- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Loty na miarę złota

W poniedziałek, 29 lipca 2019 roku Aeroklub Częstochowa zorganizował uroczyste powitanie mistrzyni na placu Biegańskiego. Gratulacje przekazali prezes Aeroklubu Włodzimierz Skalik i Roman Antonowicz – członek Aeroklubu Częstochowskiego. Jestem bardzo szczęśliwa. A sam moment stania na najwyższym podium i słuchania „Mazurka Dąbrowskiego” był niezwykle wzruszający i na ten moment czeka każdy sportowiec – mówiła Patrycja Pacak podczas spotkania z dziennikarzami i kibicami.
Mistrzostwa odbyły się od 18 do 28 lipca. Wzięło w nich udział 31 zawodników z 13 państw, w tym 4 pełne reprezentacje. Patrycja Pacak w ogólnej punktacji uzyskała 7224.64 punkty oraz wysokie sędziowskie noty. Drugie miejsce zajął Octav Alexan z Rumunii, a trzecie Charlie Levy Louapre reprezentujący Francję.
Częstochowianka może pochwalić się także srebrnym medalem w klasie Advanced, który zdobyła w zeszłym roku wraz z Michałem Klimaszewskim, Wojciechem Gałuszką i Sławomirem Cichoniem, podczas IX Mistrzostw Świata w Czeskich Zbraslavicach.
Szybownictwem Patrycja Pacak zajęła się w 2010 roku, a dwa lata później zaczęła starty w różnych zawodach Jak nam zdradziła, sportową przygodę zaczęła w Częstochowie od szachów, co jak zauważa, bardzo jej pomogło w szybownictwie. Pasjonowałam się szachami i wielokrotnie zdobywałam mistrzowski tytuł w tej dziedzinie sportu. W pewnym momencie postanowiłam latać, bo swoją przyszłą karierę zawodową chciałam związać z lotnictwem. I którego dnia znalazłam się na lotnisku w Rudnikach i po pierwszym locie z Jackiem Bogatko, wspaniałym człowiekiem i wybitnym lotnikiem, wiedziałam, że muszę się wyszkolić w akrobatyce szybowcowej, bo to jest to, co chcę robić wspomina.
Patrycja honorowo stwierdza, że na jej sukces pracowało wiele osób. Z Aeroklubu Polskiego i Aeroklubu Częstochowskiego, moi koledzy z drużyny, cały zespół kadry oraz rodzice, dziadkowie, brat. Wszystkim bardzo dziękuje, bo bez wsparcia, otuchy i wspólnej wiary w sukces nie da się zbyt wiele osiągnąć – mówiła mistrzyni. Jak dodaj, w szybownictwie pociąga ją dynamika. – To wiele zmian położeń szybowca, duże przyśpieszenia i przeciążenia. Loty szybowcem wymagają odwagi, ale uczą koncentracji, precyzji, ale także pokory – mówi mistrzyni.
Patrycja Pacak jest absolwentem Politechniki Rzeszowskiej, ukończyła Wydział Lotniczy, Obecnie pracuje w Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych w Warszawie.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się: