużynach. – Pierwsze spotkanie z harcerstwem było może niezbyt ciekawe, ale kolejne były coraz bardziej i postanowiliśmy się włączyć – mówią. Obecnie reaktywują 17. Częstochowską Drużynę Starszoharcerską „Ponury”, która trzy miesiące temu się rozpadła. – Drużyna postała w 1989 roku. Ma ciekawą historię i tradycję. Nie chcemy by upadły, zwłaszcza, że Jan Piwnik „Ponury” był niezwykłą osobą – dodają chłopcy.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *