MŁODZI ZDOLNI CZĘSTOCHOWIANIE


Weronika Chrapońska ma 18 lat, mieszka w Częstochowie od urodzenia, jest uczennicą III klasy III L.O. im Władysława Biegańskiego. Ma bardzo wiele zainteresowań, lubi podróżować, działać w grupie, dlatego od kilku lat jest drużynową harcerskiej drużyny wędrowniczej. Po maturze chce podjąć studia związane z geografią i historią. Niestety, w innym mieście, bo w częstochowskie uczelnie nie oferują interesujących jej kierunków.

Weronika jest jedną z 36 finalistów konkursu „Korba-Zakręcić Śląskiem”, do którego wytypowała ją nauczycielka historii i wos-u. Uznała, że uczennica jest idealną kandydatką. Eliminacje do konkursu polegały przede wszystkim na sprawdzeniu się w roli lidera grupy oraz na wymyśleniu autorskiego projektu (w maju ubiegłego roku), a następnie przedstawieniu go w formie prezentacji multimedialnej. Wytypowane osoby uczestniczyły w warsztatach i kursach liderskich.
– Mój projekt „Częstochowa-poznaj od nowa” jest odpowiedzią na potrzeby Częstochowy. Dużo rozmawiam z młodzieżą, także spoza naszego miasta i wiem, ze kojarzy im się ona tylko z Jasną Górą i religią katolicką. Nie negując znaczenia i bezsprzecznej wartości Jasnej Góry, uważam, że miasto ma mnóstwo innych zalet i jest znacznie ciekawsze, niż wydaje się ludziom. Jest tu wiele niedocenianych miejsc, mieszkańcy mają ogromny potencjał, Częstochowa „wychowała” wielu zdolnych i znanych ludzi. Dlatego moje główne cele to: pokazać Częstochowę od nieznanej dotąd strony oraz zaktywizować młodzież, żeby odeszła od komputerów i zajęła się czymś ciekawym – mówi Weronika.

Projekt podzielony jest na kilka etapów. W pierwszym z nich zadaniem gimnazjalistów było rozpoznanie na zdjęciach dawnej Częstochowy obecnych miejsc oraz przeanalizowanie jak się zmieniały. W czasie drugiego etapu patrole uczestników wędrowały po interesujących miejscach w mieście – była to gra miejska. Na koniec czeka ich sprawdzian, w czasie którego będą musieli zaprezentować zdobyte materiały, zdjęcia, czy informacje w formie dowolnej pracy (prezentacja multimedialna, plakat, gra, film krótkometrażowy, itp.). Termin gromadzenia materiałów wyznaczono do ok. 5 listopada. W projekcie uczestniczy łącznie 24 gimnazjalistów + 8 nauczycieli (8 zespołów po 3 osoby + nauczyciel).

– W Częstochowie nie podoba mi się to, że jej mieszkańcy godzą się na stereotypowe postrzeganie swojego miasta i nie starają się nic z tym zrobić. Natomiast podoba mi się energia Częstochowy. To miasto i jego mieszkańcy mają duży potencjał, mieszka tu wielu ciekawych ludzi z dobrymi pomysłami – dodaje.

IZABELA WOŹNICKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *